chrome firefox opera safari iexplorer

8 лютого: це цікаво знати

08 лютого 2021 о 00:07

«Молодість щаслива тим, що в неї є майбутнє.»
Микола Гоголь

У народі 8 лютого колись передбачати погоду нашим пращурам допомагали миші: якщо на Ксенофонта вони вилазять з-під снігу, слід чекати відлиги. У давнину в цей день побоювались заметілі, оскільки вона вказувала на поганий урожай у майбутньому році: «Заметіль на хати – будуть погані харчі».

За церковним календарем 8 лютого вшановують преподобних Ксенофонта, дружину його Марію та синів їхніх Аркадія та Іоанна; преподобного Ксенофонта Робейського; мучеників Ананія, пресвітера, Петра, сторожа в’язниці, з ними сімох воїнів; преподобного Симеона Ветхого; перенесення мощей преподобного Федора, ігумена Студійського; святителя Йосифа, архієпископа Солунського; благовірного Давида ІІІ Відновителя, царя Іверії та Абхазії.

Іменинники 8 лютого:
Федір, Марія, Давид, Павло, Аркадій.

8 лютого народились:

1822 – Опанас Маркевич (Маркович) – український фольклорист, народознавець, етнограф, громадський діяч, член Кирило-Мефодіївського Братства, чоловік М. Вілінської (Марко Вовчок).

1904 – Ігор Белза (Дорощук) – історик культури, композитор і педагог. Праці у галузі музичної славістики.

1922 – Григорій Василенко – український економіст та історик. Дослідник зарубинецької, черняхівської культур (праці «Руси», «Велика Скіфія»).

Події 8 лютого:

1106 – Великий князь Київський Володимир Мономах склав «Повчання» – перший дидактично-художній твір княжої Русі.

1914 – у Монреалі створили українське видавництво «Новий Світ».

1921 – Рада Народних Комісарів УСРР ухвалила декрет про заповідник «Асканія-Нова».

Чи знаєте ви, що:

Про 8 лютого

В цей день 1828 року народився Жюль Верн – французький письменник, «батько наукової фантастики» («Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта»…). Чи знаєте ви, що відома українська письменниця Марко Вовчок була особисто знайома з Жулем Верном, котрий передав їй виключне право перекладу його творів російською мовою. Згідно з даними ЮНЕСКО, за кількістю перекладів мовами народів світу, книги Жуля Верна займають третє місце, поступаючись лише творам сценаристів студії Уолта Діснея і книгам Агати Крісті.

8 лютого 1834-го року народився Дмитро Менделєєв, російський хімік, автор періодичної таблиці хімічних елементів (1869 рік). Чи знаєте ви кілька фактів, які пов’язують вченого з Україною? По-перше, ще молодим, після закінчення педінституту, Менделєєв захворів туберкульозом, прогнози лікарів були не дуже оптимістичними і він терміново виїхав на консультацію до Миколи Пирогова, котрий тоді працював у Сімферополі. Той заспокоїв Менделєєва і сказав, що він житиме ще довго. І справді – Менделєєв досить швидко видужав і повернувся до Росії. А у 1903 році Менделєєв був першим головою екзаменаційної комісії недавно заснованого Київського політехнічного інституту.

В цей день у 1837 році відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі, в результаті якої російський поет був поранений: куля перебила шийку стегна і проникла в живіт. Поранення виявилось смертельним.

В цей день 1879-го інженер Сенфорд Флемінґ вперше запропонував розподілити земну кулю на 24 часові пояси.

8 лютого у 1928 році відбулася перша передача телесигналу через океан – із Лондона до Нью-Йорку.

А у 1931 року відбулося урочисте відкриття нової столиці Індії – Нью-Делі. Місто розташоване в межах агломерації Делі та було сплановано Едвіном Лютьєном, відомим британським архітектором ХХ століття.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

20 вересня

Інші дати
Наталія Лотоцька 
1938 – театральна актриса. Лауреат Шевченківської премії. Ролі: Пріська («Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), Хведоска («Дві сім’ї» М. Кропивницького), Поліксена («Кассандра» Лесі Українки) та ін. Ведуча передачі Українського радіо «Від суботи до суботи» (понад 30 років). 
Розгорнути
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути