Дніпропетровські комуністи оголосили, що встановлять у місті пам’ятники Леоніду Брежнєву і Володимирові Щербицькому. Надихнув, кажуть, «приклад запорізьких однопартійців», ініціаторів пам’ятника Сталіну, який повторно відкрили цього тижня. У Дніпропетровську лунають протести проти таких планів і заклики до проведення референдуму.
Представники патріотичних об’єднань Дніпропетровська категорично проти пам’ятників колишнім компартійним діячам. Керівник облорганізації Української народної партії Анатолій Сокоринськийкаже, що нинішня влада за своєю суттю є посткомуністичною, тому й відроджує кумирів, собі подібних.«Мало хто з дніпропетровців пам’ятає, що саме Брежнєв розв’язав війну в Афганістані, і ми сьогодні маємо купу калік, інвалідів, котрі брали участь в тій війні. Вони тоді були підневільні… Якщо говорити про Щербицького, то це та людина, яка зробила все, щоб приховати чорнобильську катастрофу і зробити чим більше «чорнобильських» калік, які сьогодні за свої пільги виступають під Верховною Радою. Оце двом таким людям хочуть пам’ятники поставити! Та їм би осиковий кілок вбити за всю ту злочинну політику щодо України», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Анатолій Сокоринський.
У Дніпропетровську й так безліч пам’ятників і меморіальних дощок діячам «червоної» епохи, які ніколи не бували в місті, каже депутат міської ради від опозиційної фракції «Україна майбутнього» Сергій Жуков, а от пам’ятників українським письменникам, котрі тут жили і творили, – жодного. У середу Жуков зі своїми однодумцями проводили акцію протесту з вимогою гідного вшанування Олеся Гончара.
«Потрібно приділяти увагу особистостям, що прославляли як Україну, так і Дніпропетровщину на міжнародній арені. Наприклад, Олесь Гончар. Його роман «Собор» знають в усьому світі. Якщо увічнюється пам’ять про людину, то це має бути адекватним. Товаришам Щербицькому і Брежнєву й так багато дощок на будівлях, і встановлювати пам’ятники їм недоречно», – сказав Радіо Свобода Сергій Жуков.
«Головне – врахувати думку людей, які проживають на цій території, – чи то шляхом великого опитування, чи то шляхом референдуму. Тільки так місцеві органи влади мають ухвалювати такі рішення. Приклад запорізького випадку зі встановлення пам’ятника Сталіну – там суцільні порушення чинного законодавства», – зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода Василь Сухов.
Нинішнього року на Придніпров’ї вже вшановували земляків-діячів компартійної системи. Зокрема, встановили стелу одіозному міністрові внутрішніх справ СРСР Миколі Щолокову в обласному центрі та оновили музей Володимира Щербицького у Верхньодніпровську.