chrome firefox opera safari iexplorer

Виставка «Українські хоругви»

Дата події:25 листопада 2010–25 лютого 2011 р.
Місце події:м. Київ, виставкові зали пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» (вул. Володимирська, 24)
Більше про подію:

На виставці презентується 30 пам’яток XVII – поч. ХХ ст. Ці твори вперше представляються у виставковому проекті поза межами Львова.

Українські хоругви XVII – поч. XХ cт., як і тогочасні європейські пам’ятки, різняться за своїм призначенням – військові, маґістратські, цехові, церковні, поховальні, – змістом зображуваного, художніми особливостями. 

За хоругвами можна простежити уподобання та смаки замовників: війська, церковних братств, цехових ремісників, магістрату, що втілилося у тематиці зображення, символіці, а також формі та техніці виконання. 

У силу різних обставин, найбільше збережено українських церковних хоругов, саме вони становлять основу еспозиції. Церковні хоругви зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (з тих, чиє місце походження відоме), надійшли із західноукраїнських храмів. Більшість із них мальована “народними” майстрами. Крім церковних на виставці представлено одну цехову хоругву 1768 р. гончарів з м. Потелич на Львівщині. 

Інший тип хоругов – поховальні. В експозиції є дві такі пам’ятки. Це єдиний тип хоругов, який не набув значного поширення на українських землях. 

Раритетами експозиції є збережена до наших днів хоругва спортивно-патріотичного товариства «Сокіл» зі Львова, яка датується 1911 р. До неї приєднано три стрічки з написами: одна подарована українками Києва, інша – від товариства “Січ” з Чернівців, ще одна – від українців Північної Америки.

До рідкісних пам’яток відноситься хоругва 1848 р. української Національної гвардії з Яворова із зображенням на синьому тлі золотого лева в короні, що піднімається на скелю – герба Галичини. Вона експонувалася на виставці у Відні 1916 р.

Мета виставки — привернути увагу до українських хоругов, які є зразками національного мистецтва, важливими памятками історичного і культурного значення. 

25 червня

Інші дати
Іван Крип’якевич
1886 –  історик, академік АН УРСР, професор Львівського університету, директор Інституту суспільних наук АН України.
Розгорнути
Народився Віталій Русанівський
(1931, м. Харків - 2077) - український науковець, філолог, мовознавець-україніст і славіст, викладач.  Автор близько 350 праць із проблем сучасної української мови і історії, українського, слов'янського і загального мовознавства, історичної граматики, стилістики.
Розгорнути
Народився Євген Попович
(1930, с. Межиріч Черкаської обл. - 2007) - український перекладач. Переклав твори Г. Беля, Е. М. Ремарка, Г. Е. Лессінга, Т. Манна, Е. Т. А. Гофмана, В. Гете, Г. Гейне та ін. австрійських, німецьких і швейцарських письменників; переклав  з німецької "Щоденники" О. Кобилянської.
Розгорнути
Народився Іван Крип'якевич
(1886, м.Львів – 1967), український  історик. Автор ряду наукових досліджень про українську козацьку державність та діяльність Богдана Хмельницького, підручників з історії України. Інститут українознавства НАН України носить ім'я І.П.Крип'якевича.
Розгорнути