chrome firefox opera safari iexplorer

Україна, 100 років тому: 27 травня 1920

27 травня 2020 о 11:39
io.ua

Це був дивний і трагічний час, коли ще трималася УНР, але більшовики вже захопили частину України.

 Понад рік тому, 10 березня 1919-го, на 3-му Всеукраїнському з'їзді Рад у Харкові було проголошено створення УСРР на території, яка перебувала  під контролем Червоної армії  (переважна частина Наддніпрянщини). 

УНР зміцнювала військову потугу, готуючись до відсічі загарбникові.

У Вінниці Рада народних міністрів  УНР під головуванням Ісаака Мазепи на своєму засіданні схвалила законопроєкти  про вище військове управління; про цивільний відділ при армії УНР; про зміну внутрішнього поштово-телеграфного тарифу.

Цього ж дня відбулось урочисте прийняття командувача армією УНР генерала Михайла Омеляновича-Павленка і представників українського війська.

На той час у Могилівському, Ямпільському та Ново-Ушицькому повітах  тривала мобілізація до Дієвої армії УНР (станом на 1 червня було мобілізовано 955 старшин та 8180 козаків).

Завершувалася  реорганізація  Дієвої армії УНР. Вона складалася з 6 піших дивізій: 1-ї Запорозької, 2-ї Волинської, 3-ї Залізної, 4-ї Київської, 5-ї Херсонської і 6-ї стрілецької. В тилу відбувалася організація 6-ти запасних бригад.

 До Києва прибула делегація міністерства закордонних справ Речі Посполитої на чолі з Р. Кнолем, яка провела низку зустрічей з представниками установ і політичних кіл. На підставі зібраного матеріалу до Києва мала бути скерована польська консульська місія.

_________

Лесь Курбас створив Київський драматичний театр (Кийдрамте). Перша постановка — поема Тараса Шевченка «Гайдамаки».

Склад трупи: Д. Антонович, Л. Болобан, Я. Бортник, В. Василько, Г. Ігнатович, Л. Гаккебуш, Р. Нещадименко, В. Чистякова.

Від листопада 1920 р. театр називався Державний пересувний зразковий театр Народного комісаріату освіти УСРР, 1921 р. переїхав до Харкова і незабаром припинив існування.

__________

Харків ( на той час — столиця УСРР). Наркомосвіти видав інструкцію про політику в галузі народної освіти. Інструкцією вимагалося негайно розпочати об’єднання молодших класів середньої школи з початковими школами та ліквідувати старші класи.

 До Харкова прибув нарком освіти РСФРР А.Луначарський. У одному з виступів він наголосив: «Москва надає Україні право бути повністю самостійною і не буде втручатися у справу народної освіти України. Виняток буде зроблено тільки у справі технічної освіти, яка має першочергове державне значення».

Підготувала Олена Бондаренко

За матеріалами:

ЦДАВО України. – Ф. 1429.

 Українсько-московська війна 1920 року в документах. –  Варшава, 1933.  

Інтернет-видання

Розділи: Унікальне

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути