chrome firefox opera safari iexplorer

1 травня: це цікаво знати

01 травня 2020 о 00:01

«Колись казали мудреці –
Перепочинь втомившись на горі
І озирнися аж на перевалі…
А далі йдуть вже тільки витривалі.»
Ліна Костенко

Якому б місяцеві ми не співали осанну, третій брат весни все-таки має особливі заслуги: не зважаючи на круті примхи природи, саме в травні весна постає в усій своїй красі – довколишній світ, ніби святкує молодість буйним цвітінням різнотрав’я та багатоголоссям пташиного царства. Не даремно ж віддавна казали: «Дожити б до маю, а тоді вже Природа подбає».

Дослідники вважають, що назва «май» походить від імені давньоримської богині Майї – дочки Фавна – покровителя лісів, пасовиськ та стад. А от травнем останній місяць весни називали у нас ще у дохристиянські часи, адже ліки приготовані саме з майських трав вже тоді вважалися найбільш цілющими. Зривати їх бажано було до 10 травня і обов’язково до сходу сонця. А тому колись у ці дні все доросле населення вирушало на левади, щоб запастись ліками на цілий рік.

Народний календар запевняє, що з цього дня вже можна висаджувати різні овочі. У давнину з цього приводу говорили: «Сій моркву і буряк на Кузьму». У минулі часи вважалось, що якщо початок травня теплий, то в кінці обов’язково буде холодно, і навпаки. Це час ранніх гроз. На початку травня цвіте в’яз, агрус, зеленіє чорна смородина.

За церковним календарем, 1 травня вшановують преподобного Іоанна, учня преподобного Григорія Декаполіта; мучеників Віктора, Зотика, Зинона, Акиндина і Северіана; святителя Косму, сповідника, єпископа Халкидонського, та преподобного Авксентія; мученика Іоана Нового з Яніни та Максимівську ікону Божої Матері.

Іменинники 1 травня:
Овксентій, Зенон, Кузьма, Віктор, Северин.

1 травня народились:

1908 – Афанасій Барабаш – офіцер, Герой Радянського Союзу, в роки Другої світової війни – командир 22-го гвардійського окремого танкового полку 51‑ї армії 4-го Українського фронту, гвардії підполковник.

1920 – Нонна Копержинська – українська актриса театру і кіно. Народна слава прийшла до неї після ролей у фільмах «За двома зайцями» і «Королева бензоколонки».

«Нонна Копержинська не грала на сцені – вона на ній жила, і в цьому її можна порівняти з Амвросієм Бучмою». (Галина Яблонська).

1 травня відзначають:

  • День міжнародної солідарності трудящих.

Події 1 травня:

1497 – мученицькою смертю від татар загинув митрополит Київський Макарій. Нетлінні мощі святого покояться у Володимирському соборі.

1707 – Англія, Уельс та Шотландія об’єднані в одну державу – Велику Британію.

1848 – у Львові створена перша українська політична організація – Головна руська рада.

1886 – у Чикаго пройшла масова демонстрація робітників, що була атакована поліцією. 4 травня на мітингу-протесту від вибуху бомби загинуло 7 поліцейських і 60 цивільних. Організатори мітингу були заарештовані і засуджені.
У липні 1889 року на Паризькому конгресі 2-го Інтернаціоналу 1-ше травня було проголошено Міжнародним святом трудящих в пам'ять про події 1886 року.

1892 – у Києві запущено електричний трамвай – перший в Російській імперії.

1943 – німецькі нацисти вчиняють масове вбивство 9.000 євреїв з гетта у м. Броди на Львівщині.

Чи знаєте ви, що:

Здавна зозуля оповита легендами та повір’ями. Говорять про неї різне. Правда у тому, що зозуля і справді гнізда не в’є. Свої яйця вона підкладає іншим співочим птахам. Пташенят не вигодовує, а доручає піклуватися про них берестянкам, горихвісткам, вівчарикам…

Однак така поведінка пояснюється тим, що за весняно-літній період вона відкладає дуже багато яєць, але через великі проміжки часу. Тому перші яйця можуть зіпсуватися, поки буде відкладено останнє. Попри це зозуля – один із найкращих винищувачів різноманітних шкідників, у тому числі шовкопрядів, яких не чіпають інші птахи. Відомі випадки, коли зозулі рятували цілі дубові гаї та сади від нашестя шкідників.

Цікаво, що кує зозуля тільки до 12 липня – Дня Петра і Павла. Це підтверджено багаторічними спостереженнями. Чому – невідомо. Існує повір’я, що цього дня зозуля ячмінним колосом вдавилася.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

29 листопада

Інші дати
Народився Григорій Квітка-Основ’яненко
(1778, с.Основа, нині – м. Харків – 1843) – український прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик і культурно-громадський діяч. Основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі. Найвидатніші твори – «Конотопська відьма», «Маруся», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-Денщик».
«Як говоримо, так і писати треба» (Григорій Квітка-Основ’яненко)
Розгорнути
Народився Григорій Косинка
(1899, с.Щербанівка, Київська область - 1934) — український письменник. Автор творів «На золотих богів», «Заквітчаний сон», «В житах», «Політика», «Фавст», Серце» та ін.
Розгорнути