chrome firefox opera safari iexplorer

18 квітня 1860 року народилася  Уляна Кравченко

18 квітня 2020 о 06:58
uk.wikipedia.org

Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер) – українська письменниця, активістка жіночого руху — народилася у містечку Миколаєві на Львівщині, яка на той час належала до Австрійської імперії. Батько Уляни – повітовий канцелярист Юліус Шнайдер, німець за походженням. Мати – донька священика УГКЦ Юлія Лопушанська. Десятирічною дівчинка втратила батька, й її віддали на виховання до родини вуйка (материного брата, судового радника О.Лопушанського.

Початкову освіту Юлія отримала вдома, з допомогою вчительки-німкені. Закінчила Львівську вчительську семінарію, вчителювала у школах Львівщини (зокрема, у Бібрці). Згодом І.Франко допоміг їй перевестися до Львова.

 З Іваном Франком майбутня поетеса познайомилася у грудні 1883р. Уже на той час  переконану  українку, Франко привів Уляну  до української літератури: редагував її твори, друкував їх у  часописі «Зоря», газеті «Діло», інших виданнях.

Виникло активне листування. В одному з листів поет радить: «У Вас є далеко більша спосібність до поезії, і то до ліричної поезії, ніж до повісті. І я раджу Вам працювати на тім полі».

1885р. вийшла друком перша збірка віршів «Prima vera» — за справжнім прізвищем авторки.  Сучасники зазначали, що поезії помітно позначені впливом творчості  І.Франка, проте  вони стали досить популярними серед читацького загалу.

1891р. світ побачила  друга поетична збірка — «На новий шлях», вже за підписом «Уляна Кравченко». Переважна більшість віршів – громадська та патріотична лірика, поетичні  заклики до активної участі жінок у суспільному житті.  

Впродовж наступних 20 років поезії Уляни Кравченко друкуються в журналах, альманахах, антологіях – «Зоря», «Літературно-науковий вісник», «Дзвінок» та інших. 

У 20-30-х роках минулого століття з‘являються збірки для дітей: «Проліски», «В дорогу», «Лебедина пісня», «Шелести нам, барвіночку» . 1929р. виходить друком поетична збірка «В житті є щось», у 1931-му -  збірка «Для неї — все!» (стрілецькі вірші), у 1941р. — «Вибрані поезії», — здебільшого інтимна, громадянська та пейзажна лірика.  Також світ побачили повість «Хризантеми», поезії у прозі,переклади українською творів  західноєвропейських поетів, численні оповідання, нариси, спогади.

Відомо, що Іван Франко був коханням цілого життя Уляни Кравченко.   Поетеса  мала великий успіх у чоловіків, ба навіть учитель на прізвище Супрун через нещасливе кохання до неї вкоротив собі віку. Проте Франко  залишився байдужим до її чарів: «Правду кажучи, ви мені зовсім не сподобалися, – пише він після першої зустрічі.  – Зріст зависокий, руки замалі, очі не блискучі. Ну, але то правда, що кого пан Біг обдарував гарною, золотою душею, той повинен тим одним вдовольнятися».

Юлія вийшла заміж – за вчителя-поляка  Яна Нємєнтовського, старшого за неї на 17 років.  Народила доньку і сина. Потайки від чоловіка продовжувала писати і  друкувати вірші – під тим самим псевдонімом «Уляна Кравченко» ( з німецької Шнайдер перекладається як «кравець»).  Листування з Франком тривало. Він називав її Надбібрянкою, вона його – Мироном.  

Уляна пережила Івана Франка на 30 років. Його листи берегла як найдорожче.

У 1920-х роках оселилася в Перемишлі. Тут і померла 31 березня 1947р.

На честь Уляни Кравченко названі вулиці у  Львові, Миколаєві, Трускавці, Івано-Франківську, Коломиї, Перемишлі; школа у Бібрці.  У Миколаєві діє народний музей письменниці.

Олена Бондаренко,

 Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

  

 

13 червня

Інші дати
13 червня відзначають:
  • День визволення Маріуполя від російських окупантів.
  • Міжнародний день поширення інформації про альбінізм.
Розгорнути
Володимир Правик
1962 –  герой-пожежник, ліквідатор аварії на ЧАЕС. Герой Радянського Союзу.
Розгорнути
Марія Грінченко
1863 – Марія Грінченко (М. Загірня, М. Чайченко) – письменниця, перекладачка, дружина і помічниця Б. Грінченка. Авторка віршів, оповідань, повісті «В шахтах», спогадів про І. Нечуя-Левицького, В. Самійленка.
Розгорнути
Народився Василь Моруга
(1947, с. Сонцеве Донецької обл. - 1989) - український письменник, перекладач, журналіст. Автор поетичних збірок, документальної повісті "розкажи мені, поле", казок для малят. Тривалий час був головним редактором дитячого журналу "Барвінок".
Розгорнути
Народився Марко Черемшина (Семанюк Іван Юрійович)
(1874, с.Кобаки, Івано-Франківська область – 1927), український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права. Автор збірок «Карби», «Верховина» та ін.
 
«Етнографічних матеріалів я не збирав, бо сам був тим матеріалом, пересякнувши наскрізь народними піснями та казками із самого малку. Я виріс серед співанок, та казок, та сопілок, вдихав їх в себе і віддихав ними». (Марко Черемшина)
Розгорнути