chrome firefox opera safari iexplorer

Корупційні інтереси кланів Білорусі можуть знищити унікальні Шацькі озера

19 квітня 2012 о 12:14

Замість улюбленого місця сімейного відпочинку українцiв на місці Шацьких озер у недалекому майбутньо­му може виникнути похмура постіндустріальна картина: змілілі забруднені канави замість озер, болота, вапняковий пил та висохлий мул.

«Подякувати» за це маємо білоруському «побратиму» — Юрію Чижу, власнику компанії «Трайпл», яка розробляє піщано–вапняковий кар’єр за 300 метрів від українського кордону. Цього чоловiка називають «придворним» бізнесменом президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Хотиславський кар’єр, як розповів учора під час прес–конференції в агенції «Главком» професор, провідний науковий співробітник Інституту гідробіології НАН України Володимир Щербак, має на верхньому шарі (товщиною в 5 метрiв) поклади торфу, далі йде пісок будівельний та кварцевий, а на 15 метрах починається якісний вапняк, глибина залягання якого — до 70 метрів.

Щербак пояснив, що вапно гігроскопічне, тобто «натягує» в себе вологу, тож Шацькі озера, найближче з яких знаходиться на відстані 12 км, а найдальше — за 22 км від кар’єру, прогнозовано зміліють, а менші й зовсім зникнуть чи перетворяться на болота.

Вода в озерах залягає пошарово, і саме в нижніх шарах у мулі збираються важкі метали, пестициди та радіаційні відходи, тож неважко уявити, що буде, якщо озера зміліють. Крім того, воду з вапном треба буде кудись викачувати. Білоруський підприємець прогнозовано забруднить ним не лише бiлоруські заповідні території, а й унікальне українське Полісся. В тому числі й Прут — одну з найважливіших водоносних жил України.

Екс–посол України в Республіці Білорусь Роман Безсмертний підкреслив, що навіть за часів Радянського Союзу кар’єр дозволяли поглиблювати не більше, ніж до 30 метрів. Проблема ця не сьогоднiшня. З 2007 року Україна та Білорусь намагаються вирішити цей конфлікт, проте віз і нині там.

«Ми посилали довірених людей подивитися, що діється останнім часом у Хотиславському кар’єрі. Там усе оточено парканами й охороняється, наче військовий об’єкт, — розповідає пан Безсмертний. — Але все ж ми дізналися, що роботи з видобутку вапна ніхто і не думав зупиняти. Кар’єр розширюється і поглиблюється».

Крім тиску, який українські очільники мають чинити на білоруську сторону (аж до економічних санкцій та звернень до міжнародних судів), добрим рішенням цієї проблеми, на думку Романа Безсмертного, могло б стати створення міждержавного біосферного заповідника під захистом ЮНЕСКО, у який би входили території польського та українського Полісся і білоруська Біловезька пуща.

Але поки що з Білоруссю навіть не вдається узгодити пункти, за якими обидві сторони могли б оцінювати завдану шкоду природі та економіці обох держав.

ДОВІДКА «УМ»

До Шацького національного парку, розташованого на 32500 гектарах. Волинської області, входять 30 озер льодовикового походження. Найбільше, найглибше (до 58 метрів) і найчистіше озеро України — Світязь — називають «українським Байкалом» та «блакитними очима Полісся».

Його вода по праву вважається цілющою, адже в ній міститься йод, срібло і гліцерин. У Шацькому національному парку є багато представників флори і фауни, занесених до Червоної книги. На берегах Шацьких озер розташовано багато санаторіїв, баз відпочинку.

20 квітня

Інші дати
Павло Луспекаєв
1927 –  кіноактор. Знімався в фільмах: роль Верещагіна («Біле сонце пустелі»), «Республіка ШКІД», «Піднята цілина», «Вся королівська рать».
Розгорнути
Ґео (Юрій) Шкурупій 
1903 – український прозаїк, поет, представник напрямку панфутуризм; редактор, кіносценарист.
Розгорнути
 Володимир Шульгін 
1894 – студентський діяч, син Якова Шульгіна, організатор і керівник Української Студентської Громади в Києві. Загинув у бою під Крутами.
Розгорнути