chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні відроджуються кобзарські цехи

27 грудня 2011 о 10:19

Кобзарські цехи відроджують в Україні. Спільноти кобзарів, які грають разом, обмінюються текстами пісень уже існують у Харкові, Києві, Львові. Основна мета музикантів показати суспільству, — бандура, ліра, кобза — не музейні експонати, а живі інструменти. Вони дедалі частіше звучать і на сцені, і в побуті.

Це один із лідерів переглядів в українській мережі інтернет. Майстерність кобзаря Тараса Компаніченка підкорила сотні людей.

А це кобзар зі Львова Андрій Селецький — вихованець тамтешнього цеху. Три роки тому хлопець взагалі не вмів грати на цьому музичному інструменті. Саме у цеху його навчили та навіть поділилися найдорожчим — нотами старовинних українських пісень.

Андрій Селецький, кобзар м. Львів: "Ще коли перший раз в Київ з кобзою приїжджав і шукав, хто знає, хто? Мені давали ксерокс з нотами від вересая, то, що Лисенко записав і збірник Домуцького".

Архітектори, науковці, лікарі, фотографи, у звичайному житті. Кілька разів на тиждень ці люди беруть до рук кобзи, бандури та ліри. Співці виконують думи, історичні та авторські  пісні. Майданчики для виступів кобзарів, як і багато років тому, можуть бути різними.

Назар, лірник харківського кобзарського цеху: "На ярмарках, по базарах, біля церков. Бувають іноді звуть у школи грати, або на якісь свята, але якщо по-старовинному лише по ярмарках".

Щоби пограти разом, члени харківського кобзарського цеху збираються вдома в одного з музик. Власного приміщення вони не мають. Ще донедавна — грали у міському товаристві «Спадщина». Але громадській організації не подовжили договір оренди і через суд міська рада змусила музикантів забратися геть.

Кость Черемський, організатор кобзарського цеху  м. Харків: "У нас зараз немає можливості вільного виступу в нас було незалежне приміщення, де ми проводили майстер-класи, спілкувалися. зараз ми змушені ховатися по хатах, але ми цю справу не кинемо. Будемо добиватися".

У Харківській міськраді коментувати судовий процес відмовилися. У міністерстві культури  про проблеми кобзарів взагалі не чули. Чільник відомства пропонує музикантам звертатися до нього особисто.

Михайло Кулиняк, міністр культури: "До мене не надходило жодних листів, але коли ми щось отримажємо, в межах компетенції міністерство втрутиться".

Харківські кобзарі подали скаргу до верховного суду. Тим часом, підтримати їхній рух хочуть і в Одесі. Там наступного року планують створити кобзарській цех.

9 жовтня

Інші дати
Народився Михайло Кравчук
(1892, с. Човниця Волинської обл.-1942) - визначний український математик, педагог та громадський діяч, академік ВУАН. Автор української алгебраїчної та геометричної термінології. Організатор першого Київського математичного товариства та першої математичної олімпіади школярів (1935).
Розгорнути
Народився Микола Бажан
(1904, м. Кам»янець-Подільський, Хмельницька область - 1983) — український письменник, філософ, громадський діяч, перекладач, організатор і видавець багатьох універсальних видань. Автор творів «Майстер залізної троянди», «Політ крізь бурю», «Розмова сердець», «Клятва», переклав українською мовою «Витязь в тигровій шкурі» Шота Руставелі.
О земле юрб і добр, о земле сил і дій, Я кожну яв твою зв'яжу і відокремлю В єдиній складності твоїй. Тебе до пня, до дна тебе й до краю Всю вичерпать і розітнути суть! Тебе, немов мету і жертву, розкриваю Й не можу до кінця збагнуть, Бо мудрости й буття неісходима путь (Микола Бажан)
Розгорнути