chrome firefox opera safari iexplorer

Здорова молодь – успішна процвітаюча країна

19 вересня 2010 о 20:28

11 лютого 2010 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв».

Історія Закону

Цей законодавчий акт, внесений до парламенту народними депутатами Миколою Томенком, Євгеном Сусловом та Наталією Королевською, був зареєстрований ще у грудні 2007 року. 5 березня 2009 р. він був прийнятий Верховною Радою у першому читанні, а 21 січня 2010 року — в другому читанні і в цілому як Закон. Президент України підписав його 5 лютого 2010 року.

Ціль Закону

Даним Законом законодавчо вноситься в категорію алкогольних напоїв слабоалкогольні напої та пиво. Розширюються обмеження щодо їх продажу та споживання а також вперше вноситься заборона на продаж слабоалкогольних напоїв особам до 18 років.

Законом запроваджено оптимальний варіант обмежень споживання та продажу слабоалкогольних напоїв та пива. Ці обмеження відповідають суспільним вимогам щодо державного захисту від розповсюдження алкоголізму та шкідливого впливу вільного продажу і споживання цих напоїв на дітей та молодь.

Водночас вони враховують об’єктивні потреби розвитку відповідних галузей виробництва та надання їм можливості нормального збуту своєї продукції.

Відповідними компромісним рішеннями є, зокрема, надання права органам місцевого самоврядування тимчасово вводити більш жорсткі обмеження продажу та вживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів у місцях масових заходів замість розширення переліку місць, де продаж та споживання відповідної продукції заборонені постійно.

Автори Закону

«Україна розпочинає шлях до здоров’я та тверезості», — переконаний співавтор Закону Микола Томенко. «Необхідно провести широку соціальну рекламу щодо важливості здорового способу життя, щодо необхідності культури споживання пива та алкогольних напоїв. Я переконаний, що відомі та популярні в країні особистості: актори, спортсмени, співаки, політики теж візьмуть в цьому участь та власним прикладом будуть пропагувати здоровий та активний спосіб життя і розповідати про небезпеки та загрози алкоголізму і тютюнопаління», — говорить М.Томенко.

Говорячи про норми Закону, що вступили в дію, Микола Томенко наголошує, що головними завданнями для його авторів було не лише зупинити підлітковий алкоголізм, прирівняти пиво та слабоалкогольні напої до алкогольних, врегулювати питання продажу та розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях, чітко визначити відповідальність за такі дії, а й привернути увагу до проблеми культури поведінки в українському суспільстві.

Віце-спікер зазначає, що частково ця проблема врегульована новим Законом, окрім того, Законом передано повноваження органам місцевого самоврядування регулювати питання дозволу споживання алкогольних напоїв під час проведення масових заходів. «Місцевій владі надано право та можливість забезпечити стандарти культури та цивілізованої поведінки наших громадян в громадських місцях. Варто наголосити, що українці завжди відрізнялися культурою поведінки і теперішня мода на агресивний стиль поведінки, особливо молодих людей, сформована здебільшого під впливом засобів масової інформації. Я переконаний, що лише спільними зусиллями ми зможемо повернути традиційну культуру, вихованість і толерантність, які завжди характеризували українське суспільство», — наголошує М.Томенко.

Основні положення та ключові новації

1. Вперше у вітчизняній законодавчій практиці слабоалкогольним напоям надано правовий статус алкогольних напоїв, на ці напої та на пиво були поширені визначені Законом для алкогольних напоїв обмеження щодо їх споживання та продажу. Зокрема:

— заборонено споживання пива (крім безалкогольного) та слабоалкогольних напоїв: у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; у громадському транспорті; на зупинках транспорту, у підземних переходах; у закладах культури; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у ліфтах і таксофонах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках: у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

— заборонено продаж пива (крім безалкогольного) та слабоалкогольних напоїв: особами, які не досягли 18 років; особам, які не досягли 18 років; у приміщеннях та на території навчальних закладів і закладів охорони здоров’я; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у торгових автоматах; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива); з рук; у невизначених для цього місцях торгівлі.

2. Введено більш жорсткі вимоги щодо розміщення попереджень про шкоду куріння на упаковках тютюнових виробів та у місцях для куріння. Запроваджено додаткові заборони щодо продажу та споживання тютюнових виробів. Зокрема:

— продаж та споживання тютнових виробів заборонено у місцях, де заборонено продаж та споживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива;

— заборонено куріння тютюнових виробів: у ліфтах і таксофонах; у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках; у під’їздах житлових будинків; у підземних переходах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення);

— крім спеціально відведених для цього місць куріння також заборонено: у закладах громадського харчування; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у приміщеннях закладів культури; у приміщеннях закритих спортивних споруд; у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності;

— заборонено продаж тютюнових виробів поштучно (крім сигар) та в упаковках, що містять менше 20 сигарет.

3. Під час проведення масових заходів органам місцевого самоврядування надано право вводити додаткові заборони та обмеження щодо споживання пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів.

4. Продавців пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів зобов’язано у випадку виникнення сумніву щодо досягнення покупцем 18-річного віку вимагати у нього відповідні документи, а у разі відмови – заборонено продавати відповідний товар такій особі.

5. Збільшено штрафні санкції за порушення вимог закону щодо обмеження продажу та споживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв пива та тютюнових виробів.

6. До Кодексу України про адміністративні правопорушення внесено положення щодо адміністративної відповідальності осіб, що порушують вимоги законодавства щодо обмеження продажу та споживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв пива та тютюнових виробів.

Водночас, відповідно до звернень, які надходять, зокрема, до заступника Голови Верховної ради України, низка положень Закону потребує додаткового офіційного трактування стосовно обмеження споживання та продажу відповідної продукції у певних конкретних місцях.

У зв’язку з цим пропонується наступний варіант роз’яснень положень Закону щодо обмежень споживання та продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів:

Додаткові роз'яснення

Інформаційна довідка щодо порядку накладання та стягнення штрафних санкцій за порушення положень законодавства стосовно обмеження споживання та продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива http://tomenko.kiev.ua/info/1076.htm

17 липня

Інші дати
Микола Миклухо-Маклай
1846 – російський мандрівник українського походження, антрополог, етнограф, географ, гуманіст. Дослідник, що став «каарам-тамо» (людиною з Місяця) для багатьох тубільців і науковим авторитетом для освічених європейців.
Розгорнути
Народилася Олена Пчілка (Косач Ольга Петрівна)
(1849, м. Гадяч, Полтавська область – 1930), українська письменниця, драматург, перекладач, критик, публіцист, етнограф, фольклорист, журналіст, редактор, видавець, педагог. Мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.
“Українська течія – се було наше природне оточення... Щодо пісень українських, то не знаю, чи ще в якомусь панському домі співано їх так багато, як у нас”. (Олена Пчілка)
Розгорнути
Народився Філарет Колесса
(1871, с. Піщани, Львівська область - 1947) – українського композитора, фольклориста, літературознавця, основоположника українського етнографічного музикознавства.  
Розгорнути