chrome firefox opera safari iexplorer

Документи ОУН пролежали в молочному бідоні 70 років

16 січня 2016 о 12:05

Бідон з документами знайшли місцеві мешканці 31 грудня 2015 року у лісі в Долинському районі на Івано-Франківщині. Це архів Калуського окружного проводу Організації українських націоналістів 1948—1949 років, територіально охоплює Калущину, Войнилівщину, Жидачівщину, Долинщину, Рожнятівщину, Болехівщину та Вигодщину.

Руслан Забілий, директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», розповідає: «Повстанські архівісти дбайливо обгорнули згортки документів у радянські газети та заховали їх у молочному бідоні, де вони пролежали майже 70 років. Цікаво, що радянська влада знала, що повстанці таким чином архівують свої документи, тому по селах вівся жорсткий облік усіх молочних бідонів».

Також ОУНівці зробили повний внутрішній опис архіву: вони перерахували усі документи, що мають увійти до нього. Після реставраційних робіт історики ЦДВР (Центру дослідження визвольного руху) з'ясують наскільки цей опис був точним. Основна увага в знайдених документах приділяється репресіям радянської влади щодо місцевих жителів в Калуський окрузі. Виявлні списки повстанців відзначених за зразкову службу, а також списки полеглих, протоколи загибелі провідників ОУН. Фінансові звіти та звіти, які
розповідають про своєрідну «підпільну економіку». Знайдені також і роздаткові матеріали, що спрямовувалися для поширення серед населення :часописи, листівки та бофони (повстанські гроші) , які раніше не траплялись дослідникам.

Джерело: Gazeta.ua
Розділи: Суспільство

10 вересня

Інші дати
Народився Олександр Довженко
(1894 – 1956) – видатний український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографу.
«Боже, як багато у світі краси! Яке небо! А Дніпро синій-синій, чистий. Брате мій Дніпре, батько мій дорогий і прекрасний» (О. Довженко)
Розгорнути
Народився Олександр Палладін
(1885 - 1972) — український біохімік. Президент Академії наук Української РСР (1946—1962), академік АН УРСР і АН СРСР. Засновник української школи біохіміків.
Розгорнути
День пам’яті Івана Григоровича-Барського
(1713 – 1791), найвидатніший архітектор українського бароко.
"Трудившийся в разных строениях, воду привел в различные места в города сем от различных источников с-под гор, а потом строил каменные церкви, колокольни и покои. Первую церковь зделав у Кирилловском монастыре, з зводницею и брамою, и погребами, церковь Покровскую и Набережно-Никольскую; у Козельце церковь штукатурнею украшал и тынковал, и колокольню вновь построил, у Золотоношском Красногорском монастыре церковь, колокольню у Петропавловськом монастыре, у Соборно-Успенском соборе с церквою. Ещё магазин городской и гостинной дом, жилые покои Греческому монастирю и Юрию Дранчеву…"
Розгорнути