chrome firefox opera safari iexplorer

Виставка «Українські хоругви»

Дата події:25 листопада 2010–25 лютого 2011 р.
Місце події:м. Київ, виставкові зали пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» (вул. Володимирська, 24)
Більше про подію:

На виставці презентується 30 пам’яток XVII – поч. ХХ ст. Ці твори вперше представляються у виставковому проекті поза межами Львова.

Українські хоругви XVII – поч. XХ cт., як і тогочасні європейські пам’ятки, різняться за своїм призначенням – військові, маґістратські, цехові, церковні, поховальні, – змістом зображуваного, художніми особливостями. 

За хоругвами можна простежити уподобання та смаки замовників: війська, церковних братств, цехових ремісників, магістрату, що втілилося у тематиці зображення, символіці, а також формі та техніці виконання. 

У силу різних обставин, найбільше збережено українських церковних хоругов, саме вони становлять основу еспозиції. Церковні хоругви зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (з тих, чиє місце походження відоме), надійшли із західноукраїнських храмів. Більшість із них мальована “народними” майстрами. Крім церковних на виставці представлено одну цехову хоругву 1768 р. гончарів з м. Потелич на Львівщині. 

Інший тип хоругов – поховальні. В експозиції є дві такі пам’ятки. Це єдиний тип хоругов, який не набув значного поширення на українських землях. 

Раритетами експозиції є збережена до наших днів хоругва спортивно-патріотичного товариства «Сокіл» зі Львова, яка датується 1911 р. До неї приєднано три стрічки з написами: одна подарована українками Києва, інша – від товариства “Січ” з Чернівців, ще одна – від українців Північної Америки.

До рідкісних пам’яток відноситься хоругва 1848 р. української Національної гвардії з Яворова із зображенням на синьому тлі золотого лева в короні, що піднімається на скелю – герба Галичини. Вона експонувалася на виставці у Відні 1916 р.

Мета виставки — привернути увагу до українських хоругов, які є зразками національного мистецтва, важливими памятками історичного і культурного значення. 

28 травня

Інші дати
Народився Максиміліан Волошин (Кирієнко-Волошин)
(1877, м. Київ – 1932), російський поет і художник українського походження, перекладач. Представник символізму і акмеїзму, в поезії та малярстві відобразив історію та природу Криму.
Припаду я к острым щебням, к серым срывам размытых гор, Причащусь я горькой соли задыхающейся волны, Обовью я чобром, мятой и полынью седой чело. Здравствуй, ты, в весне распятый, мой торжественный Коктебель! (Максиміліан Волошин).
Розгорнути