chrome firefox opera safari iexplorer

Державний історико-культурний заповідник «Буша»

  • 24523, Вінницька обл.,Ямпільський р-н, с.Буша
  • (236) 2-61-90
  • 800-1700 , вихідний-субота, неділя.
Варто побачити: багатошарове поселення трипільської, скіфської, пеньківської культур та поселення давньоруського часу; висічений в скелі дохристиянський та християнський храм V-ХVІ ст. з унікальними художніми рельєфами; підземні ходи та залишки оборонної фортеці XVI-XVII ст.; козацьке кладовище XVII-ХІХ ст.; парк історичної скульптури ХХ ст. В 2004 р. на території заповідника в старовинній 130-річній хаті був створений музей побуту та етнографії. Тут зберігаються знаряддя праці, посуд, одяг, рушники, скриня, колиска, картини, ікони тощо місцевого українського населення. Музейна колекція заповідника нараховує більше 1 000 предметів. Щорічна кількість відвідувачів - близько 11 000 осіб. З 1986 р. у серпні-вересні відбувається Всеукраїнський симпозіум скульпторів-каменярів (каменотесів) "Подільський оберіг", під час якого було створено понад сто унікальних скульптур, більшість з яких розміщена на Замковій горі в парку скульптур, що є постійно діючою експозицією заповідника під відкритим небом. Вже традиційно 14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці на базі заповідника проводиться обласне козацьке свято "Степ та воля - козацька доля", на яке збирається козацтво Вінниччини, звучать козацькі пісні, влаштовуються змагання між козаками-побратимами. У 2004-2005 рр. проводились пленери художників-живописців Вінниччини, роботи яких також зберігаються у заповіднику.
Про музей:

Заповідник «Буша» — видатна природнича, археологічна, історична та мистецька пам'ятка. Археологічні знахідки на території с. Буші свідчать про заселеність краю з найдавніших часів.

Унікальною пам'яткою  є скельний храм з відомим бушанським рельєфом дохристиянського часу. Про активну участь бушан у національно-визвольній війні українського народу під проводом Богдана Хмельницького нагадує оборонна фортеця XVI-XVII ст. Сотні бушанців віддали своє життя під час героїчної оборони міста в листопаді 1654 р.

Неподалік від села знаходиться геологічний заказник загальнодержавного значення Гайдамацький Яр, відомий своїми ландшафтними краєвидами. Все це стало підставою для створення Державного історико-культурного заповідника  "Буша" (Постанова Кабінету міністрів України від 18 серпня 2000 р. за № 1275), площею6,93 гата190 гаохоронних земель.

22 червня

Інші дати
Народився Микола Дремлюга
(1917, Росія - 1998) – український композитор, педагог, музично-громадський діяч. Вперше вивів бандуру на концертну естраду як сольний інструмент, автор першого в історії української музики концерту для бандури та симфонічного оркестру.  
Гарно твоя кобза грає, Любий мій земляче: Вона голосно співає, Голосно і плаче. І сопілкою голосить, Бурею лютує, І чогось у бога просить, І чогось сумує. Ні, не люди тебе вчили: Мабудь, сама доля, Степ, та небо, та могили Та широка воля! (Олександр Афанасьєв-Чужбинський)
Розгорнути
Народився Микола Холодний
(1882, Росія – 1953) – український ботанік, фізіолог, мікробіолог. Засновник вітчизняної школи фізіології рослин. Інститут ботаніки НАН України носить ім»я М.Холодного.
Розгорнути
Народився Болеслав Яворський
(1877, м. Харків - 1942) – український композитор, музикознавець, піаніст. Створив теорію ладового ритму (слухового тяжіння).  
Розгорнути