chrome firefox opera safari iexplorer

24 березня – Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

24 березня 2020 о 06:31
mayu-pravo.com

Україна втрачає щороку від цієї хвороби близько 3700 людських життів і 12 мільйонів доларів непрямих економічних втрат.

Близько третини людства інфіковано бактерією туберкульозу.

Щоправда, захворює на туберкульоз у його активному вигляді лише частина інфікованих (для ВІЛ-інфікованих, до порівняння, ризик  захворіти на СНІД до 30 разів вищий).

1993р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила туберкульоз загальносвітовим лихом. Всесвітній день боротьби проти туберкульозу відзначають, згідно з тим-таки рішенням ВООЗ,саме того дня, коли німецький мікробіолог  Р.Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.

ВООЗ офіційно рекомендувала стратегію DOTS (Directly Observed Treatment, Short-course), що означає «лікування під безпосереднім контролем впродовж короткого курсу». Нині DOTS – найефективніша з усіх протитуберкульозних стратегій, головні принципи якої:  політична підтримка; діагностування шляхом мікроскопії; надійне постачання ліків; регулярне оцінювання результатів. Ця стратегія (якщо її, звичайно, належно застосовувати) дає змогу вчасно виявляти і лікувати хворих — і таким чином мінімізувати ризик інфікування інших людей. Нині стратегія успішно діє у понад  180 країнах світу. Завдяки їй можна вилікувати 92-95% людей, які захворіли.

Цілями ООН у галузі сталого розвитку до 2030 р. передбачена ліквідація глобальної епідемії туберкульозу. Відповідно з ними до 2030р. рівень смертності від цієї страшної хвороби повинен знизитися, порівняно з 2015р.,  на 90% і захворюваності – на 80%.   

У вересні минулого року в Нью-Йорку відбулася перша в історії нарада Генасамблеї ООН з туберкульозу на тему: «Об’єднані для викорінення туберкульозу: заходи реагування на глобальну епідемію».

Від 2002р. також 24 березня відзначають Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз – давнє і дуже небезпечне захворювання, яке за кількістю жертв перевершує чуму та  віспу. Науковці стверджують, що давні бактерії туберкульозу з’явилися в Африці близько 70  тисяч років тому й вельми відрізнялися від теперішніх. До Європи хвороба «прийшла» десь 7 тисяч років тому. 

Туберкульоз називають «хворобою бідних» — адже він поширюється насамперед там і тоді, де й коли виникають значні соціальні проблеми.

Станом на лютий 2019 р. в Україні від туберкульозу лікувалося 21 048 людей. Цього ж місяця було зареєстровано 2 265 випадків туберкульозу, з них 1 868 — нові.

21 березня цього року в українському парламенті відбувся круглий стіл,  присвячений проблемам боротьби з туберкульозом, під час якого виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун констатувала, що у 2018р. кількість захворювань на туберкульоз зменшилася на цілих 800 випадків порівняно з 2017-м., а закупівлю ліків збільшено («завдяки міжнародним організаціям») заледве не в 40 разів.

Допоки у приміщенні Верховної Ради тривав круглий стіл, а затим – брифінг депутатів та посадовців, під стінами парламенту тривала акція «Настав час». Перед парламентською будівлею постала 4-метрова інсталяція у вигляді годинника, на якому  замість цифр були відтворені основні повідомлення щодо боротьби з туберкульозом, важливі для України.

Щороку в Україні помирає від туберкульозу близько 3 700 людей, тобто біля десяти – щодня. ВООЗ інформує, що 23% випадків захворювання в Україні просто не виявляють.

Непрямі економічні збитки, що їх завдає хвороба Україні, становлять понад $12 млн на рік.

Минулоріч на боротьбу з туберкульозом із Держбюджету було виділено 1 млн грн. 

Висновки? Вони – на поверхні: владі байдужі життя громадян. Вона зайнята власним збагаченням.

Підготувала Олена Бондаренко

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

6 червня

Інші дати
Вознесіння Господнє (у християн східного обряду)
Свято Вознесіння Господнього належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов'язане із святом Воскресіння Ісуса Христа. Відзначається воно на сороковий день після Великодня.
Розгорнути
Євген Вульф
1885 – український та російський учений-ботанік, біогеограф, флорист. Автор гербарію кримської флори, організатор Ботанічного музею, склав першу ботаніко-географічну карту цього регіону
Розгорнути
Народився Михайло Микиша
(1885, м.Миргород, Полтавська область - 1971) – український оперний та камерний співак, педагог.
 
Розгорнути
Народився Осип Дерибас (Дон Хосе де Рибас)
(1749, м. Неаполь, Італія  - 1800) – російський адмірал іспанського походження, засновник одеського порту та м. Одеси.
 
Розгорнути
Народився Ігор Сікорський
(1889, м. Київ — 1972) – український інженер, авіаконструктор, один з піонерів авіа будівництва, «батько» світового вертольотобудування. Створив літаки «Гранд», «Русский витязь», «Илья Муромец», які поклали початок багатомоторній авіації. На літаках Сікорського були вперше здійснені рейси через Атлантичний та Тихий океани.
«Сікорський – людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі» (Михайло Згуровський)
Розгорнути
1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини)
Колії́вщина — селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
Сини мої, гайдамаки! Свiт широкий, воля, - Iдiть, сини, погуляйте, Пошукайте долi. Сини мої невеликi, Нерозумнi дiти, Хто вас щиро без матерi Привiтає в свiтi? Сини мої! орли мої! Летiть в Україну, - Хоч i лихо зустрiнеться, Так не на чужинi. (Тарас Шевченко)
Розгорнути