chrome firefox opera safari iexplorer

Хлібобулочні продукти подорожчають вже восени

13 липня 2012 о 09:43

Поки аграрії підраховують збитки на зернових полях після рясних дощів і негоди, експерти прогнозують добрий урожай картоплі у південному регіоні та підвищення цін на хліб уже цієї осені. «Посуха пpocтo дoбилa вpoжaй зернових нa півдні, — розповів «Україні молодій» головa Aгpapнoї спілки Гeннaдій Hoвікoв. — У нас є цілі paйoни, дe cобівартість пшeниці становитиме більше 2–3 тисяч гpивeнь зa тoннy, тoді як аграрії змушені продавати її по 1,8 тисячі гpивeнь за тонну.

Схожа ситуація була в 2003 році: тоді пocтpaждaлa вcя Укpaїнa і Прем’єр–міністр був змушений піти на постyпки aгpapіям. Увімкнули мexaнізм дoтaцій і кoмпeнcaцій. Але ми побоюємося, щo в нинішніx yмовах кризи влада назустріч aгpapіям не піде».

Тим часом у Херсонській області негода спровокувала підтоплення ґрунтів на значній території. Зараз фахівці МНС розглядають можливість визнати Херсонщину зоною, що постраждала від стихійного лиха, з відповідним виділенням коштів із бюджету.

На сьогодні херсонські аграрії вже скосили понад 20 % ранніх зернових. У цілому скошено 734 га, що становить 20,3 % від усіх площ ранніх зернових культур, посіяних на сільгоспугіддях області. Отримано 621 тонну зерна, урожайність становить 8,5 центнера з гектара. Водночас очікується добрий урожай картоплі, ріпаку та соняшнику.

Натомість на Миколаївщині стихія підкоригувала плани на соняшниковий урожай. Через аномальну посуху збільшилася кількість пожеж, що вже призвело до втрати соняшнику на загальну суму 1,1 мільйона гривень. Фахівці зазначають, що при загальному падінні врожайності на 20 відсотків погіршуються показники якості зерна. І в цьому теж винні погодні умови. Як розповіла «УМ» головний агрометеоролог Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко, «за спостереженнями метеостанцій, у посівах українського соняшнику спостерігається значна пустозернiсть».

Керівник служби бізнес–проектів ІА «АПК–Інформ» Родіон Рибчинський прогнозує, що загальний урожай зернових у 2012 році очікується на рівні 12 млн. тонн. Із них тільки 5 млн. тонн буде задіяно у хлібопекарнях. Решта — фуражне зерно, яким годують худобу. Пан Рибчинський визнає, що якість зерна цього року справді погана, тому можна очікувати, що соцсорти хліба (чорний і батон), на які регулює ціни держава, стануть менш смачними, швидше будуть черствіти і пліснявіти.

Якщо ж говорити про ціни для населення, то вартість гороху, пшона, та інших круп цьогоріч залишиться незмінною, а ось гречка може подорожчати приблизно на гривню (до 9—9,5 грн / кг). Зате можна протриматися завдяки гарному врожаю картоплі. Аграрії планують зібрати її в два рази більше, ніж минулого року. Тому ціна на картоплю в 1,5 гривні за кілограм стане гарною компенсацією.

Розділи: Суспільство

27 січня

Інші дати
Олекса Тихий
(27 січня 1927, хутір Їжівка, Краматорівський район, Артемівська округа — 5 травня 1984, тюремна лікарня м. Пермі) український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи. Виступав на захист української мови. Помер в ув'язненні.
Розгорнути
Народився Павло Чубинський
(1839, м.Бориспіль Київська область – 1884) – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.
Душу й тіло ми положим За свою свободу, І покажем, що ми, браття, Козацького роду! Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло! Гей-гей пора вставати, Пора волю добувати!
Розгорнути
Народився Архип Куїнджі
(1842, м.Маріуполь - 1910) – український та російський живописець-пейзажист грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».
Розгорнути
Народився Павло Тичина
(1891, с. Піски Чернігівська область – 1967) – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.
«Не Зевс, не Пан, не Голуб-Дух, - Лиш Соняшні Клярнети. У танці я, ритмічний рух, В безсмертнім всі планети. Я був – не я. Лиш мрія, сон. Навколо дзвонні звуки, І пітьми творчої хітон, І благовісні руки». (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Іван Гончар
(27.01.1911 – 18.06.1993) – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1960), Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1989), Народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.
«Багато погроз і попереджень довелося почути мені від невігласів, які зневажали мою творчість, які забували про те, що без коренів немає дерева, а без дерева плодів …Я давно поставив собі за мету жити і творити для народу. Якщо вкласти всю душу в свою працю, то потім тобі це якось повернеться». (Іван Гончар)
Розгорнути