chrome firefox opera safari iexplorer

1 лютого 1930 року народився Микола Бідняк – майстер українського іконопису

01 лютого 2019 о 14:40
xic.com.ua

Микола Бідняк – це титан українського іконопису

 ХХ століття. Потужнішої індивідуальності  

в сакральному мистецтві нашого часу немає…»  

Дмитро Кравич, скульптор

 Лихо може трапитися будь з ким. Різниця в тому, що одні сприймають його як велику безвихідь, інші – як початок нового шляху, самопізнання і самовдосконалення.

Микола Бідняк народився  у канадському місті Торонто, в родині емігрантів, що походили  з буковинського села Ленківці. Вже у ранньому дитинстві хлопчик виявив великі здібності до малювання.

До 1940р.мешкав у родичів на Буковині, потім виїхав до Німеччини. 15-річним підлітком, працюючи в полі,  підірвався на міні, що лишилася від часів Другої світової. Втратив обидві руки та око. Однак  талант мав себе виявити навіть за таких трагічних обставин. Микола навчився малювати вустами. Які то були пекельні «тренування», яких зусиль коштувало це унікальне вміння – знали хіба сам митець та Господь Бог, який дав йому той неоціненний дар.

 xic.com.ua

Упродовж  життя Микола Бідняк створив понад 3,5 тисячі художніх робіт – живопис, графіка; перевагу ж віддавав іконопису .

1991р. митець назавжди повернувся  до України. Оселився у Львові.

1995р. історичні полотна художника «Князь Данило Галицький», «Гетьман Іван Мазепа», «Довбуш», «Битва під Крутами» та низка іконописних робіт були відзначені Шевченківською премією. 2000р. професор кафедри Сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв М.Бідняк був нагороджений  орденом Ярослава Мудрого.   

Персональні виставки  М.Бідняка у Львові, Івано-Франківську, Києві відбувалися з великим успіхом. Адже його мистецтво – вишукане, філософськи натхненне, довершене за розмаїттям жанрів та колористикою – не може залишити байдужим нікого. 

Помер художник 28 листопада 2000р. у Львові.

Книга-альбом «Микола Бідняк», видана по смерті митця, найповніше висвітлює  творчість унікального живописця та графіка, який завдяки своїм талантові й мужності досягнув вершин образотворчої майстерності, маючи для цього значно менше фізичних можливостей, аніж більшість людей. 

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

20 лютого

Інші дати
Ганна Затиркевич-Карпинська
1855 – українська актриса, майстер характерних і комедійних образів. Ролі: Риндичиха («По ревізії» М. Кропивницького), Ганна («Безталанна» І. Карпенка-Карого), Лимериха («Лимерівна» Панаса Мирного).
Розгорнути
Народився Василь Барвінський
(1888, м. Тернопіль - 1963) - український композитор, піаніст, музикознавець, педагог, музичний критик, диригент.
Розгорнути
Народився Лев Ревуцький
(1889, с.Іржавець Полтавська область - 1977) - український композитор, педагог, музичний і громадський діяч. Автор кантати-поеми «Хустина», «Ода пісні», «Зима», «Монологу Тараса Бульби».
Розгорнути
Народилася Марія Пригара
(1908, м. Москва - 1983) - українська письменниця, перекладачка. Авторка поетичних і прозових книжок для дітей.: збірки оповідань за мотивами українських народних дум "Козак Голота", повісті "Михайлик - джура козацький", творів у 2-х томах та інше.
Розгорнути
Народився Улас Самчук
(1905, с.Дермань, Волинська область – 1987) - український письменник, журналіст і публіцист, громадський діяч.
«Розбудова України і організація українського народу – ось основні гасла нашого часу. Не якісь старі порахунки, нікчемне амбіціонерське розбиття, не групова закукуріченість… І не отаманщина. А солідарна, творча будуюча і організуюча праця. Праця всього народу, праця кожної творчої одиниці» (Улас Самчук)
Розгорнути