chrome firefox opera safari iexplorer

«Хрещений батько» УНР Сергій Єфремов

06 жовтня 2021 о 11:42

Цього року виповнюється 145 років з дня народження відомого українського літературознавця та політика, жертви сталінських репресій Сергія Олександровича Єфремова.

Він народився 6 (18 жовтня) 1876 р. в с.Пальчик на Звенигородщині. Рід Єфремових пов'язаний з духовенством, тому Сергій Олександрович теж вступив до Київської духовної семінарії. Проте невдовзі він перевівся на юридичний факультет Київського університету святого Володимира (нині – КНУ ім. Т. Шевченка) та почав активно займатися політичною діяльністю. Співпрацював із багатьма українськими періодичними виданнями: «Зоря», «Правда», «Записки НТШ», «Киевская старина», «Літературно-науковий вістник» та ін.

З початком Української революції 1917-21 рр. Сергій Єфремов входить до складу Центральної Ради, займав посади заступника голови УЦР та Генерального секретаря міжнаціональних справ. Його називають «хрещеним батьком» Української Народної Республіки, адже саме він запропонував вживати цю назву.

 Перший склад Генерального Секретаріату України, 1917 рік. Сергій Єфремов у першому ряду другий праворуч. Фото з Центрального державного кінофотофоноархіву України Єфремов — автор понад 3000 публікацій, серед яких «Щоденник» і «Листування» Т. Шевченка та фундаментального двотомника «Історія українського письменства».

Сергій Олександрович активно підтримував Акт злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 р., в щоденнику він залишив запис: «Того дня оформлено і затверджено акт поєднання двох досі порізнених частин України. Розпанахане, од віків переполовинене тіло національне зробило останній акт, щоб зростись не тільки духом, бо це давно вже зроблено, а й у політичних форматах».

Із приходом до влади більшовиків Сергій Єфремов був позбавлений можливості відкрито займатися політичною діяльністю. В 1922—1928 рр. проводив велику наукову роботу в галузі літературознавства, призначений віце-президентом Національної Академії Наук, де працював разом з Агатенгелом Кримським.

Відчував, що влада розправиться з ним. «Каятись не буду, отже перспектива виявляється: мандрівочка, і мабуть неблизька, пахне», – написав у щоденнику Єфремов наприкінці 1928-го. Невдовзі був заарештований. Фото часів процесу над СВУ з Центрального державного кінофотофоноархіву України.

21 липня 1929 р. Сергія Єфремова арештовано за сфабрикованою справою Спілки Визволення України та звинувачено в тому, що він очолював цю організацію задля повалення влади більшовиків. Як і проти сотень інших представників української інтелігенції, прямих доказів вини Єфремова не було, адже як показали розсекречені дані – СВУ від початку до кінця була вигадкою ОДПУ, що мала на меті знищення діячів української науки та культури. 30 квітня 1930 р. Сергія Олександровича було засуджено до 10 років таборів суворого режиму. Відбував покарання в Ярославському політізоляторі та Володимирській в’язниці, де за 3 місяці до закінчення терміну ув’язнення він помер у віці 62 роки.

Реабілітований 1989 р., разом з іншими жертвами, що були арештовані по справі СВУ.

Нині вулиці багатьох міст названі на честь видатного діяча, з 2018 р. запроваджена академічна студентська стипендія ім. С. Єфремова в галузі «Українська мова та література», а в рідному с. Пальчик йому встановили пам’ятник.

22 квітня

Інші дати
22 квітня відзначають:
  • Всесвітній день Матері-Землі (Міжнародний день Землі).
Розгорнути
Народився Анатолій Михайленко
(1939, хутір Комуна Полтавської обл. - 2007) - український письменнник, журналіст, видавець. Автор більше 30 книжок художньої прози й публіцистики, зокрема "Оливкова гілка з Рима", "Кленовий лист з Канади", "Пливе мій човен. Запах полину", "Заки море перелечу".
Розгорнути
Народився Євген Сагайдачний
(1886, м.Херсон – 1961) – український маляр, декоратор і педагог. Автор численних акварелей з гуцульського життя, залишив по собі велику колекцію народного, зокрема гуцульського, мистецтва.
Розгорнути
Народився Євген Козак
(1907, с. Колодне, Львівська область – 1988) – український композитор, диригент, педагог. Автор театралізованого концерту «Буковинське весілля», хорових пісень "Вівчарик", "Україно моя", "Думи мої", «Вітер з полонини», "Зелень кленова, вулиці Львова", обробок українських народних пісень, пісень на слова Т.Шевченка.
Ой, вічарику-вівчарю, Ти жени свою отару З гір високих, з полонини У широкую долину. Сядь зі мною в просінь світа, Заграй мені на трембіті, Розкажи мені - чи любиш? Чом до серця не голубиш? (Українська народна пісня)
Розгорнути