chrome firefox opera safari iexplorer

Як уберегти себе від нітратів – вибираємо дійсно хороші овочі

11 червня 2015 о 10:27

З появою на прилавках магазинів і базарів перших весняних овочів хочеться скоріше почати " вітамінізувати ", адже вони виглядають такими свіжими і красивими. Але одночасно починають долати сумніви з приводу їх якості — раптом ці дари полів повні нітратів. Не секрет, що іноді недобросовісні фермери для того, щоб урожай дозрівав швидше, а плоди були великими, можуть перестаратися з підгодівлею азотистими добривами (або по -іншому нітратами), і тоді овочі будуть становити серйозну небезпеку для здоров'я. Причому від нітратного отруєння можуть постраждати всі системи організму:   збільшитися щитовидна залоза, засмутитися нервова система, погіршитися робота серця, може бути спровоковано розвиток різного роду пухлин тощо. Що потрібно знати про нітрати, де купувати овочі та зелень і на що звертати увагу при їх виборі,  розповіли доктор сільськогосподарських наук Людмила Шевчук і фермер Сергій Саук.

ЗА СЕРТИФІКАТОМ ЯКОСТІ

Всі продукти (і в магазинах, і на ринку) повинні перевірятися на вміст нітратів. Виходить, що в теорії ті товари, де рівень нітратів вище норми, на прилавок потрапити не зможуть.   На практиці ж — як пощастить. При кожному ринку є лабораторія, яка проводить тести, а в магазини і супермаркети вони потрапляють з сертифікатом якості, який потрібно вимагати, якщо виникли сумніви.

Небезпечні солі в овочах розподіляються нерівномірно — найбільше отрути містять стебла, черешки і прожилки, в листових пластинках його менше. Наприклад, в листі капусти на 60-70% менше нітратів, ніж у качані.

Що стосується моркви, то солі накопичуються в серцевині і стеблової частини, а в огірках, дині, баклажанах і кавунах розподіл нітратів пошарове : їх стає більше від центру плоду до шкірці. У буряка й редису нітрати збираються у верхівках і кінчиках кореня. Досить високі показники нітратів у ягодах : суниці і полуниці. Рідко, але можуть бути в смородині і малині, якщо фермери перестаралися з підгодівлею. Також запам'ятайте, що в незрілих овочах вміст нітратів в 2-3 рази вище, ніж в дозрілих.

ЧОМУ ПРИСТРІЙ МОЖЕ БРЕХАТИ

На жаль, результати нітрат — тестера часто виявляються неправильними. Наприклад, фермер Сергій Саук з Чернігівської обл. зіткнувся з тим, що неправильні результати приладу спровокували проблеми з клієнтами: "Ми з дружиною почали продавати вирощені у нас на ділянці екологічно чисті овочі. Зробили все за правилами: 10 років готували грунт без хімії,   використовували тільки натуральні добрива. Але після перших продажів до нас прийшли кілька розгніваних клієнтів зі скаргами, що після вимірювання нітрат — тестером огірки набагато перевищили норми. Ми були здивовані і вирішили розібратися в ситуації. Аналізи продуктів в лабораторії ринку показали, що все в порядку.   Зате щодо нітрат — тестерів з'ясувалося, що виробники цих приладів допускають похибку результатів в 20%, адже вони визначають не нітрати в чистому вигляді, а якусь умовну величину, яка залежить від інших солей, які є в овочі, температури тощо. У лабораторіях ж міряють так : беруть 1 кг овочів або фруктів, від кожного відрізають по шматочку або вибирають певну кількість ягід і подрібнюють в кашку. З маси беруть 10 г, які потім і перевіряють більш точними приладами ".

РУЙНУЄМО МІФИ

Фахівці не радять довіряти народним методам визначення нітратів. Людмила Шевчук досить категорична: "Не вірте народним порадам. Навіть фахівець "на око "не визначить кількість солей в продукті. Але, певні закономірності є: у ранніх овочах і ягодах може бути досить високий вміст нітратів, а в тих, які дозріли пізніше —  менше. І тим не менше ніхто не може дати вам гарантій, що попадеться «чистий» овоч. Небезпека і в кількості з'їденого — наприклад, у свіжій зелені нітратів буде в рази більше, ніж в кавуні, але кг петрушки ніхто не з'їсть, на відміну від смугастого, а значить і шанси отруїтися ним набагато вище. Ще один народний міф про те, що овочі « відразу з грядки» корисніше, тому що нітрати накопичуються з часом, також нічим не підтверджений — вони або є, або їх немає ".

ТЕСТ ПО-НАРОДНОМУ

Звичайно, за зовнішніми ознаками визначити рівень нітратів неможливо, але якщо хочеться перестрахуватися, то зрізайте з овочів і фруктів края і шкірку — там небезпечних речовин найбільше. Також врахуйте, що підозрілі величезні, занадто пахучі овочі та фрукти. " Варто насторожитися, якщо морква — з білуватою серцевиною, яскраво- помаранчева або, навпаки,   біляста. Капуста — темно -зелена, з тріщинами. Кавун — з вузлуватими жовтими прожилками, яскраво- червоною м'якоттю з фіолетовим відливом. Зелень — темна з гниллю. Листя салату — темні, щільні, з коричневими краями. Огірок — швидко жовтіє, а м'якоть пухка. Помідор — з щільними білими прожилками. Картопля — із зеленими плямами ; якщо натиснути на нього нігтем і прислухатися, то він входить м'яко, без характерного хрускоту ", – ділиться досвідом фермер Сергій Саук.

3 грудня

Інші дати
Народився Григорій Сковорода
(1722, с. Чорнухи, Полтавська область - 1794) — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог
"Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю" (Григорій Сковорода)
Розгорнути
Народився Степан Рудницький
(1877, м.Перемишль, Польща – 1937) - український географ і картограф, академік. Основоположник української політичної та військової географії.
Розгорнути
Народився Михайло Кошкін
(1898, Росія – 1940) - український радянський конструктор-танкобудівник, начальник конструкторського бюро танкобудування Харківського заводу, в якому створили славетний танк Т-34.
Розгорнути
Народився Андрій Головко
(1897, с. Юрки Полтавської обл. - 1972), - український письменник. Автор п'єс, сценаріїв, збірок оповідань, повістей та романів "Можу", "Бур'ян", "Мати", "Артем Гармаш" та ін.
Розгорнути