chrome firefox opera safari iexplorer

5 травня: це цікаво знати

05 травня 2021 о 07:46

У дохристиянські часи наші предки 5 травня відзначали свято Красної гірки, що символізувало зустріч весни. Цього дня влаштовували обряд зустрічі красного, тобто гарного весняного сонечка на високих місцинах, горах чи скалах. Адже існувало повір’я, що саме такі місцини люблять Боги. Красною гіркою у деяких регіонах ще називали період від Хоминого тижня до Юрія, що вважався найзручнішим для весіль, бо у цей час через повені ще не приступали до хліборобських робіт.

У минулі часи помітили, що якщо 5 травня вночі станеться заморозок, то ще 40 днів вранці буде достатньо холодно. Напередодні дня Юрія (6 травня) святкували свято «Ляля». Найкрасивіша дівчина (Ляля) повинна була кидати подругам вінки. Хто спіймає, ховає подарунок до наступної весни. З цього дня починали висаджувати картоплю.

Господині 5 травня колись садили цибулю, бо вважали це доброю справою і вірили, що вона має вродити.

5-го травня за церковним календарем вшановують ікону «Животворне джерело». Саме так у Києві 9 століть тому називали торговий шлях на північній околиці міста. Хоча, можливо, більш відомою назвою цих Північних воріт столиці була назва Дорожище (Дорогожичі), бо тут проходили торгові шляхи з Чернігова, Новгорода, Смоленська та інших давньоруських міст.

Також за церковним календарем 5 травня вшановують преподобного Феодора Сикеота, єпископа Анастасіупольського; перенесення мощей благовірного князя Всеволода у хрещенні Гавриїла Псковського; апостолів Нафанаїла, Луку та Климента; преподобного Віталія.

Іменинники 5 травня:
Гаврило, Віталій, Всеволод, Климентій, Федір.

5 травня народились:

1836 – Сидір Воробкевич (Данило Млака) – український письменник, композитор, музично-культурний діяч, православний священик, педагог.

1900 – Юрій Липа – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, один з визначних ідеологів українського націоналізму.

5 травня відзначають:

  • Міжнародний день за права інвалідів.
  • Всесвітній день акушерки.

Події 5 травня:

1581 – в Острозі (на Волині) друкар Іван Федоров видав перший руський календар.

1921 – Коко Шанель у Франції вперше представила парфуми «Шанель №5». Незабаром новинка стала лідером продажів у світі.

1949 – у Лондоні підписали устав Ради Європи представники Бельгії, Данії, Франції, Великобританії, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії і Швеції (пізніше до Ради приєднаються Греція, Ісландія та Туреччина). Члени Ради заявили про те, що вони сповідують принципи верховенства законів та свободи. Місцем перебування центральних закладів Ради вибрано місто Страсбург. Відзначається як День Європи.

Чи знаєте ви, що:

Цього тижня у небі спалахне метеоритний дощ Ета-Аквариди. За даними Time and Date, пік метеоритного потоку Ета-Аквариди у Києві прийдеться між з 5 на 6 травня, коли в небі кожну годину будуть падати до 50 зірок.

Цей меоритний дощ видно в обох півкулях, а загалом він триває приблизно з 19 квітня до 28 травня щороку.

Метеоритний потік Ета-Аквариди названий на честь найяскравішої зірки сузір'я Водолія — η Водолія.

Ета-Аквариди — один з двох метеорних потоків, породжених кометою Галлея. Земля двічі на рік проходить крізь метеорний потік комети Галлея – вдруге в жовтні. Це створює метеорний потік Оріонід, пік якого досягає 20 жовтня.

Кометі Галлея потрібно близько 76 років, щоб зробити повний оборот навколо Сонця. Наступного разу її можна буде побачити з Землі в 2061 році.

Для того, щоб побачити метеоритний дощ, не потрібно спеціального устаткування або великої кількості навичок. За великим рахунком, все, що дійсно потрібно, це чисте небо і багато терпіння. При цьому краще знайти для споглядання місце далеко від міських вогнів (за матеріалом glavcom.ua).


Розділи: Календар