chrome firefox opera safari iexplorer

Виставка «Українські хоругви»

Дата події:25 листопада 2010–25 лютого 2011 р.
Місце події:м. Київ, виставкові зали пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» (вул. Володимирська, 24)
Більше про подію:

На виставці презентується 30 пам’яток XVII – поч. ХХ ст. Ці твори вперше представляються у виставковому проекті поза межами Львова.

Українські хоругви XVII – поч. XХ cт., як і тогочасні європейські пам’ятки, різняться за своїм призначенням – військові, маґістратські, цехові, церковні, поховальні, – змістом зображуваного, художніми особливостями. 

За хоругвами можна простежити уподобання та смаки замовників: війська, церковних братств, цехових ремісників, магістрату, що втілилося у тематиці зображення, символіці, а також формі та техніці виконання. 

У силу різних обставин, найбільше збережено українських церковних хоругов, саме вони становлять основу еспозиції. Церковні хоругви зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (з тих, чиє місце походження відоме), надійшли із західноукраїнських храмів. Більшість із них мальована “народними” майстрами. Крім церковних на виставці представлено одну цехову хоругву 1768 р. гончарів з м. Потелич на Львівщині. 

Інший тип хоругов – поховальні. В експозиції є дві такі пам’ятки. Це єдиний тип хоругов, який не набув значного поширення на українських землях. 

Раритетами експозиції є збережена до наших днів хоругва спортивно-патріотичного товариства «Сокіл» зі Львова, яка датується 1911 р. До неї приєднано три стрічки з написами: одна подарована українками Києва, інша – від товариства “Січ” з Чернівців, ще одна – від українців Північної Америки.

До рідкісних пам’яток відноситься хоругва 1848 р. української Національної гвардії з Яворова із зображенням на синьому тлі золотого лева в короні, що піднімається на скелю – герба Галичини. Вона експонувалася на виставці у Відні 1916 р.

Мета виставки — привернути увагу до українських хоругов, які є зразками національного мистецтва, важливими памятками історичного і культурного значення. 

29 червня

Інші дати
Міжнародний день тропіків
На тропічні регіони припадає 40% всієї території світу, приблизно 80% біологічних видів планети, значна частина її мов і культур. У тропіках проживають більше 800 мільйонів чоловік. І хоча тропічні країни досягли значного прогресу, вони, як і раніше, стикаються з різноманітними проблемами.
Розгорнути
Народився Іван Черняховський
(1906, м. Умань, Черкаська область – 1945) – радянський військовий діяч, генерал армії. Командуючий військами 3-го Білоруського фронту.  
Розгорнути
Народився Тадей Маєрський
(1888, м.Львів – 1963) – український композитор, піаніст, педагог. Автор симфонічних, камерно-інструментальних, вокальних творів, музики до вистав.  
Розгорнути
1945 – підписання Договору між СРСР та Чехословаччиною про входження Закарпатської України до складу УРСР
Цікаво відзначити, що підписання цієї угоди відбулося без якої-небудь участі українських дипломатів і представників Закарпатської України, хоча формально текст угоди складався також і українською мовою.  
Ні, цей народ із крові і землі Я не віддам нікому і нізащо! Він мій, він я, він – світ в моїм чолі, Тому життя його і ймення не пропащі. (Микола Вінграновський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі