chrome firefox opera safari iexplorer

Кількість гіперактивних дітей в Україні зростає

03 січня 2011 о 20:27

Щороку кількість надто енергійних маленьких українців збільшується на третину.

Діагноз «гіперактивний розлад із дефіцитом уваги» має кожен дванадцятий школяр, підрахували у науково-дослідному інституті соціальної і судової психіатрії та наркології. Тоді як середньоєвропейський показник у 2,5 рази менший.

...Ані хвилини спокою. Так про свого сина розповідає киянка Наталя. Привернути увагу Владика вкрай складно, бідкається жінка. Він стрибає, бігає, танцює — робить все що завгодно, аби не сидіти на місці. Через непосидючість та енергійність хлопця, змусити його бодай щось зробити проти волі — справа марна.

Наталя, мама гіперактивної дитини: «Він не може на місці сидіть, це для нього дуже важко. Ходити, бігати».

У Владика — гіперактивний розлад із дефіцитом уваги. Це патологія поведінки дітей. Для неї притаманні підвищені емоційність, імпульсивність та рухливість. Усувати цю ваду розвитку хлопчику складніше, бо у нього аутизм. Зі звичайними ж дзигами працювати легше, кажуть психологи.

Володимир Веклич, дитячий психолог: «Чистая гиперактивность — это когда ребёнок не может успокоиться. Одно задание не закончил, сразу к другому. Основная работа с гиперактивностью — это переключить ребёнка либо чем-то интересующим, либо поощрением».

Розвинутися гіперактивність може внаслідок складних пологів, у недоношених, у малюків на штучному вигодовуванні... Версії різні.

Марія Щибрик, директор центру «Школа життя» для дітей із особливостями розвитку: «Гіперактивність у нашій країні дуже виросла до окремого захворювання. Екологія яка. Цивілізація не додає. Деякі кажуть, це важкі метали не лише в вакцинах, але і в шампуні, воді, їжі, в усьому. Ніхто, мені здається, не шукає причини».

Головне — не причини, а наслідки, кажуть медики. Якщо патологію не вилікувати, у дорослому житті людина стане некерованою. Тому у Мінохорони здоров’я майже рік тому розробили схему лікування гіперактивних дітей подібну до європейської.

Ігор Марценковський, головний дитячий психіатр МОЗ: «З єдиною різницею, що є певні форми допомоги, які, нажаль, через відсутність підготовлених фахівців — в Україні поки що є недоступні».

А все тому, що ставити діагноз гіперактивний розлад в Україні стали лише наприкінці 2008-го. Доти люди у білих халатах про цю ваду розвитку знали побіжно. Окрім недостатньої освіченості медиків виникає інша проблема — забезпечення препаратами. Два відсотки пацієнтів потребують медикаментозного лікування.

Ігор Марценковський, головний дитячий психіатр МОЗ: «Якщо в світі для лікування гіперкенитичного розладу дитячий психіатр має вибір приблизно з двох десятків стимулянтів, то в Україні ми зараз маємо два».

Та й ці препарати до України надходять із перебоями. Приміром, один із них наприкінці минулого року у більшості регіонів до аптек не потрапляв зовсім.

Утім, удаватися до ковтання пігулок — це останній захід, застерігають психіатри. Перекладають відповідальність на плечі батьків. Мовляв, чим швидше ті помітять, що їхня дитина гіперактивна — тим легше її вилікувати.

26 листопада

Інші дати
Народився Пилип Морачевський (псевд. — Хвилимон Галузенко)
(1806, с. Шестовиця, Чернігівська область – 1879) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
«Все минеться, правда зостанеться» (Пилип Морачевський)
Розгорнути
Народився Олександр Левада (Косяк)
(1909, с. Кривчунка, Черкаська область – 1995) – український драматург та кіносценарист. Автор творів «Гомін лісів Таращанських», «Південний захід», «Фауст і смерть», роману «Два кольори». За його сценаріями поставлені фільми «Українська рапсодія», «Берег надії», «Родина Коцюбинських»
Розгорнути
Народився Опанас Заливаха
(1925, с. Гусинка, Харківська область – 2007) – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить» (Опанас Заливаха)
Розгорнути