chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні світ і Україна відзначають День пам’яті жертв Голокосту

27 січня 2012 о 10:33

Сьогодні весь світ відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Нагадаємо, що саме 27 січня 1945 року радянські війська звільнили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Освенцiм—Біркенау, що розташовувався на території Польщі.

З 2005 року, за рішенням Генеральної Асамблеї ООН, у цей день вшановують пам’ять жертв Голокосту. Цьогорічні роковини присвячені пам’яті вбитих під час Голокосту дітей. Історики кажуть, що таких налічується півтора мільйона.

Зокрема, наймолодшій жертві київського Бабиного Яру було лише три дні...

У липні минулого року Верховна Рада України ухвалила постанову про щорічне вшанування Дня пам’яті жертв Голокосту 27 січня. Тому деякі видання подають новину так, ніби ми вперше цьогоріч приєднаємося до відзначення цієї дати разом із міжнародною спільнотою.

«Насправді ми вже кілька років поспіль відзначаємо цю дату на державному рівні», — каже в коментарі «УМ» історик Ілля Левітас, президент фонду «Пам’ять Бабиного Яру» та Єврейської ради України. Насправді парламент своєю постановою створив певний юридичний казус — в офіційному документі відсутнє слово «Міжнародний», тобто виходить, що ВР призначила День пам’яті жертв Голокосту України.

«Я з цим категорично не погоджуюся, — каже Ілля Левітас. — До звільнення Освенціма ми мали свою масштабну трагедію — Бабин Яр. Саме початок розстрілів тут мирного населення — 29 вересня — мав би стати Днем пам’яті жертв Голокосту в Україні. Більшої трагедії, ніж трагедія Бабиного Яру, у нас не було, хоча в Україні нараховується 630 місць, де масово знищували євреїв».

Історик додає, що перетворювати день звільнення Освенціма на день жалоби теж не зовсім правильно. «Звільнення концтабору — це була не трагедія, а велика радість, — каже Ілля Михайлович. — Освенцім звільняла дивізія, якою командував українець генерал Петренко, якого я добре знав особисто. День звільнення в’язнів концтабору перетворився на справжнє свято, там були концерти, танці, грав оркестр...»

Цей день став символом перемоги життя над смертю: з воріт визволеного концтабору вийшло лише сім тисяч в’язнів, тоді як за кілька років на цій фабриці смерті було знищено від 1,1 до 1,6 мільйона людей.

ВШАНУВАННЯ

На місцях масових розстрілів євреїв по всій Україні сьогодні пройдуть жалобні заходи. Зокрема мітинг–реквієм відбудеться біля найбільшої в Україні дитячої могили в урочищі Сосенки на околицях Рівного. У Києві жертв Голокосту пом’януть у Бабиному Яру, в приміщенні Єврейської ради відбудеться презентація фільму «Праведники» (про тих, хто рятував у роки війни приречених на страту нацистами євреїв). Цього ж дня в актовому залі Ґете–Інституту о 9.00 розпочнеться «круглий стіл» «Українське суспільство і пам’ять про Голокост: наукові та освітні аспекти», що відбудеться за ініціативи Українського центру вивчення історії Голокосту та Посольства держави Ізраїль в Україні. А в понеділок на 17.00 організація «Молодь за мир» запрошує школярів та студентів у театрі ім. Леся Курбаса на зустріч «Голокост: пам’ятати, не можна забути», на якій головним доповідачем буде Анатолій Подольський, директор Українського центру вивчення історії Голокосту.

14 липня

Інші дати
Народився Микола Корф
(1834, м. Харків - 1883) - педагог і просвітитель, почесний член Женевської академії наук та Петербурзького педагогічного товариства. Огранізатор початкових земських шкіл на Україні.
Розгорнути
Народився Мирослав Ірчан (Андрій Дмитрович Баб'юк)
(1897, с.П'ядики, Івано-Франківська область - 1937) — український письменник, публіцист, драматург, перекладач, літературознавець, журналіст, історик, видавець. Автор п»єс «Бунтар», «Плацдарм», «Бувші люди», «Родина щіткарів» та ін.  
"…Могили Ваші розсіяні по всій широкій Україні. Це здорове зерно, з якого виросте наша свята воля. І прийде час, що посуне тисячами на Ваші могилки вільний народ і цілуватиме землю, що прикрила Вас, і сльозами буде зрошувати її… І дітям маленьким будуть Ваші могилки найвищою наукою …» (Мирослав Ірчан, посмертна згадка січовим стрільцям ).
Розгорнути