chrome firefox opera safari iexplorer

З нагоди 80-річчя Миколи Сингаївського: «Я родом із пісні»

14 листопада 2016 о 14:18

Відомо, що де б не оселились українці, там неодмінно знайдеться клаптик землі для плекання чорнобривців.

І неодмінно лунатиме в дружньому колі , поміж інших пісень, як тепер говорять, знакових , оця:

Як на ті чорнобривці погляну,
Бачу матір стареньку,
Бачу руки твої, моя мамо,
Твою ласку я чую, рідненька.

Справді, нерідко, говорячи про поета Миколу Сингаївського, найперше згадують «Чорнобривці». Пісня на музику В.Верменича стала не просто народною, вона вже, якщо можна так висловитися, «міжнародна». Перетнувши гори-ліси, моря-океани, вона лунає різними мовами у Франції й Канаді, Південній Америці, ба навіть у Японії.

Загалом на вірші Сингаївського написано понад півсотні пісень. «Батькова калина», «Тополина земля», «Вишиванка», «Полісяночка», «Безсмертник», «Колискова зорі», «Синові в дорогу», «Мовою матері», «Збережи мене в серці своїм»,«Ти за мене заміж вийди» й багато інших лунають і нині в наших селах та містах.

Теплі, добрі пісеньки для дітей – «Ходить котик по дворі», лагідні колискові «Тиха нічка теплесенька», «Ой люлі, налетіли гулі» виросли з таких само ніжних дитячих книжок числом близько двадцяти, починаючи з «Живої кринички» 1958 року.

Пісні на слова Сингаївського виконували Раїса Кириченко, Микола Кондратюк і Костянтин Огнєвий, їх співають Ніна Матвієнко, Іван Попович, Тетяна Русова, гурт «Кобза» та інші популярні виконавці.

Сам поет якось зазначив: «Скажу ще про один жанр мистецтва, до якого я небайдужий. Це — пісня. Вона володіє мною з дитинства, з юнацьких років»…

Напевне, історія сучасної української пісенної культури завдяки ліричним, світлим творам Сингаївського – насиченіша й яскравіша…

Довідково

Микола Сингаївський народився 12 листопада 1936 року в сільці Шатрище Коростенського району на Житомирщині. Мабуть, пращури Миколи Федоровича походили з сусідніх Сингаїв, що згадуються аж 1691 року, а вже звідти переселилися в інші місця, до того ж таки Шатрища, згодом прибравши собі за прізвище назву рідної місцини. Нині ці села геть невеличкі, разом трохи за тисячу мешканців, однак обидва пишаються, що звідси родом автор «Чорнобривців».

З роботящої хліборобської родини, вдатний із дитинства-юності до будь-якої праці – в полі, на городі, на скиртуванні, — Микола, навчаючись у Київському університеті, водночас працював у редакціях газет. Спочатку – позаштатно, згодом – завідувачем відділу в “Літературній Україні”, журналі “Ранок” та в інших виданнях.

Автор понад сорока книг віршів та прози.

Микола Сингаївський помер 22 лютого 2013 р. у Києві.

bondarenko-elena-fedorovnaОлена Бондаренко, літераторка, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

 

7 серпня

Інші дати
Народився Пантелеймон Куліш
(1819, смт. Вороніж, Сумська область - 1897) - український письменник, драматург, фольклорист, етнограф, перекладач, критик, редактор, видавець. Автор першого україномовного історичного роману «Чорна рада».
«… единственные во всем мире по своему поэтическому достоинству малороссийские песни, вспомните дивную историю Малороссии, эту поэму-историю, которая как героическая песня легла на скрижалях мира – и вы не можете не призадуматься над судьбой этого необыкновенного народа, который явился чудесным образом, как роскошный цветок посреди враждебных для него стихий…» (Пантелеймон Куліш)
Розгорнути