chrome firefox opera safari iexplorer

11 серпня: 225 роківтому народився українець Іван Спаський, один із найвідоміших лікарів свого часу

11 серпня 2020 о 16:50
uahistory.com

Доктор медицини, професор  медико-хірургічної академії. Автор численних наукових праць, серед яких — перший посібник із судової медицини для юристів. Лікар родини Олександра Пушкіна, що був поруч із поетом до його останнього подиху та залишив спогади «Останні дні О. С. Пушкіна. Розповідь очевидця».

Іван Тимофійович Спаський народився  1795 р. в Харкові, у купецькій сім’ї.

Якийся час навчався у семінарії. Проте прагнув реалізувати себе в медицині, тож 20-річним із золотою медаллю закінчив Петербурзьку медико-хірургічну академію. Викладав судову медицину в правознавчому  училищі. Протягом 4-х років вдосконалював медичні знання у Німеччині.  У  29 захистив докторську дисертацію латиною — «Entozoologiae historiae progressus et status hodierni brevis explicatio». 

 1839 р. опублікував «Огляд судової медицини для керівництва вихованців училища правознавства» — посібник для судмедекспертів, який не раз перевидавався.    

Професор Спаський був високопрофесійним терапевтом, педіатром і гінекологом; вважався найкращим на той час акушером.  

Від 1831 р., після шлюбу О.Пушкіна з Наталією Гончаровою,  І.Т.Спаський став їхнім сімейним лікарем. Пушкін дослухався до порад лікаря, а якось подарував  йому свою палицю, інкрустовану сріблом.   

Біля постелі поета, що наприкінці січня 1837 р. помирав унаслідок поранення на дуелі, до останньої миті перебували  харків’янин Іван Спаський і Володимир Даль – «Козак Луганський». Вони ж і провели розтин тіла та залишили докладні записи.

Справді, записи професора, що відображають  останні години поетового життя, не схожі на холодну професійну фіксацію стану  помираючого. Вони сповненні драматизму і співчуття. «…Близько четвертої години біль у животі посилився… Це були справжні тортури. Обличчя Пушкіна змінилося: погляд його зробився диким, здавалося, очі ладні були вистрибнути зі своїх орбіт, руки похололи, пульсу наче не було… Хворий зазнавав жахливих страждань. Але й тут  надзвичайна твердість його душі виявилася повною мірою. Готовий скрикнути, він лише стогнав, боячись, аби дружина не почула, щоб її не злякати…» 

1838 р. І.Т.Спаський  вийшов у відставку з усіх офіційних посад у академії. 

Від 1858 р. професор страждав на психічну хворобу. Сучасники зазначали, що на його душевний стан великою мірою вплинула  смерть Пушкіна.

Помер І.Т. Спаський 25 січня 1861 р. в Петербурзі.

Професор  Спаський був великим популяризатором медицини. Його праці були написані дохідливо, мовою, зрозумілою різним верствам населення. Найвідоміші праці вченого: «Хвороба, зцілення і лікування», «Успішна дія голоду на лихоманки», «Короткий нарис лікувальної дії лазень», «Огляд загальної терапії», «Про вторинне прищеплювання коров’ячої віспи-вакцини», «Вік у антрополігчному і лікарському значеннях».

Лікар «не можеі не повиненвідмовлятися поспішати туди, де страдники чекають від нього поради й діяльної допомоги», — писав Спаський. Він справді поспішав на допомогу всім, а бідним надавав її безкоштовно.

Сучасники згадували, що професор був людиною всебічно освіченою і надзвичайно обдарованою. За словами вже згадуваного М.Пирогова, «мав заслужену репутацію і в суспільстві, й між лікарями того часу».

Підготувала Олена Бондаренко,

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути