chrome firefox opera safari iexplorer

У Рівному презентують енциклопедію про Острозьку академію

24 січня 2012 о 15:52

Це перша колективна праця науковців, присвячена ґрунтовному дослідженню діяльності Острозьких просвітників та першому вищому навчальному закладу у Східній Європі — Острозькій слов'яно-греко-латинській академії, заснованій князем Василем-Костянтином Острозьким 1576 року.

Із самого початку існування уже сучасної відродженої Острозької академії, 1994 року, її вчені приділяли й продовжують приділяти значну увагу дослідженню острогіани. Результатом цих досліджень стали численні публікації на сторінках наукових збірників і періодичних видань.Етапними були енциклопедичне видання «Острозька Академія ХУІ-ХУІІ ст.» (1997 р.) та колективна монографія «Острозькі просвітники ХУІ-ХХ ст.» (2000 р.).

Відтак, у зв'язку з новими дослідженнями в цій сфері, виникла необхідність видання енциклопедії «Острозька академія ХУІ-ХУП ст.» (2011 р.).

У виданні чимало уваги приділено матеріалам, що стосуються безпосередньої діяльності Острозької академії ХУІ-ХУІІ ст., діячам, які були пов'язані з нею. Зокрема, детально розглядаються питання Острозької Біблії (1581 р.), підготовку якої до видання здійснювали викладачі й, можливо, студенти академії.

Статті у виданні різні за обсягом, залежно від теми, джерельної бази й стану вивчення цієї проблематики. Автори використали здобутки та досягнення попередніх студій, зазначаючи це у списках літератури і роблячи вказівки на археографічні джерела та архівні збірки.

За змістом матеріали енциклопедії поділяються на оглядові статті про Острозьку академію і соціокультурний контекст, у якому вона функціонувала; персоналійні статті про викладачів і випускників академії, діячів культури ХУІ-ХУП ст., причетних до неї; статті про Острозьку друкарню та її продукцію.

Крім того, видання вміщує публікації про вчених ХІХ-ХХ ст., які досліджували історію Острога та Острозької академії, історіографічний огляд острогіани, у якому розглядаються також напрацювання сучасних дослідників. Окрему структурну частину цієї книги становлять ілюстративні матеріали — кольорові та чорно-білі світлини, репродукції гравюр і портретів, старовинних ікон і скульптур, які мають наукове й пізнавальне значення.

«Енциклопедія ще раз підтверджує, наскільки потужним вищим навчальним закладом у Східній Європі була тогочасна Острозька академія, зі стін якої вийшла плеяда видатних громадсько-політичних, культурних та релігійних діячів. Видання є вагомим внеском у розвиток сучасної історіографічної науки. Сподіваюся, книга стане в пригоді історикам, літературознавцям, культорологам та усім, хто цікавиться славним минулим Української держави», — говорить ректор Національного університету «Острозька академія», професор Ігор Пасічник.

Презентація енциклопедичного видання «Острозька академія ХVІ-ХVII ст.» (2011 р.) за участі ректора НаУОА Ігоря Пасічника та професора Петра Кралюка відбудеться 25 січня 2012 року о 14.00 у Рівненській державній обласній бібліотеці.

На презентацію запрошуються усі охочі.

Вікторія Назарук

«Рідна країна»

8 грудня

Інші дати
Антон Хижняк
1907 – український письменник, журналіст, головний редактор «Літературної газети» (1950 – 1961). Автор збірок оповідань «Львівські оповідання», «Килимок», «Краса життя», повістей «Невгамовна», «Онуки спитають», «Нільська легенда» та ін.
Розгорнути
Народився Микола Волкович
(1858, м. Городня, Чернігівська область – 1928) – український хірург-новатор. Створив відому вітчизняну хірургічну школу, заснував Київське наукове товариство хірургів. Описав багато нових методів діагностики та лікування (симптом Волковича, резекція Волковича).
Розгорнути
Народилася Марія Крушельницька (Слобода)
(1876, с.Ульгівка, нині – Польща – 1935) – українська драматична акторка українського театру товариства «Руська бесіда», письменниця, громадська діячка. Брала участь у виданні читанок, організації театральних гуртків та культурно-освітніх закладів.
Розгорнути