chrome firefox opera safari iexplorer

Закарпаття приваблює туристів героїчною історією опришків

06 січня 2012 о 10:41

Опришки – давня «родзинка» Карпат. Такі імена, як Олекса Довбуш, Григір Пинтя, Юрай Яношік чи Микола Шугай відомі багатьом українцям. Про них не тільки написані художні та документальні книжки, а й зняті фільми, поставлені мюзикли, опери, балети. А віднині героїку карпатських месників-розбійників намагаються активно використати для приваблення до найзахіднішої області України гостей і просування бренду «Карпати». 

Пройтися стежками закарпатських робінгудів, відвідати справжню опришківську колибу, скуштувати картоплю, приготовану за давнім опришківським рецептом. Усе це зможуть побачити, спробувати й відчути на собі шанувальники «розбійницького» екстриму. Мова про те, що на Закарпатті розробили, презентували і вже навіть спробували новий туристичний маршрут – «Стежками опришків». Експерти переконують, що подібні шляхи є в Польщі, Угорщині. Україні теж є ким пишатися, переконує історик Федір Шандор.

Розіграш історичних сцен, походи для дітей, перевдягання в опришків. Усе це дозволяє туристам відчути ту епоху, в якій жили Олекса Довбуш та Микола Шугай. Одним із перших відвідав туристичний маршрут мешканець Львівщини, який активно цікавиться історією, Любомир Славич.

«Обов’язково відвідайте жіванські ями – це печери, в яких мешкали опришки. Їх, за розповідями, фактично у схилі гори викопували вручну. Щоправда, є одна навіть природна схованка розбійників – мармурова печера, поблизу села Грабово Мукачівського району», – розповідає Любомир Славич.

Голубці по-опришківські

Натхненники такого виду туризму переконують, що крім музеїв, експозицій, пам’яток та атракцій на туристів чекає ще й …опришківська кухня. Уже нині в Закарпатті діють ресторани, в яких пропонують страви, які готували в 19 столітті лісові герої. Це і каша, і гриби, і картопля, і голубці по-опришківські.

«На Закарпатті збереглася цікава легенда, що опришків цісарські вояки виявляли за… запахом кави, яка линула з лісу! Опришки мали традицію – невідомо, звідки вона пішла – пити такий напій. Є версія, що робили це, щоб не позасинати», – каже Любомир Славич.

Фахівці зауважують, що туристи цікавляться новим маршрутом, а ще такими географічними місцями, як Довбушева пивниця чи Пинтьова кухня. Бо саме тут, за переказами, заховані неймовірні, зачаровані коштовності. Одна біда – негода, дощ та сніг нині заважають туристам шукати ті скарби…

28 січня

Інші дати
Семен Брауде
(28 січня 1911, Полтава — 30 червня 2003, Харків) — український радіофізик і радіоастроном. Академік АН УРСР (з 1958), доктор технічних наук, професор. Засновник радіоокеанографії та декаметрової радіоастрономії.
Розгорнути
Народився Володимир Високович
(1854, м. Гайсин Вінницька область - 1912), паталогоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів.
Розгорнути
Народився Василь Масютин
(1884, м. Рига, Латвія - 1955) - український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр "В Буковині", "Маніфестація" та ін. Оформлення літературних творів Гоголя, Блока тощо. Пам"ятник Глінці у Берліні.
Розгорнути
Народився Юлій Мейтус
(1903, м. Єлисаветград, нині м. Кіровоград, - 1997) - український композитор єврейського походження. Автор 17 опер ("Гайдамаки", "Украдене щастя", "Ярослав Мудрий" та ін.), близько 300 романсів на слова Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Андрія Малишка, Павла Тичини та ін.
Розгорнути