chrome firefox opera safari iexplorer

Володимир Вернадський – мислитель космічного рівня

12 березня 2020 о 06:16
heroes.profi-forex.org

12 березня 1863р. народився великий український вчений-природознавець, філософ, фундатор  Української академії наук. За широтою мислення і розмаїттям наукових інтересів його порівнюють з геніями епохи Відродження. 

Пропонуємо кілька цікавих фактів з життя цієї унікальної людини.

1.Володимир Вернадський заснував нову науку – біогеохімію – котра вивчає хімічний склад живої речовини і геохімічні процеси, що відбуваються в біосфері Землі. Створив першу в світі біогеохімічну лабораторію. 

2.Вернадський -  засновник геохімії, науки про хімічний склад Землі та довколишніх планет, закони руху елементів у різних геологічних середовищах і формування земних ґрунтів, води, гірських порід на нашій планеті.

3.В.Вернадський -  основоположник  ядерної геології (радіогеології), котра досліджує закономірності  ядерних перетворень, і їхні прояви в геологічних процесах.

4.Вернадський – автор вчення про біосферу. Якщо Ж.-Б.Ламарк та Е.Зісс застосували поняття «біосфера» як «область життя», «жива оболонка землі», то Вернадський у своїй книзі «Біосфера» виклав своє вчення про біосферу як єдине ціле, що складається з живого середовища і живої речовини. За вченням Вернадського, все на землі взаємопов’ язане і поєднане: вода і небо, земля і людина, дерево і камінь. Живе стає мертвим, і мертве живить живе; енергії перетікають одна в іншу.

  1. Володимир Вернадський – автор вчення про поєднання біосфери і ноосфери. Саморозвиток матерії, перехід біосфери у ноосферу, вплив на ці явища людини вчений обґрунтував у роботі, оприлюдненій у Парижі 1924р. Під поняттям «ноосфера» вчений мав на увазі поєднання людського розуму, думок, почуттів і прагнень. Він був переконаний, що найменші порухи людської думки залишають свій слід у ноосфері назавжди. Доводив, що настане час, коли люди не отримуватимуть  їжу рослинного чи тваринного походження, а лише синтетичну, й таким чином припиниться знищення довколишнього світу.  Був  переконаний, що розвиток  науки неодмінно призведе до відмови людства від воєн. Передбачив, що розвиток ноосфери призведе до виходу людини в космос.

6.В.Вернадський — творець філософського напряму космізму, теорії про виникнення і розвиток  Всесвіту, за якою космос -  «структурно-організований впорядкований світ», де людина – «громадянин світу».

  1. Науковець, який зробив найважливіші відкриття щонайменше у 12 науках: біології, історії, філософії, геології, ґрунтознавстві, біогеохімії, мінералогії, геохімії, радіогеології, кристалографії, метеоритиці, палеонтології.

8.Володимир Вернадський створив у 1918 р., за часів гетьманування П.Скоропадського, першу українську національну Академію Наук.   

  1. В.Вернадський був переконаним українцем. 1880р. написав свій перший вірш про Україну. Якось у щоденнику занотував: «Батько і мати мої були кияни. В обох родинах були живі українські енаціональні традиції. Мої дитячі роки (1868—1876) я провів на Україні, в Полтаві та харкові, бував і в Києві… батько й мати добре знали українську мову. Мати… чудово співала українських пісень, бували вдома і хори. На мене це сильно впливало…» Предок роду Вернадських, козак Верна, був одним із соратників Богдана Хмельницького, а його сини були козацькими старшинами. Володимир Іванович називав себе українцем, у московському ж середовищі дістав прізвисько «упертий хохол».

Товаришував з  І.Франком, М.Драгомановим, А.Кримським, В.Павликом.

Мав сина і доньку в шлюбі з полтавчанкою Наталією Старицькою, що тривав майже 60 років і ґрунтувався на взаємному коханні, глибоких любові й розумінні.    

  1. Вернадському належить нерідко цитований вислів: «У кожній державі, в кожному народові є раса вища, яка творить і створює, і є раса нижча – руйнівників і рабів. Нещастя, якщо до їхніх рук потрапляє влада і доля народу чи держави. Буде те, що в Росії…»

«Рідна країна»

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути