chrome firefox opera safari iexplorer

1 травня: це цікаво знати

01 травня 2020 о 00:01

«Колись казали мудреці –
Перепочинь втомившись на горі
І озирнися аж на перевалі…
А далі йдуть вже тільки витривалі.»
Ліна Костенко

Якому б місяцеві ми не співали осанну, третій брат весни все-таки має особливі заслуги: не зважаючи на круті примхи природи, саме в травні весна постає в усій своїй красі – довколишній світ, ніби святкує молодість буйним цвітінням різнотрав’я та багатоголоссям пташиного царства. Не даремно ж віддавна казали: «Дожити б до маю, а тоді вже Природа подбає».

Дослідники вважають, що назва «май» походить від імені давньоримської богині Майї – дочки Фавна – покровителя лісів, пасовиськ та стад. А от травнем останній місяць весни називали у нас ще у дохристиянські часи, адже ліки приготовані саме з майських трав вже тоді вважалися найбільш цілющими. Зривати їх бажано було до 10 травня і обов’язково до сходу сонця. А тому колись у ці дні все доросле населення вирушало на левади, щоб запастись ліками на цілий рік.

Народний календар запевняє, що з цього дня вже можна висаджувати різні овочі. У давнину з цього приводу говорили: «Сій моркву і буряк на Кузьму». У минулі часи вважалось, що якщо початок травня теплий, то в кінці обов’язково буде холодно, і навпаки. Це час ранніх гроз. На початку травня цвіте в’яз, агрус, зеленіє чорна смородина.

За церковним календарем, 1 травня вшановують преподобного Іоанна, учня преподобного Григорія Декаполіта; мучеників Віктора, Зотика, Зинона, Акиндина і Северіана; святителя Косму, сповідника, єпископа Халкидонського, та преподобного Авксентія; мученика Іоана Нового з Яніни та Максимівську ікону Божої Матері.

Іменинники 1 травня:
Овксентій, Зенон, Кузьма, Віктор, Северин.

1 травня народились:

1908 – Афанасій Барабаш – офіцер, Герой Радянського Союзу, в роки Другої світової війни – командир 22-го гвардійського окремого танкового полку 51‑ї армії 4-го Українського фронту, гвардії підполковник.

1920 – Нонна Копержинська – українська актриса театру і кіно. Народна слава прийшла до неї після ролей у фільмах «За двома зайцями» і «Королева бензоколонки».

«Нонна Копержинська не грала на сцені – вона на ній жила, і в цьому її можна порівняти з Амвросієм Бучмою». (Галина Яблонська).

1 травня відзначають:

  • День міжнародної солідарності трудящих.

Події 1 травня:

1497 – мученицькою смертю від татар загинув митрополит Київський Макарій. Нетлінні мощі святого покояться у Володимирському соборі.

1707 – Англія, Уельс та Шотландія об’єднані в одну державу – Велику Британію.

1848 – у Львові створена перша українська політична організація – Головна руська рада.

1886 – у Чикаго пройшла масова демонстрація робітників, що була атакована поліцією. 4 травня на мітингу-протесту від вибуху бомби загинуло 7 поліцейських і 60 цивільних. Організатори мітингу були заарештовані і засуджені.
У липні 1889 року на Паризькому конгресі 2-го Інтернаціоналу 1-ше травня було проголошено Міжнародним святом трудящих в пам'ять про події 1886 року.

1892 – у Києві запущено електричний трамвай – перший в Російській імперії.

1943 – німецькі нацисти вчиняють масове вбивство 9.000 євреїв з гетта у м. Броди на Львівщині.

Чи знаєте ви, що:

Здавна зозуля оповита легендами та повір’ями. Говорять про неї різне. Правда у тому, що зозуля і справді гнізда не в’є. Свої яйця вона підкладає іншим співочим птахам. Пташенят не вигодовує, а доручає піклуватися про них берестянкам, горихвісткам, вівчарикам…

Однак така поведінка пояснюється тим, що за весняно-літній період вона відкладає дуже багато яєць, але через великі проміжки часу. Тому перші яйця можуть зіпсуватися, поки буде відкладено останнє. Попри це зозуля – один із найкращих винищувачів різноманітних шкідників, у тому числі шовкопрядів, яких не чіпають інші птахи. Відомі випадки, коли зозулі рятували цілі дубові гаї та сади від нашестя шкідників.

Цікаво, що кує зозуля тільки до 12 липня – Дня Петра і Павла. Це підтверджено багаторічними спостереженнями. Чому – невідомо. Існує повір’я, що цього дня зозуля ячмінним колосом вдавилася.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

24 червня

Інші дати
За церковним календарем 24 червня християни, які живуть за західною традицією святкують Різдво Іоанна Хрестителя, або Івана Предтечі. 
Іван Предтеча був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан.
Розгорнути
Василь Будник
1913 - український учений у галузі ракетобудування та космічної техніки. Розробник перших балістичних ракет, один із засновників конструкторського бюро «Південне». Герой Соціалістичної Праці. Академік НАН України.
Розгорнути
Іван Стешенко
1873-український літературознавець,письменник.
Розгорнути
Народився Іван Твердохліб
(1899. с. Довжик Харківської обл. - 1986) - український актор театру і кіно. ролі: Оврам ("Патетична соната"), Череви ("Сорочинський ярмарок"), Павло ("Коліївщина"), Іван ("Дорогою ціною") та ін.
Розгорнути
Народився Феофіл Яновський
(1860, с.Миньківці, Хмельницька область – 1928), український лікар-терапевт, один з засновників Київської терапевтичної школи. За його ініціативою на Київщині в інших регіонах засновано багато протитуберкульозних закладів санаторного типу. Національний інститут фтизіатрії та пульмонології носить ім»я Ф.Г.Яновського.
«Любити ближнього – це найважливіша з людських наук, вона вистраждана людством " (Олексь Гончар)
Розгорнути