chrome firefox opera safari iexplorer

«Най-най-най»: українське  

19 вересня 2018 о 15:29
mignews.com.ua

У ХІ столітті Київ був найбільшим містом у Європі. Вдесятеро більшим за Париж, а за Лондон – аж у п’ятдесят разів! Це були часи розквіту, коли на київських пагорбах владарював   великий князь Ярослав  Мудрий (1010 – 1054р.р.) – звитяжний воїн і будівничий Київської Руси-України, мудрий правитель, автор першого писемного законодавства – «Руської правди». Тоді Київ був справжнім осердям книжності та вченості, міжнародної політики. Ярослав зміцнив свої позиції у світі, пошлюбюивши  доньок з іноземними королями: Анастасію віддав за угорського короля Андраша, Єлизавету — за норвезького Гаральда, Анну — за французького Генріха І Капетінга.   

В Україні розташований геграфічний центр Європи. 1885–1887р.р. фахівці  Віденського (тоді Австро-Угорщина) Імператорського Королівського військово-географічного інституту провадили геодезичні обстеження  для  будівництва залізниці між Раховом та Сиготом. Вони й ствердили, що центр Європи розташований саме поблизу с.Ділове, та увічнили це кам’яним двометровим знаком. 1977р. поруч із ним встановили стелу, напис на якій стверджує, що географічний центр Європи — саме тут.  

Українець Пилип Орлик – автор першої у світі Конституції. 5 (16) квітня 1710р. гетьман П.Орлик оголосив на зборах козацтва біля містечка Тягин (Бендери) «Пакти і Конституції вольностей Війська Запорозького». У 2008р. українськомовний оригінал Конституції виявили українські архівісти у російському Держархіві давніх актів, і він був оприлюднений 2010р. в журналі «Архіви України».  Слід згадати, що Конституція США була ухвалена 1787р., тобто на 77 років пізніше Конституції Пилипа Орлика.   

Острозька академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі. А водночас – найстаріша українська науково-освітня установа.  Слов’яно-греко-латинську академію заснував  у 1576р. князь Костянтин-Василь Острозький. Тут вивчали сім  вільних наук (граматику, риторику, діалектику, арифметику, геометрію, музику, астрономію), та вищі науки: філософію, богослів’я, медицину. Студентів навчали  п’ятьом  мовам: слов’янської (української), польської, давньоєврейської, грецької, латини.  

Українці розробили найбільший, найпотужніший і найважчий у світі літак – Ан-225 «Мрія» (кодова назва НАТО — «Козак»). Його довжина – 84м, розмах крил – 88,4м, максимальна злітна маса – 600т, максимальна швидкість польоту – 850км на годину. Київське конструкторське бюро ім.Антонова спочатку проектувало літак для транспортування космічних кораблів. Перший політ був виконаний 21 грудня 1988р. А 2004р.«Мрія» з її 240 рекордами була внесена до Книги рекордів Гіннеса. 

Олешківські піски – найбільша пустеля у Східній Європі. Розташована вона за 30 км на схід від   міста Херсон. Складається з барханів заввишки до 5м, що їх місцеві мешканці називають «кучугурами».З’явилися піски порівняно недавно: величезні отари овець, що тут паслись у ХІХ ст.,   знищили траву, звільнили піски, а справу довершила вітрова ерозія.  Пустеля, що має в діаметрі близько 15 км, стримують насаджені ліси. В пустелі на глибині 300-400м є прісне озеро з дуже смачною водою. Однак брати з нього воду не можна: рівень води знизиться, і піски вже ніщо не стримуватиме. Олешківські піски, до речі, належать до «Семи природних чудес України» за проектом Фонду Миколи Томенка «Рідна країна».

Станція «Арсенальна» у Києві – найглибша зі станцій метро  у світі. Вона розташована на глибині 105,5 м. Побудували її  1960 р., однією з перших, і відкрили 6 листопада. Це також єдина в Україні станція метро «англійського типу» — з коротким середнім залом. За переказами, в тунелях біля «Арсенальної», що розташована неподалік від будівлі Верховної Ради, є таємні приміщення  для політичної верхівки — в разі, якщо їй щось загрожувало би.

Трембіта (аерофон) – дерев’яна труба —  найдовший у світі музичний інструмент. Вона може сягати 4 м завдовжки. Її звуки лунають довкола на десять кілометрів. Трембіта одвіку була засобом спілкування гуцульських чабанів межи собою та з селом. Вона супроводжувала всі гуцульські свята та обряди, сповіщала про важливі події – скажімо, народження дитини, весілля чи похорон. Нині трембіта – неодмінна учасниця багатьох етнографічних фестивалів та концертів.  

Підготувала Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

Розділи: Суспільство

15 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Луценко
(1921, с.Березова Рудка, Полтавська область – 1989) – український поет. Автор текстів низки відомих пісень ("Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Не шуми калинонько", "Мамина вишня", Осіннє золото").
Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій... Як тебе не любити, Києве мій! (Дмитро Луценко)
Розгорнути