chrome firefox opera safari iexplorer

Навіщо знищують 29 київських коледжів?

10 жовтня 2017 о 12:08
novadoba.com.ua

Після спецоперації з «оптимізації» системи профтехосвіти, коли її фінансування перевели на місцевий рівень і через це значна кількість ПТУ перестала існувати, від остаточного знищення їх врятувало те, що врешті-решт ці заклади передали на утримання обласних бюджетів.

Тепер подібна доля може спіткати і навчальні заклади І-ІІ рівня акредитації – коледжі, технікуми. Це спеціалізовані заклади так званої «передвищої освіти», які зазвичай працюють в системі вищих навчальних закладів і готують фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста та за напрямами підготовки освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра.

Оскільки влада виходить з тези, що бюджетні кошти треба економити кошти не на утриманні чиновників, а на утриманні освіти, то чергова реформа з «оптимізації» спрямована на коледжі, технікуми та училища.

Варіанти такі: або виші, у підпорядкуванні яких існують певні коледжі, мусять взяти їх на утримання (при цьому ніхто не збільшує державне фінансування цих вишів), або ці коледжі треба передати на утримання місцевим бюджетам. Лише можна уявити ситуацію в регіонах, якщо столиця України не здатна профінансувати в наступному році 29 коледжів!

Яка подальша доля цих навчальних закладів? Викладацький склад – без роботи, учнівський склад – у пошуках можливостей продовжити навчання, а приміщення і земля цих коледжів – під пильною увагою бізнесменів, які вже включаються у гонитву за «золотою» столичною землею.

Очевидно, що при всій повазі до Києва з його немалим бюджетом, стратегічно уся система освіти та підготовка кваліфікованих кадрів – це основна функція держави. Тому у державному бюджеті мусить бути, як мінімум, державна субвенція, яка би дозволила і далі існувати навчальним закладам І-ІІ рівня акредитації.

Якщо чиновники не знають, де знайти 271 мільйон гривень на утримання цих навчальних закладів (а саме стільки треба у наступному році на утримання 29 київських коледжів), то існують сотні варіантів, як зекономити бюджетні кошти: скажімо, на утриманні президентських резиденцій, численних структур влади, правоохоронців тощо (зокрема, на їх «культурно-оздоровчих» видатках, на розповсюдженні їхньої офіційної інформаційної продукції, придбання житла і т.д.).

Або можна (і треба!) скоротити бюджетне утримання і так не бідних парламентських партій – БПП, Народного фронту та інших — на які у 2018 році передбачено з Держбюджету 513 млн 671,1 тис. грн.!

Якщо гроші таки не знайдуть, то втрати для нашої держави важко переоцінити. Наприклад, годі уявити, щоб перестав існувати Олімпійський коледж Івана Піддубного – колишнє Республіканське вище училище фізичної культури, яке готує спортивний резерв для збірних команд України з 14 видів спорту. За період функціонування коледжу його вихованці ставали 23 рази олімпійськими чемпіонами, 193 випускники закладу мають звання чемпіонів світу та Європи. На здобутку коледжу 42 заслужених майстри спорту та понад 2 000 майстрів спорту. Тут навчалися чемпіони світу з легкої атлетики Жанна Пінтусевич і Олександр Багач; чемпіони Європи та світу з фехтування: Конрад Наталія і Лукашенко Володимир; олімпійські чемпіони — Вадим Гутцайт та Олександра Тимошенко; чемпіонки світу з художньої гімнастики Тамара Єрофеєва та Ганна Безсонова та ін.

… А у списку лише київських коледжів – 29.

Микола ТОМЕНКО, лідер Громадського руху «Рідна країна»

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути