chrome firefox opera safari iexplorer

1 березня: це цікаво знати

01 березня 2011 о 00:04

Любити травень – річ не мудра:
Розкішно, затишно, блакить,
Земля зняла важучі хутра – прямує в літо вочевидь.
А я вертаю до начала.
Я більше березень люблю.
Як ще й не видна переміна, І хуга близько навісна
Та переміна – неодмінна.
І гостро пахне новизна.

Василь Симоненко 

1 березня за григоріанським календарем 60 день року. До кінця року залишається 305 днів.

У кожного з нас своя улюблена пора року, але радість зустрічі з теплим сезоном закладена на генному рівні, бо тисячі років тому наші пращури навіть своє Новолітування пов'язували з порою пробудженням природи. У цей час молилися про врожай та чекали з вирію птахів.

Щодо самої назви березень, то, на думку вчених, етимологічні корені цього слова походять від слів «березоль» чи «березіль», що означало давній промисел — заготівлю березової золи та кори. Також у березні вже починали заготовляти традиційний на Поліссі напій – березовий або кленовий сік.

Цього року 1 березня є другим днем Сиропусного тижня, який ще називається Масницею, Колодієм, Масляною, Запустами, Пущенням, Сиропустом, Сирною неділею, Бабським святом, Загальницями, Ніжковими заговинами. У дохристиянські часи це свято було на честь весняного пробудження природи. Воно вважалося початком нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду.

Християнська церква додала Масницю у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Цей тиждень є своєрідною підготовкою до Великого посту. Вже забороняється їсти м'ясо, зате дозволяється сир, масло та рибу. А у неділю, яка ще називається Прощеною, за християнською традицією варто просити одне в одного пробачення за все заподіяне протягом року. На обід цього дня готують вареники з сиром і сметаною та гречані млинці, смажені на маслі або смальці.

За церковним календарем 1 березня вшановують мучеників Памфила, Валента, Павла, ПорфиріяЮліана, Самійла, Іллю, Данила, Ярему і ін. мучеників Персидських в Мартирополі, преподобного Маруфа, святителя Макарія.

Іменинниками 1 березня є:
Данило, Ілля, Ніна, Павло, Порфирій, Самійло, Юліан, Ярема, Альбіна, Антоніна, Фелікс.

1 березня народились:
1895 — Докія Дарнопих, бандуристка і педагог;
1923 — Володимир Гельфанд, український радянський публіцист, учасник Другої світової війни, відомий своїм фронтовим щоденником;
1938 — Борислав Брондуков, український актор («Вавилон ХХ», «Афоня», «Гараж»).

1 березня відзначають:
Міжнародний день боротьби з наркоманією і наркобізнесом
Міжнародний день котів
Всесвітній день цивільної оборони

Події 1 березня:
1564 — Вихід «Апостола» Івана Федорова — першої точно датованої друкарської книги.
1927 – Вийшов перший номер газети «Вечірній Київ».
1928 – Засновано кiностудiю художнiх фiльмiв iм. О.Довженка, як кiнофабрику Всеукраїнського фотокiноуправлiння (ВУФКУ).
1930 — У СРСР станом на цей день закриті 6 715 церков, частина з них зруйнована, багато «служителів культу» заслані або розстріляні.
1977 — У Києві відкрито пам'ятник українському філософу Григорію Сковороді.

Чи знаєте ви, що:

  • Спостерігаючи за суцвіттями окремих рослин, вчені виявили, що весна наближається зі швидкістю 50 кілометрів на добу.
  • У пустелі Сахара йшов сніг. Єдиний зафіксований людством випадок трапився 18 лютого у 1979 році.
  • Навіть найдовша ріка світу – Ніл — замерзала двічі: у ІХ та ХІ сторіччях.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

24 червня

Інші дати
За церковним календарем 24 червня християни, які живуть за західною традицією святкують Різдво Іоанна Хрестителя, або Івана Предтечі. 
Іван Предтеча був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан.
Розгорнути
Василь Будник
1913 - український учений у галузі ракетобудування та космічної техніки. Розробник перших балістичних ракет, один із засновників конструкторського бюро «Південне». Герой Соціалістичної Праці. Академік НАН України.
Розгорнути
Іван Стешенко
1873-український літературознавець,письменник.
Розгорнути
Народився Іван Твердохліб
(1899. с. Довжик Харківської обл. - 1986) - український актор театру і кіно. ролі: Оврам ("Патетична соната"), Череви ("Сорочинський ярмарок"), Павло ("Коліївщина"), Іван ("Дорогою ціною") та ін.
Розгорнути
Народився Феофіл Яновський
(1860, с.Миньківці, Хмельницька область – 1928), український лікар-терапевт, один з засновників Київської терапевтичної школи. За його ініціативою на Київщині в інших регіонах засновано багато протитуберкульозних закладів санаторного типу. Національний інститут фтизіатрії та пульмонології носить ім»я Ф.Г.Яновського.
«Любити ближнього – це найважливіша з людських наук, вона вистраждана людством " (Олексь Гончар)
Розгорнути