chrome firefox opera safari iexplorer

Донеччина — лідер за смертністю немовлят

06 лютого 2013 о 15:12

Брак лікарів та відсутність життєво важливих препаратів спровокували зростання смертності серед немовлят Донеччини. Показники минулого року — найгірші серед усіх регіонів України.

Статистика смертності новонароджених у Донецькій області стала настільки загрозливою, що змусила місцеву владу визнати проблему як одну з найголовніших. Як повідомила в коментарі Deutsche Welle обласний неонатолог Олена Алексеєва, смертність серед новонароджених зросла на 12 відсотків порівняно з минулим роком, а порівняно із загальноукраїнськими показниками – на 30 відсотків. Дійсно, цей показник високий, і він викликає особливе занепокоєння, зазначила Алексеєва.

Ані ліків, ані лікарів

У Донецьку поки що діє один перинатальний центр, де допомога надається не лише новонародженим, але й матері, яка прогнозовано має великий ризик народження нездорової дитини. Та один центр на таку величезну область проблему не вирішує. У найближчі два роки має з’явитися ще 7 таких центрів, вже у містах регіону за кошти обласного бюджету. А от з фінансуванням державних програм виникли серйозні проблеми, які і призвели до трагічних наслідків.

«Якщо казати про дітей, які потребують спеціального медичного догляду, то проблема ж не лише народити, але і ще навчити їх дихати. Для цього потрібен дуже дорогий препарат сурфактант, який має постачатися за державною програмою „репродуктивне здоров’я нації“. Однак за минулий рік область його взагалі централізовано не отримувала. А те, що купували за рахунок місцевих бюджетів,– цього замало. І саме через це ми і втратили недоношених дітей минулого року»,- каже неонатолог.

Ще одна проблема для області – брак фахівців. «Величезні гроші вкладені в обладнання, але нікому виходжувати дітей. Кадрова проблема з неонатологами ніде в Україні не стоїть так гостро, як у Донецьку, у нас найгірша ситуація, не вистачає близько 30 відсотків фахівців»,- розповіла Алексеєва.

Висока смертність немовлят у промислових регіонах

Водночас, за словами неонатолога, в області зростає не лише кількість недоношених дітей, а й немовлят з уродженими аномаліями. Не всі жінки проходять ультразвукове обслідування, яке, за словами чиновників, абсолютно безкоштовне. Тому, коли вони потрапляють в обласний центр, вагітність уже запізно перервати. І жінка народжує дитину, яка відразу вмирає.

Висока смертність немовлят та зростання вроджених аномалій є характерними для всіх промислових регіонів України, розповіла Deutsche Welle громадський еколог Анастасія Богданович. Ще понад 20 років тому на Донеччині було проведене наукове дослідження, яке довело, що більшість промислових викидів активно впливають на генетичний апарат майбутніх батьків. І вроджені аномалії, зокрема у дітей, у Маріуполі зустрічалися у 3 рази частіше, ніж у дітей у Криму. З тих пір екологічна ситуація не змінилася на краще, зазначає Богданович. Водночас вона стверджує, що сьогодні мешканці Донеччини не мають навіть достовірної інформації про те, що відбувається з екологією.

Медична реформа погіршила якість медицини

«Але ж екологічні проблеми – це лише одна із причин погіршення ситуації. Сама система охорони здоров’я, попри медичну реформу, закривіла на обидві ноги. Так, програми написані, і перинатальні центри створюються, але потрібно декілька тисяч гривень, щоб там обслуговуватися»,- розповідає Богданович. На ситуацію скаржаться і матері на форумах в інтернеті. «Чиновники занепокоєні рівнем дитячої смертності? То їм давно треба було висловити занепокоєння рівнем медичного обслуговування у пологових будинках та кваліфікацією персоналу»,- пишуть жінки.

У свою чергу лікарі-практики доводять, що ситуацію з охороною здоров’я дітей експеримент з медичною реформою у Донецькій області лише погіршив. Зокрема, голова Донецької обласної асоціації лікарів сімейної медицини Сергій Северин у коментарі Deutsche Welle заявив: «Допомогу дітям, у тому числі і немовлятам, почали надавати фахівці, які не мають достатньої підготовки, адже курси перепідготовки з педіатрії – це замало».

Проблему браку фахівців та катастрофічної недоступності медичної допомоги реформа вирішити не в змозі, вважає фахівець. «Складається нікому не зрозуміла ситуація, коли дитячі лікарні хронічно недофінансовуються, майбутні матері не мають можливості повноцінно обслідуватися, а водночас державний бюджет спонсорує якісь чартерні перельоти можновладців чи будь-які запуски повітряних кульок та феєрверків»,- стверджує Северін.

4 липня

Інші дати
Данило Демуцький 
1893 –  класик українського і світового кіно, кінооператор і фотограф. Кінооператор О. Довженка («Арсенал», «Земля»), Б. Барнета і І. Савченко. Заслужений діяч мистецтв Української РСР (1954). Заслужений діяч мистецтв Узбецької РСР (1954). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1952). Жертва сталінських репресій.
 
Розгорнути
Юліан Панькевич 
1863 – український графік, релігійний живописець (іконостаси, картини «Ісус Христос», «Богородиця», «Сільська Мадонна»), автор єдиного портрета І. Франка, зробленого з натури, ілюстрацій до поетичної антології «Акорди», «Слова о полку Ігоревім», творів Г. Хоткевича, С. Руданського, Я. Щоголіва. Учитель М. Бойчука.
Розгорнути
Народився Петро Панч (Панченко)
український письменник, член групи «Плуг», ВАПЛІТЕ, ВУСПП. Автор книг: «Гомоніла Україна», «Син Таращанського полку», «Білий вовк», «Три копійки» та ін. Офіцер Армії УНР.
«Гомоніла Україна, Довго гомоніла, Довго, довго кров степами Текла-червоніла.» (Тарас Шевченко).
Розгорнути