chrome firefox opera safari iexplorer

22 липня: це цікаво знати

22 липня 2020 о 00:08

Люди не знають, кого вибирати, 

бо не можна ж вибрати когось з нікого.

Ліна Костенко

22 липня у народі називали «чорничним» днем: селяни навіть на час відволікалися від косовиці і приділяли увагу збору чорниці. З її допомогою очищали кров, лікували печінку. Щодо чорниці існувало кілька прикмет: «Багато чорниці вродило – зима буде морозною»; «Чорниця ще не дозріла до 22 липня – буде холодна осінь».

За астрономічним календарем, цей світловий день вже на годину менше у порівнянні з 22 червня – днем літнього сонцестояння.

За церковним календарем 22 липня вшановують священномученика Панкратія; священномученика Кирила; преподобних Патермуфія, Копрія і Олександра; святителя Федора; преподобного Гаврила.

Іменинники 22 липня:
Олександра, Кирило, Федір, Панкрат, Гаврило.

22 липня народились:

1891 – Сергій Пилипенко – байкар, публіцист. Розстріляний у 1934 році.

1900 – Милиця Симашкевич – український художник театру і кіно («Коліївщина», «Наталка Полтавка», «Багата наречена», «Кармелюк», «Вершники», «Кубанці», «Майська ніч».

1902 – Петро Холодний (молодший) – український маляр і графік. Світову славу здобув в іконописі. Головні його праці в неовізантійському стилі: іконостас і мозаїки (церква Св. Андрія, Баунд-Брук, Нью-Джерсі), вітражі і мозаїки (церква Св. Івана Христителя, Ньюарк, Нью-Джерсі), вітражі (церква Св. Юрія, Нью-Йорк), іконостас української католицької церкви (Лурд, Франція).

22 липня відзначають:

  • День визволення Сєвєродонецька від незаконних збройних формувань.

Події 22 липня:

1819 – відбулася прем’єра вистави Івана Котляревського «Наталка Полтавка».

1921 – у газеті «Селянська правда» з’явився перший фейлетон Остапа Вишні.

1930 – в СРСР встановили оцінку і оплату праці колгоспників не у грошах, а в трудоднях.

1942 – радянські війська залишили місто Свердловськ Ворошиловградської (нині – Луганської) області. Завершилась повна окупація території України німецько-фашистськими військами.

1959 – відбувся перший рейс літака Ан-10 «У» («Україна») за маршрутом Москва-Сімферополь з пасажирами на борту.

1986 — Палата громад британського парламенту проголосувала за скасування тілесних покарань у державних школах.

2014 — місто Сєвєродонецьк звільнено від терористів ЛНР

Чи знаєте ви, що:

Про їжаків

  • Їжаки, як вид, існують 15 млн років.
  • В античний період шкурки їжаків сушили, натягнувши на дощечці. Виходили прекрасні гребені для вовни овець.
  • Народжуються їжаки голими. Тільки на другий-третій день після народження їх тільце починає покриватися голками.
  • У їжака 36 зубів. До старості зуби випадають.
  • Спілкування їжаків відбувається за допомогою свисту. Бурчать вони, коли розлючені.
  • У сплячку, на зиму, впадають на 128 днів. У цей час їжаки – холоднокровні тварини, тому що температура тіла – всього 2 градуси. Нормальна ж температура тіла – 34 градуси (в період неспання).
  • Частота дихання їжаків в період сплячки і неспання різна: в сплячці вона становить 6-8 разів на хвилину, а у нормальному стані – 40-50 разів.
  • У момент серйозної небезпеки їжаки не тільки випорожнюються, але і вивалюються в своїх фекаліях. Очевидно, така поведінка звірків – їхній спосіб захисту. Також при небезпеці їжаки згортаються в клубок. Виняток становить вухатий їжак, який рятується від ворогів втечею.
  • Їжаків легко приручити. Вони прекрасно знаходять «спільну мову» з собаками і кішками.
  • Є у їжаків і хвости. У звичайного їжака довжина хвоста не більше 3 см.
  • Їжаки люблять молоко. Тому вважають за краще селитися біля ферм. Запам’ятовують час доїння, з’являються в цей час на фермі, і ховаються в очікуванні пролитого на підлогу молока.
  • Отрута гадюк на їжаків не діє, як не діють й інші отрути: миш’як, опіум, синильна кислота. (З сайту tut-cikavo.com)

«Рідна країна»

Розділи: Календар

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути