chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні 145 років від дня народження українського художника Григорія Світлицького

27 вересня 2017 о 11:23

«Я прагнув до кінця бути чесним у своїй творчості…»
 Г.Світлицький

Він був першим в Україні народним художником. А ще – чудовим скрипалем та композитором.

Григорій Петрович Світлицький народився 27 вересня 1872 р. в Києві. Малювання навчався у Київській рисувальній школі відомого художника Миколи Мурашка, затим – у Петербурзькій академії мистецтв, де його вчителем був, зокрема, І.Рєпін. Працював у майстерні А. Куїнджі, з яким затоваришував.

Мешкаючи в Петербурзі, Світлицький брав участь у багатьох виставках Товариства передвижників, Товариства акварелістів, Товариства художників ім. К.Костанді. З перших робіт привернув увагу знавців і поціновувачів як майстер світло¬вого живопису. Ознакою його неповторної мистецької манери стали пейзажі — «Срібна ніч», «Зійшов місяць», «Марусина хата», інші талановиті роботи, які передають красу української природи.

Цікаво, що Г. Світлицький – автор технології виготовлення фарб, завдяки якій його картини досі зберігають свої кольори, не тьмяніючи.

1919 р. Григорій Світлицький повертається до Києва. Займається переважно графікою: працює над плакатами, портретами, ілюструє книги. Бере участь у благодійних концертах на підтримку голодуючих, у діяльності Українського мистецького об’єднання.

Від 1947 р. – професор Київського художнього інституту.

Помер Г.П.Світлицький 28 липня 1948 р. в Києві. Похований на Лук’янівському цвинтарі.

Художні твори Григорія Світлицького зберігаються у музеях Києва, Львова, Одеси, Сум, Харкова.

1958 р. у Києві, на вул. Дегтярній, 30, де мешкав Г.Світлицький, було створено музей, на будинку встановлено меморіальну дошку, а у дворі — погруддя художника. 1961р. на його честь названо одну з київських вулиць.

1992 р. під приводом ремонту музей було закрито. У 2012р. з нього зникли всі експонати, були знищені погруддя та меморіальна дошка. Два роки тому будівля стояла напівзруйнованою, на цей час, не виключено, її вже остаточно знищили «забудовники».

Підготувала Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

24 травня

Інші дати
Кирило Стеценко
1882 – український композитор, хоровий диригент, культурний і громадський діяч, священик. Створив кобзарську школу; організатор мандрівних хорових капел, засновник музичної бібліотеки. Автор кантат, опер та ін.  
Розгорнути
100-річчя від дня народження Михайла Стельмаха
1912 – Михайло Стельмах – український письменник, драматург, фольклорист. Автор поетичних книжок для дітей, романів «Кров людська – не водиця», «Велика рідня», «Хліб і сіль» та ін.
Розгорнути
Народився Іван Нехода
(1910, с.Олексіївка, Харківська область – 1963) - український поет, письменник, журналіст. Збірки: «Початок пісні», «Тобі, кохана» та ін.
«У лісі, лісі темному, Де ходить хитрий лис, Росла собі ялинонька І зайчик з нею ріс.» (Іван Нехода)
Розгорнути
Народився Олександр Богомолець
(1881, м. Київ – 1946) - відомого українского патофізіолога, основоположника школи патофізіологів.
Розгорнути