chrome firefox opera safari iexplorer

Герої та антигерої сучасних українців

28 вересня 2010 о 19:22

Усі в Україні знають Тараса Шевченка, Івана Франко, Лесю Українку, а кожні 9 з 10 українців знають Богдана Хмельницького, Володимира Леніна та Йосипа Сталіна. Кожний третій громадянин не знає Павла Скоропадського та Петра Могилу, а кожний сьомий – Михайла Грушевського.

Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, яке було проведено «Українським демократичним колом» на замовлення Інституту політики у вересні 2010 року. Подібне дослідження проводиться вже втретє, попередні подібні опитування були проведені у 2002 та 2006 роках.

Герої суспільства у 2010 році

В останньому дослідженні респондентам пропонувалось оцінити своє ставлення до 20 діячів культури, а також до історичних та політичних діячів.

Так, до першої десятки визначних особистостей, які беззаперечно оцінюються як позитивні, увійшло 9 відомих українських культурних та державних діячів. Найпопулярніші серед них Тарас Шевченко (97,7%), Іван Франко (96,1%) та Леся Українка (96%).

Найпопулярніші державні діячі – Богдан Хмельницький (90,3%), Ярослав Мудрий (90%) та княгиня Ольга (83,6%). До десяти тих, що оцінюються позитивно, потрапив і відомий діяч Російської імперії Петро І, якого позитивно оцінили 71,5%. Натомість майже 20% оцінюють його негативно.

Лише щодо трьох історичних постатей негативне ставлення українців переважає позитивне: до Йосипа Сталіна (64% ставляться негативно, а 28% позитивно), Степана Бандери (51% проти 28%) та Симона Петлюри (48% проти 29%).

Натомість, у Західному регіоні 56% позитивно ставляться до Степана Бандери та 50% до Симона Петлюри, тоді як у Східному відповідно 9% та 11%. Йосипу Сталіну позитивну оцінку дали 7% опитаних у Західному регіоні та 44% у Східному. Щодо Степана Бандери та Симона Петлюри жителі сільської місцевості налаштовані більш позитивно, аніж городяни. Так само думають молоді люди до 30-ти років на відміну від інших вікових категорій, а також чоловіки в порівнянні із жінками.

Як змінилося ставлення до визначних с особистостей з 2002 по 2010 роки

У трьох дослідженнях «Українського демократичного кола» прізвища 12 історичних та політичних діячів залишалися незмінними. Щодо цих 12 історичних та політичних діячів є динаміка впізнавання та ставлення до них громадян України з трьох обстежень – 2002, 2006 та 2010 років. Рівень знання про них практично не змінився, проте ставлення, насамперед до українських і меншою мірою до російських діячів, зазнало певних зрушень.

За вісім років суттєво зросла позитивна оцінка Михайла Грушевського (з 53% до 68%), Івана Мазепи (з 38% до 50%), В’ячеслава Чорновола (з 46% до 56%), Петра Скоропадського – (з 27% до 43%).

Збільшилася частка як тих, хто позитивно ставиться до Симона Петлюри (з 21% до 28%), так і тих, хто ставиться до нього негативно (з 40% до 48%). В 2010 році половина опитаних (51%) оцінила негативно Степана Бандеру, тоді як у 2002 році таких було 40%.

Примітно, що і в 2002, і в 2010 роках кожний третій українець не знає Петра Скоропадського, а кожний 6-7 опитуваний – Михайла Грушевського. Не забуваються найзначніші політичні постаті радянської доби: 8-9 з десяти респондентів знають Володимира Леніна, Йосипа Сталіна, Микиту Хрущова, Леоніда Брежнєва.

Загалом з’ясувалося, що політичні діячі російсько-української та радянсько-української історії більш відомі, аніж діячі просвітництва.

Детальна інформація на сайті http://polityka.in.ua

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути