chrome firefox opera safari iexplorer

20 березня: це цікаво знати

20 березня 2011 о 00:04

«Самопали набивайте ! Гострих шабель добувайте, А за віру хоч умріте І вольностей бороніте! Нехай вічна буде слава, Же през шаблю маєм права!»
Іван Мазепа

20 березня за григоріанським календарем 79 день року. До кінця року залишається 286 днів.

У всі часи свої найніжніші почуття поети пов’язували з весною. І недаремно, адже це єдина пора року, коли все оживає від зимового сну. Людина також у цей час, ніби прокидається, і найпершою ознакою такого пробудження є кохання. Адже саме воно, на думку англійських учених, збільшує у нашому організмі кількість захисних клітин. Внаслідок виділення спеціальної речовини під назвою кортизон, у щасливих людей швидше загоюються рани та зникає запалення. Крім того, закохані рідше від інших застуджуються і хворіють на грип.

20 березня перший День весняного рівнодення

За церковним календарем 20 березня вшановують мучеників Василія, Єфрема, Капітона, Євгенія та ін., преподобного Павла, преподобного Омеляна, ікону Божої матері «Споручниця грішних».

Іменинниками 20 березня є:

Василь, Павло, Євген і Нестор.

20 березня святкують:

День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення

Всесвітній день астрології

20 березня народились:

1639 — Іван Мазепа, український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України (1687–1704), гетьман Війська Запорозького обох берегів Дніпра (1704–1709), князь Священної Римської Імперії (1707–1709).

Чи знаєте ви, що:

Намагаючись знищити автономію України, цар наблизив до себе гетьмана Івана Мазепу та козацьку старшину. Гетьман навіть отримав головну нагороду імперії — орден Андрія Первозванного. Однак це не завадило йому спробувати вирвати Україну з пазурів двоголового орла за допомогою шведського короля Карла XV. За це Петро 1 вирішв показово покарати «зрадника». І князеві Меншикову було наказано виготовити орден Юди спеціально для Мазепи.

На ордені мало бути зображення «Юди на осиці повішеного, а знизу тридцять срібників лежачих і біля ніг торба, а позаду напис проти цього — триклятий син погибельний Юда, що за сріблолюбство давиться». Проте цю "нагороду " гетьман Іван Мазепа не отримав, бо помер...

Ця хвилинна примха царя – орден Юди — довго валявся в царських хоромах, аж поки десь щез.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути

Новини Дивитися всі