chrome firefox opera safari iexplorer

Українцям не загрожує «глибока старість», — МОЗ

02 квітня 2012 о 17:38

В Україні — високі показники рівня старіння населення. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.

Експерти відомства наголошують, що на сьогодні частка населення у віці 60 років і старше становить понад 20%, найвищий рівень постаріння зафіксовано у сільських жінок (понад 30%).

Особливість еволюції вікової структури населення України полягає в тому, що в умовах високої смертності дорослого населення її піраміда старіє тільки «знизу» – внаслідок зниження народжуваності, на відміну від країн Заходу, де відбувається старіння «зверху» в результаті зниження смертності, підкреслили у МОЗ.

На відміну від переважної більшості країн з низькою народжуваністю, населенню України не загрожує «глибока старість», яка визначається часткою «найстаріших», тобто осіб у віці 80 або 85 років і старше, пояснюють експерти.

Величина цього показника в нашій країні досить скромна – серед 43 європейських країн, США та Канади наша країна посідає 34 місце.

Експерти наголошують, що стрімкі соціально-економічні перетворення в Україні не могли не позначитися на формуванні рівня дітородної активності населення і призвели до значних зрушень у народжуваності. Зниження народжуваності і перехід до однодітності стали характерною рисою новітніх демографічних процесів у нашій країні. Вони пов’язані із змінами у дітородній поведінці населення, обумовленими, з одного боку, зовнішніми економічними умовами, що характеризують соціальний статус жінки у суспільстві, рівень її освіти, зайнятості, доходів, соціальної захищеності, а з іншого – ступенем задоволення особистих потреб та інтересів, пояснюють у МОЗ.

Низька народжуваність та пов’язане з нею незабезпечення самовідтворення населення стали феноменом і основним викликом для багатьох європейських країн. У цьому плані Україна не є винятком.

Проте в Україні це поєднується з різким погіршенням здоров’я населення, у тому числі репродуктивного, високим рівнем смертності, що в розвинутих країнах не спостерігається, підкреслюють експерти.

Нагадаємо, за прогнозами експертів, через 10 років в Україні проживатимуть 36-38 млн. осіб, а якщо негативна демографічна динаміка збережеться, то через 50 років українців залишиться 8-12 млн.

Про це заявляла голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров`я Тетяна Бахтєєва.

За її словами, за останні 15 років населення України скоротилося майже на 7 млн. осіб — з 52,2 млн. до 45,6 млн., що «зіставно з населенням таких країн, як Данія, Грузія, Фінляндія, Норвегія».

«Якщо в 1970 році жителі України і країн Європи в середньому жили близько 70 років, то сьогодні наші люди живуть на 10 років менше, ніж жителі Європейського Союзу. Україна посідає 150-те місце серед 223 країн світу за показником середньої тривалості життя», — сказала Т.Бахтєєва.

Вона зазначила, що аналіз демографічної ситуації в Україні свідчить про те, що на відміну від більшості європейських країн, населенню України «не загрожує глибока старість», тобто у віці 80-85 років і старше.

Така демографічна ситуація зумовлена високим рівнем захворюваності населення, лідируючі позиції в структурі якої займають серцево-судинні, онкологічні захворювання, цукровий діабет і хронічні респіраторні захворювання.

Також Т.БАХТЄЄВА зазначила, що сьогодні Україна щорічно втрачає більш як 700 тис. своїх громадян, причому третину з них становлять люди працездатного віку, разом з тим смертність населення в Україні становить 15,2, а в країнах – членах ЄС 6,7 на 1000 населення.

«Рівень смертності чоловіків працездатного віку в Україні перевищує аналогічний показник навіть в країнах, де валовий національний продукт в 4-6 разів нижчий, ніж у нашій країні», — відзначила Т.БАХТЄЄВА.

25 квітня

Інші дати
Вероніка Черняхівська 
1900 – українська письменниця, поетеса-лірик, перекладачка (медичні праці, «Місячна долина» Дж. Лондона, «Прорість» Е. Золя, «Олівер Твіст» Ч. Діккенса). Онука письменника М. Старицького.
Розгорнути
Народився Микола Трублаїні (Трублаєвський Микола)
(1907, с. Вільшанка, Вінницька область – 1941) - український письменник, автор творів для дітей та юнацтва - «Мандрівки», «Шхуна «Колумб», науково-фантастичного роману «Глибинний шлях».
«Будь хоробрим, витривалим. Це потрібно для Батьківщини, для тебе самого. Учись у мужніх, кмітливих, стійких, наслідуй їх. Вони допоможуть тобі стати справжнім громадянином...» (Микола Трублаїні)
Розгорнути