chrome firefox opera safari iexplorer

8 травня 1917 року народився видатний український художник-сценограф Данило Лідер

08 травня 2020 о 08:10
day.kyiv.ua

«Один із найсильніших, найпотужніших   імпульсів, приводів порозумнішати –  це зрозуміти сценографію, осягнути її закони». 

Д.Лідер.

На українських сценах він співпрацював із видатними режисерами Іриною Молостовою, Сергієм Данченком. 

Був тим Майстром, який не вписувався у рамки радянської сценографії…  

Данило Данилович Лідер народився у німецькому селі  Вікторфельд на той час Донецького округу Області Війська Донського (нині с.Вікторівка Ростовської області).

Навчався у  Ростовському художньому училищі; по його закінченні вступив до Ленінградської академії мистецтв.

На початку німецько-радянської війни, як і тисячі інших етнічних німців, був  примусово виселений на Урал. Мобілізований на «трудовий фронт»: працював на шахті у вибої, затим художником на підприємствах  Челябінської області. Від 1946 р. почав працювати  головним художником Челябінського драматичного театру імені С. Цвіллінга.

1956 р. закінчив Ленінградський інститут живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна.

1962 р. Данило Лідер переїхав до Києва. Через три роки став головним художником Київського академічного українського драматичного театру імені Івана Франка (з невеликою перервою – до 1990р.). Водночас  викладав на кафедрі живопису і композиції Київського художнього інституту.  

Професор кафедри живопису і композиції Української академії мистецтв Данило Лідер створив власну школу сценографії. Серед його учнів – М.Левитська, І.Несміянов, С.Маслобойщиков, С.Каштелянчук  та інші відомі художники-сценографи.  

Автор книги «Театр для себе» (театральні та філософські есе). 

 Помер художник у  Києві 29 грудня 2002 р.

Данило Лідер оформив понад 150 вистав. Серед них:  «Фіалка Монмартра» І. Кальмана, «Ніч у Венеції» Й.Штрауса (Київський театр оперети); «Ярослав Мудрий» І. Кочерги, «Голубі олені» та «Злива» О. Коломійця та багато інших.  Найвидатнішими у сценографічному сенсі називають спектаклі, художником яких був Д.Лідер — «Вишневий сад» у  Театрі ім. Лесі Українки, «Візит старої дами», «Камінний господар», «Тевьє-Тевель» у театрі ім.І. Франка. 

В одному зі своїх есе митець написав: «Так сталося, що я побачив свій код на сцені: світ безмежно маленький і безмежно великий…»

 _________________

Підготувала Олена Бондаренко,

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

18 жовтня

Інші дати
Народився Віктор Аверін
(1885, с. Чепіль, Харківська область – 1955) – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.
Розгорнути
Народився Володимир Різниченко
(1870, с. Велентієве, Чернігівська область – 1932) – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях грунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
Розгорнути
Народилася Євгенія Ярошинська
(1868, с. Чуньків, Чернівецька область – 1904) – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над Днітра».
Розгорнути
Народився Сергій Єфремов
(1876, с. Пальчик, Черкаська область - 1939) — український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури. Один з найвидатніших представників неонародництва в українській літературі. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка та фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
Розгорнути