chrome firefox opera safari iexplorer

На Закарпатті триває благодійний марафон для порятунку Невицького замку

08 липня 2016 о 15:33

Одна з родзинок Закарпаття — Невицький замок, про історію якого ходять легенди та перекази — волає по допомогу. Нині найбільш романтичний замок краю перебуває у стані руйнації. Зважаючи на це, за ініціативи низки громадських організацій у днями в Закарпатській ОДА відбувся круглий стіл, на якому й вирішувалася подальша доля колишньої твердині, повідомляє День.

Знаходиться ця історична будівля поблизу села Кам’яниця на Ужгородщині. Проїжджаючи трасою Ужгород — Львів неможливо не побачити справа над вершинами дерев високу вежу. Щоб дістатися до руїн фортеці, зведеної на вершині кратера вулкана, і донині оточеної земляним валом та глибоким ровом, доведеться підніматися звивистою дорогою вгору.

Перша письмова згадка про Невицький замок датована XIV століттям, хоча згадується і 1248 рік, коли цей, тоді ще дерев’яний, форпост належав Обо Омодею, який повстав проти короля Угорщини Карла-Роберта Анжуйського.

У 1321 році королівські війська захопили останній оплот повстанців, Невицький замок. У 1328 році замок дістався родині Другетів, які його перебудували, звівши муровану фортецю, форми неправильного еліпса із внутрішнім подвір’ям із залишками криниці, де збиралася дощова вода. У 1644 році замок було частково зруйновано військами Д’єрдя Ракоці ІІ.

І лише у 1923 році чеська влада віддала руїну туристичному клубові, який мав намір відроджувати замок. Реставраційні роботи проводилися і в 1970 році.

Спеціаліст відділу охорони культурної спадщини управління культури Закарпатської ОДА Томаш Сопко каже, що нині ситуація ускладнюється ще й тим, що ця пам’ятка архітектури рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 12 жовтня 2010 року передана у власність територіальної громади Кам’яницької сільської ради. 

А ще — «за всі роки незалежності Закарпатська область не отримала на фінансування програми збереження архітектурних пам’яток жодної копійки з бюджету. Якщо брати Невицький замок, то це — пам’ятка архітектури та містобудування Національного значення. Відрадно, що нині Держінститут «Укрзахідпроектреставрація» розробляє проектно-кошторисну документацію на перекриття центральної вежі замку. Розпорядженням голови Закарпатської ОДА на ці потреби виділено 100 тисяч гривень».

Учасники засідання вирішили звернутися до Міністерства культури України з клопотанням створення на базі замку історико-культурного заповідника.

А тим часом небайдужі закарпатці вже почали діяти: показом всесвітньовідомої оперети «Летюча миша» Йогана Штрауса стартував благодійний марафон «Музика каменю», який має на меті збір коштів на реставрацію головної вежі Невицької фортеці.