chrome firefox opera safari iexplorer

Петро КОНАШЕВИЧ-САГАЙДАЧНИЙ — ВЕЛИКИЙ, БЛАГОВІРНИЙ і НЕТИПОВИЙ ГЕТЬМАН УКРАЇНИ

20 квітня 2022 о 22:44

Рік тому, в славному Трахтемирові, команда Рідної країни запланувала низку заходів по вшануванню 400-річчя пам’яті нашого славного Гетьмана Петра КОНАШЕВИЧА-САГАЙДАЧНОГО. Війна, звісно, внесла свої корективи. Проте, навіть за обставин воєнного часу, ми не забуваємо згадати та пошанувати ВЕЛИКОГО ГЕТЬМАНА і про нашу просвітницьку діяльність з цього приводу напишемо згодом… А нині 10 цікавих фактів про Петра КОНАШЕВИЧА-САГАЙДАЧНОГО:- народився Петро Конашевич у шляхетній родині поблизу Самбора, що на Львівщині;- Сагайдачним став вже на Запорозькій січі за вправну стрільбу з лука;- освіту здобув в Острозькій академії і за описами істориків був автором трактату на захист православ‘я;- став реформатором козацького війська, ввів поділ на сотні і полки, перетворив козацтво на українську організовану силу, що поставила собі за мету створення власної державності;- батько українського морського флоту. Серед численних морських походів під проводом Сагайдачного на турецькі міста та фортеці, найзнаменитіші — взяття Кафи та похід на Варну, де було знищено до 10 тисяч кораблів турецького флоту;- відновив Митрополію Київської православної церкви на чолі з Йовом Борецьким;- прославився походом на Московщину, під час якого на чолі 20-тисячного війська захопив Путивль, Курськ, Єлець, Лебедин, Скопин, Ряжськ…За описами істориків, взяв участь у двобої з московським воєводою Василем Бутурліним, якого побив і скинув з коня. Проте, під впливом рішення поляків, відмовився від остаточного штурму та взяття Москви;- без мудрості і самопожертви Сагайдачного та звитяги козацького війська не відбулося б спільної перемоги у визначальній для долі Центральної Європи ХОТИНСЬКІЙ битві 1621 року.Недаремно вірменський хроніст Авксент писав:«Якби не козаки, польське військо було б розбите за 3-4 дні. Перемогу здобуто лише завдяки Богові й запорозьким козакам»;- Гетьман був правдивим меценатом і благодійником та заповів майже все своє майно та гроші Київській, Луцькій та Львівській школам »на науку і виховання бакалаврів учених дітей християнських…»;- Гетьман впровадив жорстку дисципліну під час воєнних походів. Сам мало спав і не пив та строго заборонив козакам вживати оковиту. За порушення цієї вимоги під час воєнних дій порушника могли стратити, а під час морських походів — викинути в море.За героїчну і самовіддану діяльність, державницьку позицію і благовірне життя Православна Церква України долучила Петра Конашевича-Сагайдачного до лику святих. Канонізація відбулася під час Священного Синоду ПЦУ 21 серпня 2020 року. А ще в 2011 році рішенням Архієрейського собору Української автокефальної православної церкви Петро САГАЙДАЧНИЙ був канонізований у чині «БЛАГОВІРНИЙ ГЕТЬМАН». Пам’ять святого благовірного Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного згідно Місяцеслова вшановується ПЦУ 20 квітня.

Пам‘ятаємо нашу історію! Шануємо наших героїв!

23 вересня

Інші дати
Народився Аркадій Казка
(1890, м. Седнів, тепер Чернігівської обл. - 1929) - український поет, педагог. Підготував до друку збірку "Lamentabile", яка так і не побачила світ. 1989 р. вийшла книжка "васильки". Автор вінка сонетів, одного з перших в Україні.
Розгорнути
Народився Володимир Кубійович
(1900 – 1985), український історик, етнограф, географ, енциклопедист, видавець. Громадсько-політичний діяч, організатор видання та головний редактор «Енциклопедії українознавства» (1955 – 1984) та «Географія українських та сумежних земель».
Розгорнути
Народилась Соломія Крушельницька
(1872 - 1952) – відома українська оперна співачка, педагог. Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, Вагнерівська примадонна" ХХ століття.
"Найпрекрасніша і найчарівніша Батерфляй" Джакомо Пуччіні
Розгорнути