chrome firefox opera safari iexplorer

Шевченко за кордоном: пам’ятники Поетові за межами України

09 березня 2021 о 07:31
museumshevchenko.org.ua

8 липня 1961р. у Вінніпегу – столиці канадійської провінції Манітоба – було відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку. Манітоба є справжнім центром  українського життя: тут мешкає мало не 100 тисяч українців, тобто 15% загальної чисельності населення. 

Пам’ятник авторства відомого канадського скульптора, українця  Лео Мола (Леоніда Молодожанина) встановили на площі біля місцевого парламенту.

Крім того, кілька скульптурних забражень Шевченка є у місцевому «Парку скульптур Лео Мола».

У містечку Вайта цієї ж провінції  погруддя Кобзаря (теж авторства Л.Мола) встановлене у місцевій школі — Shevchenko School. Поселення заснували українські емігранти, а його першою назвою було – «Шевченко». 

У червні 2011р. пам’ятник Шевченкові з’явився у столиці Канади -  Оттаві. 

27 червня 1964р.,Вашингтон (США).   

Кошти на встановлення пам’ятника Пророкові української нації  до його 150-річчя зібрала тамтешня «Просвіта». Наміри спорудити монумент радянська влада  назвала «недружнім актом» і «підказала» творчим спілкам зібрати підписи відомих діячів  культури СРСР під зверненням до ініціаторів, де їх звинувачували у намаганні використати Шевченка «у своїх брудних політичних цілях». Дійшло до того, що дозвіл на встановлення пам’ятника був ухвалений  як закон – обома палатами Конгресу США. 

На церемонії  зібралося понад 100 тисяч людей. Відкривав пам’ятник (авторства  знову ж таки Л.Мола) екс-президент США Д.Айзенговер.

Крім Вашингтона, монументи та пам’ятні знаки  встановлені у 5 містах США.

1978 р., Париж (Франція).

Погруддя Кобзаря встановлене у сквері ім.Т.Шевченка, біля українського греко-католицького собору Володимира Великого, що на бульварі Сен-Жермен   (автор -  київський скульптор М. Лисенко). Якщо на пам’ятник у США радянська влада реагувала вельми бурхливо, то Франції , котра вважалася  «найближчим другом» СРСР з-поміж західноєвропейських держав, погруддя Кобзаря вона сама й подарувала.

Також є пам’ятники українському генію в Тулузі  та Шалетт-сюр-Луен.

  1. 1971. Буенос-Айрес (Аргентина). Монумент подарувала столиці українська діаспора на відзначення 75-річчя української еміграції. Бронзове скульптурне зображення передає пристрасний порив геніального поета, поруч — барельєф із зображенням  героїв поеми  «Гайдамаки». Автор – Лео Мол.  

2009р., Прага (Чехія). На площі Кінських встановлено   бронзовий пам’ятник молодому Шевченкові (автор В.Зноба). Поет у європейському одязі, зображення передає  силу його духу, а водночас – ліризм душі.

2002р., Варшава (Польща).

Пам’ятник височіє в одному з найкрасивіших та найпрестижніших місць польської столиці – поблизу парку Лазенки та палацу  Бельведер. На постаменті викарбувані рядки з вірша Т.Шевченка «Полякам».

2005р., Канберра, (Австралія).

Між Києвом і Канберрою пролягла відстань майже 15 тис.км, тож монумент – найвіддаленіший від України. Він має назву «Думи мої…» й виконаний у вигляді кобзи. 

1967р.,Куритиба (Бразилія).

Крім цього пам’ятника — у  місті, де українців мешкає чимало — в країні є ще два: у Прудентополісі  та Уніан-да-Віторія.

 2008р, Пекін (Китай).

Монумент єдиний у Китаї (автор Ю.Сікунь). Перший варіант погруддя був геть невдалим, з головою, схиленою вперед і вниз. Посол України в Китаї звернувся до скульптора з проханням переобити зображення, і той змінив нахил погруддя та вираз обличчя – на оптимістичніший. 2016р. пам’ятник відкрили вдруге. 

 1973р.,Рим (Італія).

Пам‘ятник розташований біля найбільшого українського храму в Італії – греко-католицького собору Святої Софії. Це чи не найоригінальніше скульптурне зображення Тараса Шевченка – його автор Уго Мацеї відтворив Кобзаря в образі оратора у давноримській тозі.  

2011р., Вільнюс (Литва).

В одному із затишних скверів Старого міста встановлений ще один з найкращих пам’ятників великому українцеві.  Юний Тарас крокує вітру навстріч із книгою в руці, його погляд з надією прозирає майбутнє.

Столиця Литви відіграла велику роль у становленні особистості Т.Г.Шевченка. Художній талант і велику жагу знань у юному козачкові помітила Софія Енгельгардт – дружина господаря – і зайнялася Тарасовим вихованням, доручила навчати його іноземних мов, віддала вчитися малюванню. У Вільнюсі вперше Тарас  почув гасло польських повстанців:«За вашу і нашу свободу!» — і перейнявся ним назавжди. Це місто полюбив усім серцем і на все життя. Якось написав: «Вільно… дороге моєму серцю…» Саме ці слова — українською та литовською – викарбувані на меморіальній дошці, що на будинку історичного факультету Вільнюського університету.

Ще одна пам’ятна дошка – на будинку  № 10 по вулиці Пілес (Замковій), де  Шевченко мешкав у 1829–1830р.р.

Загалом налічується 1384 пам'ятники Тарасові Шевченку. З них 1256 — в Україні та 128 — за кордоном, у 35 країнах. Це  найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури.

Від 1911р. в Російській імперії запанувало скульптурне зображення Кобзаря  у вигляді заледіве не дідуся, в кожусі та шапці-бирці.  Імперську «традицію» зберегла радянська влада: їй   песимістичний образ, що мав викликати почуття смутку та безнадії, — вельми імпонував. Лише починаючи з 1990-х років Тараса Шевченка почали зображувати молодим і в сучасному для нього вбранні. Нині прекрасні скульптури молодого і юного Шевченка вже є не лише за кордоном, а й в Україні.

Олена Бондаренко,

Громадський рух «Рідна країна»

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути