chrome firefox opera safari iexplorer

Що ви знаєте про День знань?

01 вересня 2019 о 08:43

З чим асоціюється перше вересня? Нині — з урочисто вбраними дітьми, квітами та шкільними лінійками. Та перше вересня не завжди було святковим днем. День знань урочисто почали відзначати порівняно недавно, у Радянському Союзі, пише Портал освітян України «Педрада».

Чому у перший день осені

Початок навчального року саме восени, а не навесні чи влітку, має свої історичні причини. Саме восени у християн починався календарний новий рік. Так було до політичної реформи Петра Першого кінця 17 століття. Разом із тодішнім новим роком у навчальних закладах починалося й навчання.

Хоча календарний новий рік перенесли на січень, навчання у школах все одно починали восени. Адже більшість шкіл тоді діяли при церквах, і православна верхівка не погоджувалася міняти звичний календар. І все ж усталеної дати початку навчального року довго не існувало…

Після запровадження в Радянському Союзі обов’язкової освіти «усі діти у віці 8-10-ти років мали бути прийняті в школу восени». Тому селянські діти сідали за парти тільки пізньої осені, коли був зібраний урожай, а міські починали навчання з середини серпня.

Для «зрівняння школярів у правах» 1935 року прийнято постанову, якою: встановлено єдину дату початку навчання зафіксовано тривалість навчального року та канікули.

День, коли День знань став святом

Із часом у радянських школах стали влаштовувати першого вересня урочистості, після яких одразу ж починалися уроки. Ця традиція з часом прижилася... І лише 1984 року 1 вересня офіційно оголошене офіційним святом. Відтоді в усіх школах почали проводити урочисті лінійки, а навчальне навантаження для дітей в той день було мінімальним.

Зрештою, триває ця традиція і в незалежній Україні.

Щоразу перший урок нового навчального року присвячують певній темі виховного характеру. Для початку 2017/2018 навчального року в українських школах рекомендовано провести Перший урок на тему європейської інтеграції:

  • «Україна на карті Європи»
  • «Європа — наш цивілізаційний вибір»
  • «Історія та символи Європейського Союзу»
  • «Європейські цінності» тощо.

Коли відзначають День знань інші держави

Хоча День знань називають міжнародним святом, країн, де його відзначають саме 1 вересня, порівняно небагато. Здебільшого — у країнах пострадянського простору.

У Європейських країнах навчальний рік часто розпочинають у період з серпня по жовтень. Чітко фіксованої дати немає.

У Німеччині, як і в США, початок занять визначають на регіональному, місцевому, рівні, у вказаному часовому проміжку.

В Іспанії навчальні заклади приймають учнів протягом усього вересня, до жовтня. Також у жовтні розпочинають навчання в Італії.

У Болгарії йдуть до школи з 15 вересня.

У Фінляндії та Швеції — ще 15 серпня.

Незвичайний старт навчального року обрала Норвегія — кінець квітня.

В іншій половині земної кулі (де взимку — літо, а влітку — зима) навчання починають зазвичай у першій половині календарного року. Так, у Латинській Америці навчальний рік започатковують у березні.
В Австралії — у лютому.

У Японії початок навчального року припадає на квітень — коли в країні вранішнього сонця починається цвітіння сакури. Японці вважають, що весна — це початок нового етапу життя, тому саме в цей час слід приступати до навчання або роботи. У квітні в Японії починається і фінансовий рік (приймають новий бюджет), набирають нових співробітників на роботу. Так само японські діти закінчують навчальний рік 31 березня, а 1 квітня — розпочинають новий. Авжеж, канікули є, але нетривалі за часом і дозовані впродовж навчального року.

Традиції святкування Дня знань у різних країнах

У цілому, в більшості країн День знань не є урочистим та не має особливого регламенту. Першокласників збирають у великому приміщенні, наприклад в спортивній залі, виокремлюють по класах — і ведуть на уроки. Старші діти, як зазвичай, приходять на навчання. Якщо є бажання, адміністрація школи та батьки можуть запросити клоунів/аніматорів для веселої атмосфери, влаштувати атракціони, екскурсії чи концерти.

Існують і національні традиції. Так, в Ізраїлі приносять надувні кульки, а потім відпускають їх у небо.

У Німеччині більше ста років першокласники йдуть на свій перший урок не з букетом квітів, а з пакетом солодощів і подарунків, щоб «підсолодити» перший день у школі.

У деяких країнах День знань не є самостійним святом, а прив’язаний до інших дат: в Австралії навчальний рік починається після Дня Австралії, 26 січня у Канаді — після Дня праці, що припадає на перший понеділок вересня, отож День знань там — у вівторок.

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути