chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові відкрилася унікальна виставка малярства на склі

05 червня 2012 о 09:52

У Львові відкрили виставку малярства на склі: одинадцять відомих місцевих художників звернулися до давньої техніки, поширеної ще у 19-му столітті. Тоді ікони на склі можна було зустріти у багатьох українських домівках. Нині львівські митці пропонують на розсуд поціновувачів прекрасного близько сотні робіт. Їх експонують у музеї етнографії та художнього промислу.

Святий Миколай сумно розводить руками, бо всі подарунки вже роздав; гламурний трактор, над яким літають Ангели; маленький Ісус, на руках у Богородиці, у вишиванці і з солом’яним коником у руці. Це кілька іронічних сюжетів художника Ігоря Іваніва, намальованих на склі. Вітражі львівського митця, виконані за всіма канонічними вимогами, знаходяться у багатьох церквах і костелах України та Польщі. А ось, малюючи на склі, художник вдався до експерименту. Ігор Іванів каже, що сучасне сакральне мистецтво цілком дозволяє іронію і до вподоби багатьом людям. Оскільки заставляє глибше змислитись

Давнє малярство на склі – мистецтво хатньої ікони

Українські народні ікони на склі були поширені у ХІХ-ХХ століттях на Гуцульщині, Покутті і Буковині. Давнє малярство на склі в Україні – мистецтво хатньої ікони, у храмах її не виставляли, можна хіба зустріти у деяких німецьких церквах. Народні майстри найчастіше малювали Ісуса Христа і Богородицю, ангелів, Пресвяту Трійцю. Донині у гуцульських домівках  можна побачити образи на склі.

Феномен давніх ікон на склі полягає у поєднанні кольорів і позолоти, у простоті і щирості в зображених ликах. Першими традиційні прийоми малярства на склі використали у 1930—1960-х роках львівські художниці Ярослава Музика та Олена Кульчицька.

Скло дає унікальні можливості 

Львівський митець  Микола Андрущенко вважає малярство на склі високим мистецтвом. Його роботи вирізняються  традиційністю і водночас пошуком сучасної тематики.

«Я люблю малярство на склі румунське і наше гуцульське. Скло надає багато звучання гами кольорової. Народне мистецтво та ікона якраз спонукає до кольору, який розкриває суть життя людини», – каже митець.

Художники представили на виставці різні за манерою і стилем виконання роботи на склі, багатоманіття тематики. Оскільки скло дає великі можливості для творчості, зазначаєОксана Романів. Для відомої художниці давні українські хатні ікони – джерело творчого натхнення.

«У малярство на склі легко змінювати тенденції. Фарби накладаються з іншої сторони скла, застосовується позолота. Є багато варіантів інтерпретації теми і  кожен художник розвиває по-своєму, в естетично-філософському руслі», – зауважила Оксана Романів, ініціатор виставки.

Для прикладу художник  Ігор Вірщук має свій особливий стиль і техніку малювання на склі, властиву друкованій графіці. За визначенням мистецтвознавців, це «нове слово» у малярстві на склі. Художник не просто  замальовує скло, а намагається добавити імпресіонізму, накладає на скло навіть по десять шарів фарби, чим домагається просторовості  і глибини кольору.

Виставка «Малярство на склі: трансформація» триватиме  у Львові до кінця серпня.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути