chrome firefox opera safari iexplorer

Петро КОНАШЕВИЧ-САГАЙДАЧНИЙ — ВЕЛИКИЙ, БЛАГОВІРНИЙ і НЕТИПОВИЙ ГЕТЬМАН УКРАЇНИ

20 квітня 2022 о 22:44

Рік тому, в славному Трахтемирові, команда Рідної країни запланувала низку заходів по вшануванню 400-річчя пам’яті нашого славного Гетьмана Петра КОНАШЕВИЧА-САГАЙДАЧНОГО. Війна, звісно, внесла свої корективи. Проте, навіть за обставин воєнного часу, ми не забуваємо згадати та пошанувати ВЕЛИКОГО ГЕТЬМАНА і про нашу просвітницьку діяльність з цього приводу напишемо згодом… А нині 10 цікавих фактів про Петра КОНАШЕВИЧА-САГАЙДАЧНОГО:- народився Петро Конашевич у шляхетній родині поблизу Самбора, що на Львівщині;- Сагайдачним став вже на Запорозькій січі за вправну стрільбу з лука;- освіту здобув в Острозькій академії і за описами істориків був автором трактату на захист православ‘я;- став реформатором козацького війська, ввів поділ на сотні і полки, перетворив козацтво на українську організовану силу, що поставила собі за мету створення власної державності;- батько українського морського флоту. Серед численних морських походів під проводом Сагайдачного на турецькі міста та фортеці, найзнаменитіші — взяття Кафи та похід на Варну, де було знищено до 10 тисяч кораблів турецького флоту;- відновив Митрополію Київської православної церкви на чолі з Йовом Борецьким;- прославився походом на Московщину, під час якого на чолі 20-тисячного війська захопив Путивль, Курськ, Єлець, Лебедин, Скопин, Ряжськ…За описами істориків, взяв участь у двобої з московським воєводою Василем Бутурліним, якого побив і скинув з коня. Проте, під впливом рішення поляків, відмовився від остаточного штурму та взяття Москви;- без мудрості і самопожертви Сагайдачного та звитяги козацького війська не відбулося б спільної перемоги у визначальній для долі Центральної Європи ХОТИНСЬКІЙ битві 1621 року.Недаремно вірменський хроніст Авксент писав:«Якби не козаки, польське військо було б розбите за 3-4 дні. Перемогу здобуто лише завдяки Богові й запорозьким козакам»;- Гетьман був правдивим меценатом і благодійником та заповів майже все своє майно та гроші Київській, Луцькій та Львівській школам »на науку і виховання бакалаврів учених дітей християнських…»;- Гетьман впровадив жорстку дисципліну під час воєнних походів. Сам мало спав і не пив та строго заборонив козакам вживати оковиту. За порушення цієї вимоги під час воєнних дій порушника могли стратити, а під час морських походів — викинути в море.За героїчну і самовіддану діяльність, державницьку позицію і благовірне життя Православна Церква України долучила Петра Конашевича-Сагайдачного до лику святих. Канонізація відбулася під час Священного Синоду ПЦУ 21 серпня 2020 року. А ще в 2011 році рішенням Архієрейського собору Української автокефальної православної церкви Петро САГАЙДАЧНИЙ був канонізований у чині «БЛАГОВІРНИЙ ГЕТЬМАН». Пам’ять святого благовірного Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного згідно Місяцеслова вшановується ПЦУ 20 квітня.

Пам‘ятаємо нашу історію! Шануємо наших героїв!

4 липня

Інші дати
Данило Демуцький 
1893 –  класик українського і світового кіно, кінооператор і фотограф. Кінооператор О. Довженка («Арсенал», «Земля»), Б. Барнета і І. Савченко. Заслужений діяч мистецтв Української РСР (1954). Заслужений діяч мистецтв Узбецької РСР (1954). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1952). Жертва сталінських репресій.
 
Розгорнути
Юліан Панькевич 
1863 – український графік, релігійний живописець (іконостаси, картини «Ісус Христос», «Богородиця», «Сільська Мадонна»), автор єдиного портрета І. Франка, зробленого з натури, ілюстрацій до поетичної антології «Акорди», «Слова о полку Ігоревім», творів Г. Хоткевича, С. Руданського, Я. Щоголіва. Учитель М. Бойчука.
Розгорнути
Народився Петро Панч (Панченко)
український письменник, член групи «Плуг», ВАПЛІТЕ, ВУСПП. Автор книг: «Гомоніла Україна», «Син Таращанського полку», «Білий вовк», «Три копійки» та ін. Офіцер Армії УНР.
«Гомоніла Україна, Довго гомоніла, Довго, довго кров степами Текла-червоніла.» (Тарас Шевченко).
Розгорнути