chrome firefox opera safari iexplorer

Запорізькі історики відкопали мечеть часів Золотої орди

21 серпня 2015 о 12:28

Студенти-історики Запорізького національного університету на археологічних розкопках неподалік від села Юрківка Оріхівського району виявили артефакти, що проливають світло на життя людей в XIV столітті на території сучасної Запорізької області.

Як повідомили в прес-службі ЗНУ, першокурсники в липні досліджували пам'ятку XIV століття — місто Золотої Орди, умовно прозване «городище Кінські Води».

Як пояснив доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин ЗНУ Михайло Єльников, археологічні роботи університет веде на цьому об'єкті з 2008 року, і вони зосереджені на правобережному узвишші річки Конка — пагорбі Мечеть-Могила. На даний момент на території в два гектари вже були виявлені фрагменти п'яти будов.

«Дослідження цього року проводилися на культовій споруді. Воно мало восьмикутну форму, його стіни споруджені з обпаленої квадратного цегли. Стіни прикрашені різнобарвним геометричним орнаментом з кашиної плитки. Кашин – це дуже широкий термін для позначення напівфаянсу, до складу якого входили глина, пісок, вапняк, скло і кварцит. Для періоду Золотої Орди було характерне використання виробів з кашина, у тому числі для прикраси будівель громадського призначення або мавзолеїв заможних або видатних особистостей, які сповідували іслам», – розповів подробиці експедиції учений.

При розкопках учасникам експедиції вдалося відшукати чимало унікальних артефактів: фрагменти гончарного посуду, срібні та мідні монети і навіть кам'яний надгробок, що дозволило фахівцям допустити наявність там поховання. «Без сумніву, ця споруда була за часів Золотої Орди суспільно значимою будівлею, ймовірно, мечеттю. Справжня назва цього міста нам поки невідома. Але вже зараз ми можемо стверджувати, що за часів Золотої Орди наш край не був «диким полем», оскільки через нього проходила північна ділянка Великого шовкового шляху. Зокрема, знайдені монети свідчать, що городище знаходилося на цій важливій транзитній магістралі. З'ясувати період існування цієї унікальної для Запорізького краю пам'ятки — це справа часу », — повідав Михайло Єльников.

Дослідження старовинного міста на березі Конки ще на самому початку, і в майбутньому воно може подарувати масу археологічних відкриттів, упевнений він.

Джерело: РІСУ
Розділи: Новини культури

10 вересня

Інші дати
Народився Олександр Довженко
(1894 – 1956) – видатний український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографу.
«Боже, як багато у світі краси! Яке небо! А Дніпро синій-синій, чистий. Брате мій Дніпре, батько мій дорогий і прекрасний» (О. Довженко)
Розгорнути
Народився Олександр Палладін
(1885 - 1972) — український біохімік. Президент Академії наук Української РСР (1946—1962), академік АН УРСР і АН СРСР. Засновник української школи біохіміків.
Розгорнути
День пам’яті Івана Григоровича-Барського
(1713 – 1791), найвидатніший архітектор українського бароко.
"Трудившийся в разных строениях, воду привел в различные места в города сем от различных источников с-под гор, а потом строил каменные церкви, колокольни и покои. Первую церковь зделав у Кирилловском монастыре, з зводницею и брамою, и погребами, церковь Покровскую и Набережно-Никольскую; у Козельце церковь штукатурнею украшал и тынковал, и колокольню вновь построил, у Золотоношском Красногорском монастыре церковь, колокольню у Петропавловськом монастыре, у Соборно-Успенском соборе с церквою. Ещё магазин городской и гостинной дом, жилые покои Греческому монастирю и Юрию Дранчеву…"
Розгорнути