chrome firefox opera safari iexplorer

Унікальні артифакти Пшеворської культури знайшли плугарі біля Івано-Франківська

25 квітня 2016 о 12:39

Поблизу села Підпечери, що в Тисменицькому районі на Івано-Франківщині, археологи виявили унікальну знахідку — поховальний комплекс часів Пшеворської культури. Артифактам понад 1,5 тисячі років.

«Знахідку виявили місцеві землероби. Коли орали поле, випадково плугом трактора зачепили урну. Хлопці доволі молоді, зрозуміли, що натрапили на щось історичне, захотіли аби знайдене було доступне науці. Зателефонували мені», — розповідає Сергій Адамович, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського національного університету.

Вже на місці фахівці оглянули урну. У ній на дні виявили прах спаленої людини, зламаний меч та спис, монети, черняхівську фібула та зґарди.

«Припускаємо, що знахідка відноситься до часу Пшеворської культури. Залізний меч — зігнутий. За таким обрядом ховали пшеворці воїнів. Спалювали прах, а потім поруч ламали меч та спис, з яким воював воїн. Все закопували в яму, це було безкурганне поховання», — каже Ігор Кочкін, старший викладач кафедри етнології та археології.
Наразі знайдені артефакти передали спеціалістам реставраторам. Предмети потребують чищення.

«Шукаємо також мецената, який би взяв на себе витрати реставрації. Після того як артефакти будуть приведені до ладу, їх слід буде законсервувати і лише тоді виставляти для огляду в музеях. Пшеворська культура вкрай рідко зустрічається на теренах Івано-Франківщини. Здебільшого фрагменти того часу, знаходять на території Чернівецької області», — каже професор.
Сліди представників Пшеворської культури на території сучасної Івано-Франківщини, Львівщини, Чернівеччини фіксували в 4-5 столітті нашої ери.

Джерело: gazeta.ua
Розділи: Новини культури

17 червня

Інші дати
Віктор Некрасов
1911 –  український письменник. У 1960–70-ті рр. виступав на захист української культури, проти антисемітизму і переслідувань дисидентів Росії та України, підписав відомий лист 139 діячів науки і мистецтв України до керівництва СРСР з приводу арештів і політичних переслідувань інакодумців. 
Розгорнути
Народився Валентин Бичко
(1912, м.Харків  - 1994) - український поет, перекладач. Автор багатьох книг для дітей, а також  лібрето опер «Перекоп» і «Гайдамаки».
Є книг багато – радісних, печальних. Товстих, тонких, барвистих, наче жар. Але одна – книжкам усім начальник, І звуть її по-простому – Буквар. Із нього слів не вируба сокира, Це маленятам кращий в світі дар, І мова в нім – легка, співуча, щира, Дитячі душі гріє він – Буквар. (Валентин Бичко)
Розгорнути
Народився Володимир Ладижець
(1924, с. Харківці Хмельницької обл. - 1991) - український письменник, журналіст, видавець. Автор повістей, оповідань, романів, публіцистики, збірок віршів для дітей "Ластівки з Карпат", "Орлиний дім" та ін.
Розгорнути