chrome firefox opera safari iexplorer

20 березня: це цікаво знати

20 березня 2020 о 00:05

Жалься, Боже, з України,
Що не вкупі має сини!
Іван Мазепа

Встановлюється вже тепла погода, але холод ще не поспішає відступати: «З дахів капає, а за ніс цапає», – говорять про 20 березня у народі. На Василя-крапельника – вдень весняна капель, а на вечір може бути мороз.

Важливою віхою зміни сезонів є День весняного рівнодення, астрономічний початок весни. Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується. 20–21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними. Такий день називається днем весняного рівнодення.

Настання весни наші пращури вважали святом, з великим нетерпінням очікували її приходу і однаково урочисто відзначали його в різних частинах Європи та Азії. Язичницькі святкування приходу весни були сповнені важливим сакральним змістом перемоги світла над пітьмою, пробудження всього живого і початку нового життя.

За церковним календарем 20 березня вшановують священномучеників, що в Херсонесі єпископствували: Василія, Єфрема, Капітона, Євгенія, Єферія, Елпідія та Агафодора; преподобного Павла Препростого; святителя Павла, сповідника, єпископа Прусіадського; преподобного Еміліана Італійського та ікону Божої Матері «Споручниця грішних».

Іменинники 20 березня:
Василь, Павло, Євген і Нестор.

20 березня народились:

1639 – Іван Мазепа (Ян Колодинський) – український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України (1687–1704) та Війська Запорозького обох берегів Дніпра (1704–1709), князь Священної Римської імперії (1707–1709). Меценат. Власним коштом збудував 12 та відремонтував понад 20 храмів.

20 березня святкують:

  • Всесвітній день Землі.
  • День весняного рівнодення.
  • Міжнародний день щастя.

Події 20 березня:

1602 – голландська Ост-Індійська компанія запропонувала папери на часткове володіння товариством. Це перші акції в історії економіки.

1792 – Національна асамблея Франції схвалила застосування при стратах гільйотини.

1815 – Наполеон I Бонапарт повернувся до Парижа після ув’язнення на острові Ельба. Початок правління «ста днів».

1854 – у США засновано республіканську партію.

1917 – український історик Михайло Грушевський обраний головою Центральної Ради.

1933 – біля Мюнхена побудовано перший у Німеччині концтабір Дахау. Його першими в'язнями були опозиціонери уряду – комуністи та соціал-демократи.

1934 – у гавані Кіля інженер Рудольф Кюнгольд, що очолював дослідницьку лабораторію військово-морського флоту Німеччини, вперше випробував радар.

1956 – Туніс здобув незалежність.

2003 – початок війни в Іраку.

2007 – вийшла комп’ютерна гра S.T.A.L.K.E.R. українського розробника GSC Game World.

Чи знаєте ви, що:

Намагаючись знищити автономію України, цар наблизив до себе гетьмана Івана Мазепу та козацьку старшину. Гетьман навіть отримав головну нагороду імперії – Орден святого апостола Андрія Первозванного. Однак це не завадило йому спробувати вирвати Україну з пазурів двоголового орла за допомогою шведського короля Карла XV. За це Петро І вирішив показово покарати «зрадника». І князеві Меншикову було наказано виготовити орден Юди спеціально для Мазепи.

На ордені мало бути зображення «Юди на осиці повішеного, а знизу тридцять срібників лежачих і біля ніг торба, а позаду напис проти цього – триклятий син погибельний Юда, що за сріблолюбство давиться». Проте цю «нагороду» гетьман Іван Мазепа не отримав, бо помер...

Ця хвилинна примха царя – орден Юди – довго валявся в царських хоромах, аж поки десь зник.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

29 листопада

Інші дати
Народився Григорій Квітка-Основ’яненко
(1778, с.Основа, нині – м. Харків – 1843) – український прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик і культурно-громадський діяч. Основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі. Найвидатніші твори – «Конотопська відьма», «Маруся», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-Денщик».
«Як говоримо, так і писати треба» (Григорій Квітка-Основ’яненко)
Розгорнути
Народився Григорій Косинка
(1899, с.Щербанівка, Київська область - 1934) — український письменник. Автор творів «На золотих богів», «Заквітчаний сон», «В житах», «Політика», «Фавст», Серце» та ін.
Розгорнути