chrome firefox opera safari iexplorer

Як українці наперекір владі реформують своє життя

07 лютого 2018 о 13:57

Про те, що українці давно не чекають допомоги від влади давно всім зрозуміло. Але, виявляється, українці здатні ще й рухатись вперед наперекір владі та її недолугим папірцям, які вони називають «реформами».

Навесні минулого року жителі п'ятиповерхової хрущовки на Дарниці вирішили зайнятися благоустроєм свого двору. Почали з загальних суботників, на яких усі сусіди перезнайомилися.

І вже незабаром з'явився бюджет двору, щомісячні збори мешканців, нове освітлення, власна сортувальна станція сміття, яка приносить гроші.

Ми зустрілися з мешканцями цього будинку, щоб дізнатися, як вдалося залучити до життя двору сусідів, як їх це змінило і що дало.

З чого все почалося

Влітку мешканець одного з під'їздів Олександр Македонський розвісив на будинку дев'ять оголошень із закликом прийти на суботник. Людей зібралося несподівано багато.

Вони разом почистили під'їзди від шарів оголошень, вирізали сухостій у дворі, довели до ладу клумби, прибрали з них закопані ще в радянські часи шини, які використовувалися як огорожі. Тоді ж вирішили влаштувати збори мешканців і почати покращувати двір серйозно.

«Ми створили бюджет двору. Скидаємося по 100 грн з квартири щомісяця. Але ніякої зобов'язалівки немає. Всього у нас 160 квартир, а дають ті, хто хоче і може — приблизно половина мешканців. Бабусь не чіпаємо, а молодь і сама не проти. Сто гривень для них — це три чашки кави», — говорить Олександр.

З літа мешканці зібрали 12 тисяч грн у бюджет свого двору. Частину цих грошей вже витратили на його благоустрій.

Наприклад, зробили освітлення у дворі. Кажуть, раніше у ньому було страшно ходити, а вечорами розкривали машини. Тепер стало спокійніше.

Що саме робити — вирішують колективно. Для обговорення ідей у Viber є група на 95 осіб.

Проблема зі сміттям

Сміттєвий бак у будинку до впровадження сортування сміття

У будинку знаходяться аптека, супермаркет, два пивних магазини та приватні підприємства. Всі вони виносять сміття в чотири баки у дворі.

«Звісно, ці баки через дві години заповнюються, і далі сміття просто валяється на землі. А влітку, коли люди їдять кавуни та фрукти, весь двір перетворюється на одну суцільну смердючу калюжу», — говорить мешканка будинку Інна Біла.

Це вони з чоловіком запропонували сортувати сміття на одному із зібрань мешканців. Але їх ніхто не підтримав, тому подружжя почало з себе.

Встановили на вулиці чотири коробочки й почали виносити туди своє сміття — окремо пластик, папір і скло. Сусіди, які це бачили, зацікавилися. Незабаром деякі приєдналися до ініціативи, а все відсортоване сміття миттєво забирали бездомні.

Як з'явилася сортувальна станція

Суботники та збори здружили мешканців будинку. Вони навіть почали збиратися у дворі на шашлики. І під час однієї з таких посиденьок Інна та Олександр таки переконали інших зайнятися сортуванням сміття більш серйозно.

Вирішили створити власну міні-сортувальну станцію, здавати сміття, а заробленими грошима поповнювати бюджет двору.

У дворі будинку стоїть маленька споруда — щось на зразок будиночка для інвентарю двірника. Цей будиночок старий і страшний. Спочатку мешканці думали знести його, а потім вирішили, що це гарне місце для складу відсортованого сміття.

«Але, по-перше, цей будиночок знаходиться на балансі ЖЕКу, і ми не могли просто так туди зайти. По-друге, в ньому жили бездомні. Ми пішли в ЖЕК, розповіли про свою ідею з сортуванням сміття і попросили дати нам будиночок у тимчасове користування», — каже Інна.

ЖЕК був проти. Там сказали, що в будиночку зберігається інвентар двірника. Мешканці не дуже-то в це вірили й вирішили заглянути всередину. Виявилося, там валяється якийсь непотріб — старі матраци, дивани, дошки.

Після цього мешканці ще раз пішли в ЖЕК і вмовили дозволити їм користуватися будиночком.

«Ніяких заяв ми не писали, всі домовленості — тільки на словах.

А бездомних ми чемно попросили піти, навіть написали на будиночку оголошення — про те, що тепер тут зберігається розсортоване сміття.

Коли вони пішли, ми повісили на будинку замок, і більше вони не поверталися», — каже Інна.

Під час чергового суботника мешканці привели будиночок до ладу — зробили прибирання, винесли все непотрібне, а з дощок зробили відділення для сміття. Зараз там чисто, в окремих загінчиках лежить пластик, бляшанки, пляшки та картон.

Як працює станція

З бюджету двору виділили 60 грн і купили замок, а всі охочі зробили собі ключі й приносять до будиночка уже розсортоване сміття. Зараз це роблять близько 40 сімей, а ще — співробітники супермаркету, аптеки та пивних магазинів. Коли сміття в будиночку стає занадто багато, мешканці влаштовують суботник і переносять його до підвалу. Там воно зберігається в будівельних пакетах і ящиках. Їх безкоштовно дає супермаркет.

Поки ніхто не намагався красти відсортоване сміття або вломитися в будинок. Річ у тім, що у дворі працює своєрідна «сигналізація».

Як тільки хтось із мешканців зауважує людей зі спиртними напоями на дитячому майданчику або інших підозрілих людей у дворі — одразу кидає клич в групі мешканців у Viber.

Люди тут же збираються і вибігають, щоб прогнати зловмисників.

«У всієї гопоти району вже сформувалася думка про те, що наш будинок „особливий“, і їм з рук нічого не зійде. У разі чого будемо викликати поліцію», — каже Інна.

Ключ від будиночка з відсортованим сміттям зробили собі не всі мешканці, але навіть ті, хто не зробив, намагаються виносити сміття «правильно».

«Зрозуміло, що бабусям складно виділити 35 грн і зробити собі ключ. Але вони дзвонять мені, Саші або ще комусь і просять забрати у них розсортоване сміття. Взагалі, нам дуже пощастило з сусідами. Виходять на суботники і сортують сміття навіть молодики, які просто винаймають тут квартири», — каже Інна.

Сортуванням вже зацікавилися люди з сусідніх будинків, деякі приносять до них своє сміття.

Плани двору

Інна з Олександром розраховують, що навесні у дворі з'являться спеціальні баки для сортування сміття (поки неясно, встановить їх ЖЕК або доведеться купувати за свої гроші), і тоді кількість людей, що сортують сміття, збільшиться в рази.

Поки компанія, яка забирає розсортоване сміття на перероблення, приїжджає, тільки якщо зібрано не менше 400 кг.

Тому до молодих людей вона поки приїжджала тільки раз — за сміття, яке вони збирали з липня до січня, отримали 2167 грн.

«Уявіть, що було б, якби сміття сортували в сусідніх дворах? Машина могла б приїжджати не раз на кілька місяців, як зараз, а кожні два-три дні. І всім від цього було б добре!» — каже Олександр.

Герої планують збирати отримані від сміття гроші, щоб потім привести двір до ладу. Плани грандіозні: захистити двір, озеленити газони, зробити дитячий майданчик (для цього, щоправда, доведеться шукати ще й спонсорів), відремонтувати під'їзди й у самому кінці — відреставрувати та пофарбувати фасад будинку.

 Як це змінило мешканців

За необхідності мешканці будинку проводять суботники, один раз на місяць влаштовують збори. Це допомагає постійно бути в процесі, не зупинятися і тримати всіх у курсі того, що відбувається.

Інна каже, що для того, щоб все вийшло, людей потрібно постійно торсати, говорити їм, що необхідно зробити. Навіть якщо йдеться про таких свідомих мешканців, як у їхньому дворі.

Серед найактивніших мешканців є медики, вчителі, бізнесмени. Наприклад, Інна — власниця салону нігтьової естетики, у її чоловіка теж свій невеликий бізнес. Олександр Македонський, який ініціював перші суботники, переїхав з Криму чотири роки тому і купив в цьому будинку квартиру.

«У приватному будинку люди роблять щось для себе. А тут колективний розум розслабляє. Я багато разів чув на зборах фразу: „Чому я повинен щось робити для когось? Чому я повинен за свої гроші купувати лампочку в під'їзд?“

Я пояснюю на своєму прикладі: роблю це для себе і для того, щоб моя дружина не йшла ввечері додому у темному під'їзді. Часто це спрацьовує.

Ще люди люблять говорити: „Це все добре, але хто буде цим займатися? У нас в будинку одні пенсіонери“. Коли ми з дружиною переїхали в цей будинок, я теж думав, що тут живуть одні пенсіонери. Але після перших зборів зрозумів, що це не так. Молоді багато — і у нас, і в будь-якому іншому будинку» — каже Олександр.

Хлопці кажуть, що сортування сміття змінює мислення. Ніхто з них не захоплювався екологією, але після початку громадської діяльності у дворі вони зацікавилися темою.

«Ви знаєте, що 7% території України зараз — це звалище? 7%! Я був просто в шоці, коли почув цю цифру! Наша аграрна держава перетворюється на смітник, і замість пшеничних полів у нас поля зі сміття!» — обурюється Олександр.

Інна додає, що сміття може сортувати кожен. Якщо у дворі будинку немає спеціальних баків, а мешканці не хочуть витрачати час на переговори з ЖЕКом, можна як мінімум не кидати в загальні баки картон і скло.

«Покладіть їх в окремих пакетах поруч. Бездомні заберуть через десять хвилин і здадуть на склотару і макулатуру. У вас сортування займе п'ять хвилин, зате ви зробите свій маленький внесок у збереження екології».

Фото: Дмитро Ларін

Джерело: БЖ
Розділи: Суспільство

17 липня

Інші дати
Микола Миклухо-Маклай
1846 – російський мандрівник українського походження, антрополог, етнограф, географ, гуманіст. Дослідник, що став «каарам-тамо» (людиною з Місяця) для багатьох тубільців і науковим авторитетом для освічених європейців.
Розгорнути
Народилася Олена Пчілка (Косач Ольга Петрівна)
(1849, м. Гадяч, Полтавська область – 1930), українська письменниця, драматург, перекладач, критик, публіцист, етнограф, фольклорист, журналіст, редактор, видавець, педагог. Мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.
“Українська течія – се було наше природне оточення... Щодо пісень українських, то не знаю, чи ще в якомусь панському домі співано їх так багато, як у нас”. (Олена Пчілка)
Розгорнути
Народився Філарет Колесса
(1871, с. Піщани, Львівська область - 1947) – українського композитора, фольклориста, літературознавця, основоположника українського етнографічного музикознавства.  
Розгорнути