chrome firefox opera safari iexplorer

Вижити після свят: як уникнути депресії після тривалих зимових вікендів

11 січня 2017 о 11:29

Від так званої післясвяткової депресії потерпає майже половина жителів Землі, кажуть психологи.

Для того, аби «відновитися» після святкових канікул і повернутися до звичного життя, людині потрібно від чотирьох днів до кількох тижнів. Усе залежить від особливостей характеру.

У цей перехідний період доводиться продумувати кожен свій крок — і вдома, і на роботі. Починаючи від ритуальної ранкової кави і завершуючи вечірньою ванною, пише Україна молода.

Визначаючи стан, що заважає відразу після свят «ввімкнути» себе в робочий ритм, психологи уникають слова «депресія».

І наголошують: ідеться лише про погіршення емоційного та фізичного стану після свят. Упоратися з цією проблемою людина взмозі й самотужки, тоді як депресія потребує серйозної підтримки з боку фахівців.

Стрес після свят виявляє себе по-різному. У когось починається підвищена нервова активність, хтось, навпаки, відчуває апатію.

Із настанням нового року ми пов’язуємо багато надій. Здається: ось годинник проб’є дванадцять разів, і життя дивовижним чином зміниться на краще. Але минає день, тиждень, а за вікном — та сама зимова похмурість, у метро — сонні неусміхнені обличчя, в душі — пустеля.

Як правило, на свята і пов’язані з ними вихідні ми будуємо ще й грандіозні плани: побачитися з друзями, випробувати новий кулінарний рецепт, сходити в аквапарк, перебрати нарешті одяг у шафі, дати лад паперам на столі.

А в результаті — навіть половини із цих задумів втілити не вдалося, та й саме свято минуло «якось не так».
А чи тим займаюся?

Для того щоб успішно побороти післясвятковий емоційний спад, вважають психологи, людині насамперед треба розібратися з мотивацією.

Усвідомити, що рухає тобою, коли йдеш на роботу — необхідність утримувати рідних, можливість заробити на цікавий відпочинок, допрацювати до пенсії, розвиватися.

Якщо робота не приносить задоволення, то саме час знайти щось цікавіше, бо далі доведеться працювати лише на ліки. Але якщо на такі радикальні зміни в житті немає ні сил, ні можливості, варто змінити бодай ставлення до роботи, як до каторги. І знайти-таки в ній позитивні моменти — чи приносить вона користь людям, чи дає змогу реалізувати себе.

Боротися з післясвятковою хандрою київський психолог Сергій Ільницький радить у приємний для себе спосіб.

«Зазвичай для того, аби збадьоритися, більшість із нас використовує чай, каву, шоколад чи енергетичні напої. Проте ці засоби, так само як і алкоголь, спочатку додають енергії, а потім відбувається спад. І треба їх вживати знову. Крім того, вони шкодять здоров’ю, — наголошує фахівець. — Тому краще обійтися природними засобами. Після щедрих вечерь варто перейти на фрукти та овочі. Скажімо, брати собі на обід чи перекус яблука, апельсини, горіхи. Або один прийом їжі, наприклад сніданок чи вечерю, замінити на овочевий салат. Таким чином і сили прибудуть, і зайві кілограми швидко зникнуть».

Руховий режим також варто змінити. Це не означає, що треба себе силувати і стрімголов мчати на стадіон чи в тренажерний зал. Краще уникати наруги над тілом, вистачить і маленьких кроків.

В ідеалі, звичайно, — знайти для себе енергетичну практику до душі. Це можуть бути спеціальні дихальні вправи, йога, китайський цигун чи плавання, медитація... Але для початку підійдуть будь-які фізичні навантаження.

Скажімо, дорогу на роботу чи додому варто зробити дещо тривалішою — ви­брати маршрут, де б можна було прогулятися пішки. У крайньому разі замість ліфта краще піднятися сходами, а на ескалаторі в метро не стояти пасивно, а потроху рухатися вгору самостійно.

Так і настрій можна покращити, й енергії додати — ми починаємо глибше дихати, м’язи напружуються і виробляються гормони радості.

ВАЖЛИВО!

Аби спокійно пережити постсвятковий емоційний спад, фахівці радять одразу не пірнати з головою в роботу, а дати собі трохи часу адаптуватися до звичайного трудового ритму.

Не будуйте глобальних планів, не призначайте важливих переговорів. Будь-який аврал може викликати неврози, головний біль, загострити хронічні захворювання.

Важливо час від часу влаштовувати невеликі перерви, не працювати допізна і не брати роботу додому. Жодних трудових подвигів, — застерігають психологи. Найкраще пережити цей період, вирішуючи прості рутинні справи.

ДО РЕЧІ

Від так званої післясвяткової депресії потерпає майже половина жителів Землі, кажуть психологи. Дієвий засіб проти нудьги — утнути щось несподіване.

Наприклад, сходити в кіно і переглянути трилер або бойовик, хоча раніше ви визнавали лише мелодрами. Емоційний контраст іноді дає несподівані результати.

Не забувайте й про те, що поліпшити настрій можна з допомогою корисних енергетичних напоїв, які кожен може приготувати власноруч.

Калиновий сік із медом додасть бадьорості, а склянка теплої води з ложкою меду і яблучного оцту зміцнить імунітет і допоможе очиститися від шлаків. Будуйте нові плани, налаштовуйтеся на позитив і пам’ятайте: на зміну одним святам неодмінно прийдуть інші.

21 липня

Інші дати
21 липня відзначають:
  • День металурга (День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості).
Розгорнути
Народився Золтан Шолтес
(1909, с. Прикопа, Словаччина - 1990) - пейзажист, заслужений художник України. Автор картин "Весна", "Зима на Верховині", "Буря над Бескидами". Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.
Розгорнути
Народилася Олена Теліга
(1906, Росія - 1942) — українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.  
«В хаосі жіночих образів нашої літератури, в плутанині перехрес¬них бажань, між прокльонами рабинь і амазонок і захопленнями тими й другими, українська жінка все ж таки зуміла створити собі ідеал, найбільш відповідний добі, і простує до нього невпинно. Вона не хоче бути ні "рабинею" ні "вампом" ні "амазонкою". Вона хоче бути Жінкою». (Олена Теліга)
Розгорнути
Народився Олег Ольжич (Кандиба Олег Олександрович)
(1907, м.Житомир – 1944), український поет, вчений-археолог, політичний діяч, син Олександра Олеся.  
«Жити повно, широко і скоро І урвать, як спів. Як колись, горіти і п'яніти, Шоломом п'ючи, І життя наопашку носити На однім плечі.» (Олег Ольжич)
Розгорнути