chrome firefox opera safari iexplorer

Лікарняні каси: за і проти

10 січня 2011 о 10:31

У Києві відкрилася Муніципальна лікарняна каса. Серед її засновників — і міська влада, і медики.

Подібні установи вже кілька років працюють у різних регіонах України. Їхні прихильники називають каси прообразом, чи навіть спрощеною формою страхової медицини. А критики вказують на непопулярність таких кас і називають їх недоречними.

Муніципальна лікарняна каса — це благодійна організація, яка має допомагати людям із невисокими доходами оплачувати медичні послуги. Щоб стати членом каси в Києві, треба сплатити 10 гривень внеску і оплатити членство на три місяці наперед — по тридцять гривень за кожен. За це — через три місяці після вступу — лікарняна каса забезпечуватиме своїх членів медичною допомогою та ліками.

Голова Асоціації робітників лікарняних кас України Валентин Парій називає цю організацію прообразом страхової медицини: «Це є благодійна організація, яка забезпечує тільки певний сегмент, тобто це як прообраз, можна сказати, медичного страхування в контексті страхування медикаментозного забезпечення та діагностичних технологій. Оце можна говорити реально, що це є прообраз медичного страхування: через механізм впровадження лікарняних кас ідемо до технологій, які будуть застосовуватися при запровадженні медичного страхування».

Каса лікує не все

Втім, на допомогу лікарняної каси можна розраховувати лише у певних випадках. До цього переліку не потрапляють, зокрема, венеричні та статеві хвороби, виробничі травми, захворювання грипом, вакцинація та низка інших випадків.

Виконавчий директор Муніципальної лікарняної каси Києва Володимир Долот називає ці обмеження виправданими: «Всі хвороби, які залежать від поведінки людей в особистому житті, не підлягають наданню медичної допомоги за рахунок лікарняної каси. Це маються на увазі травми, захворювання на підґрунті наркоманії, алкоголізму. Також виключений перелік хвороб з основного — це ті, лікування яких гарантується державою, і існують з цього приводу державні програми».

Київ — не перший

Лікарняні каси в Україні працюють вже кілька років. За даними Валентина Парія, вони охоплюють більше мільйона людей. Втім, деякі експерти називають їх «косметичною реформою» охорони здоров'я.

Вказують, зокрема, на те, що лікарняні каси навряд чи приваблять корпоративних клієнтів. А Олександр Сергієнко з «Інституту міста» звертає увагу на дуже вузьку цільову аудиторію таких організацій: «Це люди похилого віку, які постійно користуються різними лікарняними засобами, і практично це, фігурально кажучи, каса взаємодопомоги для людей похилого віку. Серед здорових, фізично активних людей, як показує досвід, такі каси не мають популярності, і вони дещо зайві».

До відкриття Муніципальної лікарняної каси в Києві влада міста не виключала, що зі столичного бюджету сплачуватиме внески за пенсіонерів. Опоненти підрахували, що це обійдеться міському бюджету в майже триста мільйонів гривень на рік.

Втім, цю ініціативу так і не реалізували.

28 січня

Інші дати
Семен Брауде
(28 січня 1911, Полтава — 30 червня 2003, Харків) — український радіофізик і радіоастроном. Академік АН УРСР (з 1958), доктор технічних наук, професор. Засновник радіоокеанографії та декаметрової радіоастрономії.
Розгорнути
Народився Володимир Високович
(1854, м. Гайсин Вінницька область - 1912), паталогоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів.
Розгорнути
Народився Василь Масютин
(1884, м. Рига, Латвія - 1955) - український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр "В Буковині", "Маніфестація" та ін. Оформлення літературних творів Гоголя, Блока тощо. Пам"ятник Глінці у Берліні.
Розгорнути
Народився Юлій Мейтус
(1903, м. Єлисаветград, нині м. Кіровоград, - 1997) - український композитор єврейського походження. Автор 17 опер ("Гайдамаки", "Украдене щастя", "Ярослав Мудрий" та ін.), близько 300 романсів на слова Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Андрія Малишка, Павла Тичини та ін.
Розгорнути