chrome firefox opera safari iexplorer

Лікарняні каси: за і проти

10 січня 2011 о 10:31

У Києві відкрилася Муніципальна лікарняна каса. Серед її засновників — і міська влада, і медики.

Подібні установи вже кілька років працюють у різних регіонах України. Їхні прихильники називають каси прообразом, чи навіть спрощеною формою страхової медицини. А критики вказують на непопулярність таких кас і називають їх недоречними.

Муніципальна лікарняна каса — це благодійна організація, яка має допомагати людям із невисокими доходами оплачувати медичні послуги. Щоб стати членом каси в Києві, треба сплатити 10 гривень внеску і оплатити членство на три місяці наперед — по тридцять гривень за кожен. За це — через три місяці після вступу — лікарняна каса забезпечуватиме своїх членів медичною допомогою та ліками.

Голова Асоціації робітників лікарняних кас України Валентин Парій називає цю організацію прообразом страхової медицини: «Це є благодійна організація, яка забезпечує тільки певний сегмент, тобто це як прообраз, можна сказати, медичного страхування в контексті страхування медикаментозного забезпечення та діагностичних технологій. Оце можна говорити реально, що це є прообраз медичного страхування: через механізм впровадження лікарняних кас ідемо до технологій, які будуть застосовуватися при запровадженні медичного страхування».

Каса лікує не все

Втім, на допомогу лікарняної каси можна розраховувати лише у певних випадках. До цього переліку не потрапляють, зокрема, венеричні та статеві хвороби, виробничі травми, захворювання грипом, вакцинація та низка інших випадків.

Виконавчий директор Муніципальної лікарняної каси Києва Володимир Долот називає ці обмеження виправданими: «Всі хвороби, які залежать від поведінки людей в особистому житті, не підлягають наданню медичної допомоги за рахунок лікарняної каси. Це маються на увазі травми, захворювання на підґрунті наркоманії, алкоголізму. Також виключений перелік хвороб з основного — це ті, лікування яких гарантується державою, і існують з цього приводу державні програми».

Київ — не перший

Лікарняні каси в Україні працюють вже кілька років. За даними Валентина Парія, вони охоплюють більше мільйона людей. Втім, деякі експерти називають їх «косметичною реформою» охорони здоров'я.

Вказують, зокрема, на те, що лікарняні каси навряд чи приваблять корпоративних клієнтів. А Олександр Сергієнко з «Інституту міста» звертає увагу на дуже вузьку цільову аудиторію таких організацій: «Це люди похилого віку, які постійно користуються різними лікарняними засобами, і практично це, фігурально кажучи, каса взаємодопомоги для людей похилого віку. Серед здорових, фізично активних людей, як показує досвід, такі каси не мають популярності, і вони дещо зайві».

До відкриття Муніципальної лікарняної каси в Києві влада міста не виключала, що зі столичного бюджету сплачуватиме внески за пенсіонерів. Опоненти підрахували, що це обійдеться міському бюджету в майже триста мільйонів гривень на рік.

Втім, цю ініціативу так і не реалізували.

5 грудня

Інші дати
День працівників статистики
Відзначається День працівників статистики в Україні 5 грудня. Це професійне свято, встановлене Указом Президента від 02.12.2002 № 1120/2002.
Розгорнути
Народився Михайло Дерегус
(1904, с. Веселе, Харківська область - 1997) - український графік і живописець. Автор картин «Тарас Бульба на чолі війська», «Тарас слухає кобзаря», «Дума про козака-бандуриста», «Маруся Богуславка», «Козака несуть», «Народження пісні».
Розгорнути
Народився Григір Тютюнник
(1931, с.Шилівка Полтавська область - 1980) - українського письменника. Автор творів «Вогник далеко в степу», «Климко», «Син приїхав» та інші.
«Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові». (Григір Тютюнник)
Розгорнути
Народився Олександр Олесь (Кандиба Олександр Іванович)
(1878, м. Білопілля, Сумська область – 1944) – український поет. Автор збірок «З журбою радість обнялись», «Поезії».
«Сміються, плачуть солов'ї Ти не дивись, що буде там, І б'ють піснями в груди: Чи забуття, чи зрада: "Цілуй, цілуй, цілуй її - Весна іде назустріч вам, Знов молодість не буде! Весна в сей час вам рада» (Олександр Олесь)
Розгорнути