chrome firefox opera safari iexplorer

25 років тому був затверджений Малий Державний Герб України

19 лютого 2017 о 09:21

19 лютого 1992 року Постановою Верховної Ради України №2137 було визначено вигляд Державного Герба та використання його зображення. Зокрема, у Постанові за підписом Голови Верховної Ради І.Плюща, зазначалося:

«1. Затвердити тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України…(кольорове та схематичне зображення герба додаються).
2. Зображення Державного герба України поміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов'язковим додержанням пропорцій зображення герба, затвердженого пунктом 1 цієї Постанови.»

Отже, цією постановою було затверджено, як Малий Державний Герб України, золотий Тризуб на синьому щиті, який був символом національно-визвольних змагань українців у ХХ столітті.

Згідно зі ст. 20 Конституції України,ухваленої 28 червня 1996 р., «Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України». Зображення тризуба, знайдене археологами на українських землях, датоване ІІ століттям н.е.

Налічується близько 40 тлумачень цього зображення – сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім’я перемоги Життя над Смертю й багато-багато інших.

У Київській Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Численні зображення тризуба знайдені на тогочасних печатках, монетах, посуді, ба навіть на цеглі. Особливо багато знахідок – за період князювання святого Володимира. Власне,Тризуб є знаком Княжої Держави Святого Володимира Великого.

Герб Війська Запорізького («козак із мушкетом», «лицар із самопалом») був зображений на козацьких військових печатках, а також на печатках гетьманів (за винятком І.Виговського, який послугувався власним гербом) та кошових отаманів у XVI –першій половині XVIIстоліття. Після розколу козацької держави Б.Хмельницького традиційний герб використовували і Городове,й Низове Військо Запорозьке, хіба що низовики додали до цього зображення спис.

З проголошенням незалежності УНР розпочалася активна розробка Державного Герба. В листопаді 1917 р. була створена геральдично-прапорна комісія на чолі з Д.Антоновичем, яка мала запропонувати ескізи герба.З — поміж них визнаний кращим герб, який схвалив і Голова Центральної ради М.Грушевский («Герб Грушевського») — із золотим плугом на синьому тлі у центрі та зображеннями тризуба, святого Юрія, козака-запорожця, київської куші (лука) і галицького лева. На думку М.Грушевського, така символіка мала підкреслювати високий рівень української культури. Втім робота комісії так і не була завершена.

12 лютого 1918 р. Михайло Грушевський доручив розробку проекта герба художнику-графікові й архітектору Василеві Кричевському. Це були дуже складні часи: тривала війна з Росією, Київ був щойно звільнений від більшовиків. Проект герба було виконано надзвичайно швидко — всього за 5 днів. 25 лютого 1918 р. в Коростені Українська Центральна Рада ухвалила Тризуб як герб УНР. На той час Тризуб уже друкувався на українських карбованцях. 22 березня 1918 р. були затверджені зображення малого і великого гербів за ескізами В. Кричевського.

Наприкінці квітня 1918 р., з приходом до влади гетьмана П.Скоропадського, постало питання розробки символіки Української Держави. Розробити проект герба було доручено художникові Григорію Нарбуту. 29 листопада 1918 р. Малий Державний Герб авторства Г.Нарбута був затверджений. У центрі синього восьмикутного щита розташовувалася фігура козака з мушкетом, виконана в золотих кольорах. Над щитом – золотий Тризуб. Обрамлення у вигляді срібно-багряного намета з рослинним орнаментом. Цей Герб використовувався також і за Директорії.

Відомо, що Нарбут розробив і проект Великого Герба, який мав складатися з Малого та гербів українських земель довкола. На жаль, проект віднайти так і не вдалося.

За часів Незалежності проводилося кілька конкурсів на кращий проект Великого Державного Герба.
У конкурсі на проект Великого Герба 1991 р. перемогла робота геральдистів А.Гречила та І.Турецького, однак винести на розгляд Верховної Ради проект не наважилися: перемогло побоювання, що голосування не відбудеться.

Зрештою, коли в 1992 р. на голосування внесли тільки зображення Тризуба, перша спроба ухвалення також була невдалою. І лише коли головуючий Леонід Кравчук запропонував проголосувати за Тризуб як за «малий герб», із тим, щоб пізніше розглянути всі найрізноманітніші пропозиції, Герб вдалося затвердити.

Конституційна комісія 1996 р. пропонувала зафіксувати в Конституції лише один Герб – Тризуб. Однак виринули бажаючі вносити «найрізноманітніші пропозиції» із табору комуністів та інших проросійських депутатів, і в якості компромісу (одного з компромісів) до остаточного тексту Конституції було внесено положення про Великий Герб.

Відтоді було розглянуто 240 робіт, однак жодної не затверджено.

До розробки проектів Великого Державного герба повертались у 2001, 2007 і 2009 роках. Геральдисти знаходили у запропонованих варіантах низку помилок і неточностей, і проекти залишалися проектами.

15 липня 2009 р. Кабінет Міністрів України затвердив проект Великого Державного Герба України. Алe його так і не було внесено на розгляд Верховної Ради.

Підготувала Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

17 червня

Інші дати
Віктор Некрасов
1911 –  український письменник. У 1960–70-ті рр. виступав на захист української культури, проти антисемітизму і переслідувань дисидентів Росії та України, підписав відомий лист 139 діячів науки і мистецтв України до керівництва СРСР з приводу арештів і політичних переслідувань інакодумців. 
Розгорнути
Народився Валентин Бичко
(1912, м.Харків  - 1994) - український поет, перекладач. Автор багатьох книг для дітей, а також  лібрето опер «Перекоп» і «Гайдамаки».
Є книг багато – радісних, печальних. Товстих, тонких, барвистих, наче жар. Але одна – книжкам усім начальник, І звуть її по-простому – Буквар. Із нього слів не вируба сокира, Це маленятам кращий в світі дар, І мова в нім – легка, співуча, щира, Дитячі душі гріє він – Буквар. (Валентин Бичко)
Розгорнути
Народився Володимир Ладижець
(1924, с. Харківці Хмельницької обл. - 1991) - український письменник, журналіст, видавець. Автор повістей, оповідань, романів, публіцистики, збірок віршів для дітей "Ластівки з Карпат", "Орлиний дім" та ін.
Розгорнути