chrome firefox opera safari iexplorer

Після рясних дощів у лісах буде багато грибів, але токсикологи радять їх не збирати

31 серпня 2012 о 13:26

Цьогоріч випадки отруєння грибами поки що не мають масового характеру. Проте летальні випадки вже були, і серед жертв є діти.

А з огляду на рясні «грибні» дощі, вже найближчим часом медики очікують притоку на лікарняні ліжка любителів «тихого» полювання, розповів учора на прес–конференції головний токсиколог Міністерства охорони здоров’я, завідувач Українським центром токсикології при лікарні «Охматдит» Борис Шейман.

«Смішно, але більшість людей вважає, що велика кількість отруєнь у 1990–х роках була спричинена тим, що людям не було чого їсти, тому вони йшли у ліс по гриби. Ми опитали більшість постраждалих, однак ніхто не вказав на таку причину. Наша біда — це екологія. Після Чорнобиля «тихе» полювання вже не може бути безпечним апріорі. Навіть якщо ви збирали тільки білі гриби, вони можуть бути отруйними через заражені ґрунти. Таких випадків багато», — пояснює пан Шейман.

Люди, які не мають достатнього досвіду у збиранні грибів, часто помиляються, приймаючи отруйні гриби за їстівні.

Скажімо, смертельно отруйна бліда поганка дуже схожа на печерицю. А уявлення про те, що отруйність можна визначити якимось «домашнім» способом, хибне.

«Срібні ложки, варіння разом із цибулею та інші прийоми не працюють. Також забудьте про міф, що бліда поганка не сушиться. Ми з колегами ще у 80–х роках чудово її засушили», — каже Борис Семенович.

При перших симптомах отруєння фахівець наполегливо радить одразу звертатися до лікаря: «Зле від отруєного гриба може стати як через дві години після вживання, так і через три дні. Тож якщо після вживання грибів у вас є найменше нездужання, одразу звертайтеся по допомогу. При цьому треба обстежити всіх, хто сидів за столом, адже кожен організм індивідуальний, тому в інших отруєння може проявитися пізніше».

Наостанок токсиколог порадив за можливості взагалі відмовитися від диких грибів, щоб не ризикувати. «У молодості я й сам полюбляв ходити на «тихе» полювання, але коли довелося поховати першу родину пацієнтів, яка загинула від отруєння грибами, перестав вживати дикі гриби. Не всі вони смертельні, але навіщо взагалі ризикувати? Єдиною альтернативою на сьогодні є грибочки промислового виготовлення, отруєння якими за весь час нашого спостереження не зафіксовано», — наголошує Борис Шейман.

А ТИМ ЧАСОМ...

Працівники відділу зони ЧАЕС спільно з батальйоном міліції з охорони зони радіоактивного забруднення затримали чотири автомобілі, якими жителі Києва і Бородянського району Київщини намагалися вивезти 130 кг грибів із забрудненої території.

Як повідомляє відділ зв’язків із громадськістю ГУМВС України в Київській області, транспортні засоби та гриби, які везли на продаж до Києва, вилучено. Вирішується питання про порушення кримінальних справ за ст. 267–1 ККУ (порушення вимог режиму радіаційної безпеки).

27 січня

Інші дати
Олекса Тихий
(27 січня 1927, хутір Їжівка, Краматорівський район, Артемівська округа — 5 травня 1984, тюремна лікарня м. Пермі) український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи. Виступав на захист української мови. Помер в ув'язненні.
Розгорнути
Народився Павло Чубинський
(1839, м.Бориспіль Київська область – 1884) – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.
Душу й тіло ми положим За свою свободу, І покажем, що ми, браття, Козацького роду! Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло! Гей-гей пора вставати, Пора волю добувати!
Розгорнути
Народився Архип Куїнджі
(1842, м.Маріуполь - 1910) – український та російський живописець-пейзажист грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».
Розгорнути
Народився Павло Тичина
(1891, с. Піски Чернігівська область – 1967) – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.
«Не Зевс, не Пан, не Голуб-Дух, - Лиш Соняшні Клярнети. У танці я, ритмічний рух, В безсмертнім всі планети. Я був – не я. Лиш мрія, сон. Навколо дзвонні звуки, І пітьми творчої хітон, І благовісні руки». (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Іван Гончар
(27.01.1911 – 18.06.1993) – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1960), Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1989), Народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.
«Багато погроз і попереджень довелося почути мені від невігласів, які зневажали мою творчість, які забували про те, що без коренів немає дерева, а без дерева плодів …Я давно поставив собі за мету жити і творити для народу. Якщо вкласти всю душу в свою працю, то потім тобі це якось повернеться». (Іван Гончар)
Розгорнути