chrome firefox opera safari iexplorer

Україна — у лідерах за смертністю під час холодів

07 лютого 2012 о 09:27

Майже півтори сотні людей померли в Україні у період морозів. Такими є дані Міністерства надзвичайних ситуацій. Ці цифри майже втричі вищі, ніж у Росії, і вп’ятеро, ніж у Польщі.

Між тим, за інформацією європейської преси та деяких українських експертів, дані смертності у період холодів по Україні є заниженими.

Натомість в українському Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що переохолодження не є причиною всіх зареєстрованих смертей.

45-річний Іван Брилюк із Херсонщини розповідає, що кілька років тому його вигнала з дому дружина. Перебивався тимчасовими заробітками, а потім втратив і роботу, і документи. Зараз мешкає у київському підвалі. Живе з того, що здає пляшки і інколи допомагає двірникам.

Нещодавно він дізнався, що існує пункт обігріву. «Дайте нам хоча б, як у ГУЛАГу, барак, дайте тепло, затишок, помитися, поголитися, привести себе до ладу. У мене немає грошей, нічого немає. Ви ж бачите, який я ходжу. Якщо ми потрібні цій державі, то ми хочемо працювати», – розповідає Іван Брилюк.
​​
Що ж є причиною смертності у морози? «Забагато горілки п’ють. Потрібно в міру пити, щоб стояти на ногах, а то напився, впав і замерз», – говорить інший безпритульний Валерій, який не захотів називати свого прізвища.

Але все ж головною причино смертей є відсутність теплого приміщення, вважає Іван Брилюк. Саме через це, зазначає він, у період нинішніх холодів померло багато його знайомих.

«Консьєржка жене, сусіди женуть, і людина просто виходить на вулицю і замерзає. А куди йому діватися?» – каже Іван Брилюк.

«Безпритульні помирають не лише на вулиці»

Упродовж останніх дев’яти днів в Україні померло понад 130 людей, повідомляють МНС і МОЗ. Найімовірніше, причиною їхньої смерті стало переохолодження та обмороження. Проте остаточно причину смерті має встановити судово-медична експертиза, наголошує міністерство.

У масовій статистиці, яку дають, не все переохолодження. Там половина відсіюється
Тетяна Юрченко

«У масовій статистиці, яку дають, не все переохолодження. Там є люди, які і вдома померли, люди, які були знайдені на вулиці, а там і серцеві напади є. Це дуже велике питання щодо переохолодження. Та інформація, що є у нас на сайті, достовірна. У нас є померлі у закладах. А решта потребує підтвердження діагнозу. Там половина відсіюється», – каже Радіо Свобода керівник прес-служби МОЗ Тетяна Юрченко.

Між тим, за інформацією західних видань, жертвами холодів стало більше українців, ніж подають офіційні джерела. З цим згоден експерт Центру Разумкова Павло Розенко.

За його словами, в Україні також занижена кількість безпритульних. За офіційною статистикою, їх налічується близько 15 тисяч, а, за інформацією громадських організацій, таких людей в Україні 600–800 тисяч, наголошує Розенко.

Влада реєструє лише смерті, які побачили сьогодні. Але безпритульні помирають не лише на вулиці
Павло Розенко

«Очевидно, що державна статистика і щодо смертей є заниженою, – каже експерт. – Влада реєструє лише смерті, які побачили сьогодні. Але безпритульні помирають не лише на вулиці, вони помирають у непристосованих приміщеннях, де відсутнє гаряче, та і будь-яке водопостачання. Очевидно, що сьогодні ці смерті перебувають поза увагою влади».
​​
Неготовність чи небажання?

На думку Павла Розенка, причиною високої смертності у період морозів є два фактори: неготовність влади оперативно реагувати на надзвичайні ситуації та негативне ставлення до незабезпечених прошарків суспільства.

«Менталітет влади дуже далекий від європейських принципів. У Радянському Союзі ставлення до безпритульних було у сфері кримінального судочинства. До них ставилися як до наркоманів, алкоголіків, антисоціальних елементів. І лише у 2005 році Президент передав проблеми безпритульних у відання соціальних органів. Але, на жаль, у ставленні суспільства до них мало що змінилося», – підсумовує Павло Розенко.

Представники ж влади продовжують рапортують про впровадженні заходи.

«Ми уже розгорнули понад три тисячі пунктів обігріву. Практично цим ми охопили всіх, хто їх потребує. Вони працюють цілодобово», – заявляє Прем’єр-міністр Микола Азаров.

Утім, зазначає Радіо Свобода колишній міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова, це не вирішує проблеми, оскільки люди або не знають про ці пункти, або ж уже не можуть до них дійти.

«Влада має їздити і збирати людей, які не мають постійного місця проживання і збираються біля сміттєвих баків. Вони там і замерзають. Звідти їх потрібно привезти у місця, де вони можуть зігрітися і провести певний час», – вважає Денисова.

Найбільше постраждалих зафіксовано у Донецькій та Дніпропетровській областях. Найменше – у Чернівецькій.

У п’ятницю Верховна Рада має заслухати звіт міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балоги у зв’язку зі смертністю у період холодів.

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути