chrome firefox opera safari iexplorer

8 лютого: це цікаво знати

08 лютого 2021 о 00:07

«Молодість щаслива тим, що в неї є майбутнє.»
Микола Гоголь

У народі 8 лютого колись передбачати погоду нашим пращурам допомагали миші: якщо на Ксенофонта вони вилазять з-під снігу, слід чекати відлиги. У давнину в цей день побоювались заметілі, оскільки вона вказувала на поганий урожай у майбутньому році: «Заметіль на хати – будуть погані харчі».

За церковним календарем 8 лютого вшановують преподобних Ксенофонта, дружину його Марію та синів їхніх Аркадія та Іоанна; преподобного Ксенофонта Робейського; мучеників Ананія, пресвітера, Петра, сторожа в’язниці, з ними сімох воїнів; преподобного Симеона Ветхого; перенесення мощей преподобного Федора, ігумена Студійського; святителя Йосифа, архієпископа Солунського; благовірного Давида ІІІ Відновителя, царя Іверії та Абхазії.

Іменинники 8 лютого:
Федір, Марія, Давид, Павло, Аркадій.

8 лютого народились:

1822 – Опанас Маркевич (Маркович) – український фольклорист, народознавець, етнограф, громадський діяч, член Кирило-Мефодіївського Братства, чоловік М. Вілінської (Марко Вовчок).

1904 – Ігор Белза (Дорощук) – історик культури, композитор і педагог. Праці у галузі музичної славістики.

1922 – Григорій Василенко – український економіст та історик. Дослідник зарубинецької, черняхівської культур (праці «Руси», «Велика Скіфія»).

Події 8 лютого:

1106 – Великий князь Київський Володимир Мономах склав «Повчання» – перший дидактично-художній твір княжої Русі.

1914 – у Монреалі створили українське видавництво «Новий Світ».

1921 – Рада Народних Комісарів УСРР ухвалила декрет про заповідник «Асканія-Нова».

Чи знаєте ви, що:

Про 8 лютого

В цей день 1828 року народився Жюль Верн – французький письменник, «батько наукової фантастики» («Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта»…). Чи знаєте ви, що відома українська письменниця Марко Вовчок була особисто знайома з Жулем Верном, котрий передав їй виключне право перекладу його творів російською мовою. Згідно з даними ЮНЕСКО, за кількістю перекладів мовами народів світу, книги Жуля Верна займають третє місце, поступаючись лише творам сценаристів студії Уолта Діснея і книгам Агати Крісті.

8 лютого 1834-го року народився Дмитро Менделєєв, російський хімік, автор періодичної таблиці хімічних елементів (1869 рік). Чи знаєте ви кілька фактів, які пов’язують вченого з Україною? По-перше, ще молодим, після закінчення педінституту, Менделєєв захворів туберкульозом, прогнози лікарів були не дуже оптимістичними і він терміново виїхав на консультацію до Миколи Пирогова, котрий тоді працював у Сімферополі. Той заспокоїв Менделєєва і сказав, що він житиме ще довго. І справді – Менделєєв досить швидко видужав і повернувся до Росії. А у 1903 році Менделєєв був першим головою екзаменаційної комісії недавно заснованого Київського політехнічного інституту.

В цей день у 1837 році відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі, в результаті якої російський поет був поранений: куля перебила шийку стегна і проникла в живіт. Поранення виявилось смертельним.

В цей день 1879-го інженер Сенфорд Флемінґ вперше запропонував розподілити земну кулю на 24 часові пояси.

8 лютого у 1928 році відбулася перша передача телесигналу через океан – із Лондона до Нью-Йорку.

А у 1931 року відбулося урочисте відкриття нової столиці Індії – Нью-Делі. Місто розташоване в межах агломерації Делі та було сплановано Едвіном Лютьєном, відомим британським архітектором ХХ століття.

«Рідна країна»

Розділи: Календар