chrome firefox opera safari iexplorer

Зашифрована латина: таємні листи Пилипа Орлика

14 липня 2021 о 14:49

Історик Олександр Алфьоров опублікував фрагмент зашифрованого листа Пилипа Орлика. Сам текст гетьман писав латиною, однак у ньому звичні слова межують із групами цифр.

Відповідний допис Алфьоров зробив на своїй сторінці у соцмережі, пише «Локальна історія».

“238 209 45...А знаєте, що це? А це так підписувався шифром гетьман Пилип Орлик! Ці цифри означають “Орлик”, – написав історик.

Він показав фото останньої  сторнінки одного із таких таємних листів  Орлика, де видно зашифрований підпис гетьмана.

facebook.com/oleksandr.alfyorov

“1713 рік! Ось вам, панове режисери і письменники, і ще один світ, зовсім іншої Гетьманщини. Можна ж обійтися без сліпців-бандуристів, що переказують таємні справи або гінців, що везуть запечатаний і всім зрозумілий таємний лист”, – підкреслив Олександр Алфьоров.

Дослідники зазначають, через переслідування агентів Петра І і мінливу позицію правителів різних держав, на яких чинив тиск московський цар, Орликові доводилося постійно переховуватися і вдаватися до таємної дипломатії.  

Він вів активне листування із Запорозькою Січчю,  Османськю імперією, кримським ханом,  представниками шведського уряду, з англійськими послами в Стамбулі і Відні. Передбачаючи, що  листи могли перехоплювати й читати агенти Петра І,  застосовував різноманітні заходи конспірації, серед яких – шифрування найважливішої інформації у листах. 

Один із листів Пилипа Орлика до короля Швеції Карла  XII СБУ розшифрувала вже у 1996 році.

Пилип Орлик застосовував передову у свій час технологію шифрування, “а сам алфавітний код складений з цілковитим знанням справи”.

У Росії цей різновид шифру опанували пізніше. Тож, підкреслюють дослідники, сумнівно, що Петро І міг довідатися про плани Орлика.

Також дослідники розповідають, коли син гетьмана Григорій Орлик прибув 1730 року до Туреччини, в першому ж короткому листі до батька просив надіслати шифри для листування.

Розділи: Унікальне

1 липня

Інші дати
1 липня відзначають:
  • День архітектури України.
  • День Військово-Морських Сил України.
  • День працівників морського і річкового флоту України.
Розгорнути
Павло Мірошниченко
1920 –  український художник-пленерист, особливо яскраво проявив себе в роботах, присвячених природі Криму.
Розгорнути
Йосип Шкловський
1916 – видатний український радянський астрофізик, засновник відомої астрофізичної школи. Уперше в СРСР (1953–1954) прочитав курс радіоастрономії. Головна праця «Всесвіт, життя, розум»
Розгорнути
Леонтій-Людомир Дмоховський 
1909 – першовідкривач вірусної природи ракових пухлин, засновник школи онкологічної вірусології. Першопроходець у застосуванні електронної мікроскопії, в т. ч. в онкологічній вірусології. Багатолітній член Українського лікарського товариства Північної Америки та НТШ.
Розгорнути

Новини Дивитися всі