chrome firefox opera safari iexplorer

34 роки тому Олекса Гірник вчинив самоспалення на Шевченковій могилі

21 січня 2012 о 10:15

21 січня 1978 року до могили Тараса Шевченка в Каневі піднявся чоловік, який приїхав з Калуша Івано–Франківської області. Дочекавшись півночі, він розкидав на Чернечій горі листівки з написами від руки «Протест проти русифікації українського народу» і, обливши себе керосином, здійснив самоспалення.

Цим сміливцем став Олекса Гірник — багаторічний в’язень як польських, так і радянських концтаборів.

Загалом Олекса Гірник у боротьбі за незалежність провів у тюрмах одинадцять років. Три роки у польській тюрмі отримав за небажання мовчати, адже неодноразово, під час служби в польській армії, у вічі казав офіцерам, що «українці мають право на свою державу і мову». За патріотичну позицію згодом потрапив і в концтабори під Норильськом. «Панівна мова витискає п’ятно на поневоленій мові. Тільки незалежна держава є запорукою збереження нації та її мови. Ми навіч бачимо, як сильніша, пануюча нація, поглочує й нищить другі нації, а це робиться під гаслом братства комунізму–русофільства», — казав Гірник.

За проявлені громадянську мужність і самопожертву в ім’я незалежної України присвоєно Олексі Миколайовичу звання Герой України посмертно.

Попри це, Верховна Рада двічі не підтримала постанову про відзначення в 2012 році 100–річчя з дня народження Олекси Гірника на державному рівні. Натомість це зробила iванофранківська влада, яка оголосила 2012–й роком Олекси Гірника.

34–ту річницю смерті українського патріота й День Соборності 21 січня об 11–й годині на Чернечу гору в Канів приїдуть відзначити делегації з Прикарпаття й Києва, до яких долучаться місцеві осередки патріотичних організацій.

«На жаль, на 21–му році незалежності багато з того, за що боровся і помер Олекса Гірник, і досі залишається актуальним, — каже «Україні молодій» молодший син Євген Гірник. — Це й економічний суверенітет, і територіальний. З приходом до влади команди Януковича переживаємо нову хвилю русифікації. Російська мова наступає в системі освіти, якою керує одіозний Дмитро Табачник. Аналогічні проблеми бачимо в інформаційному просторі, де панує засилля мови сусідньої держави. Втім справа Олекси Гірника живе! Якщо в ті часи йшлося про зникнення української мови і нації взагалі, то нині, на щастя, є кому боронити і мову, і державу».

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути